НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Мінус у рейтингу демократичності

Зміст

У Венеційської комісії — чимало претензій до законопроектів Президента про декларації громадських активістів. Чи виконає влада рекомендації європейських юристів?

Європейські правники вважають, що громадські організації повинні звітувати лише перед тими, хто їх фінансує. А в Україні хочуть, щоб громадські активісти подавали декларації до державного органу.

Нагадаємо, у березні 2017 року парламент прирівняв антикорупційних та громадських активістів до представників влади і зобов'язав їх подавати декларації про майно і доходи.

Єврокомісія закликала негайно скасувати цю норму, Петро Порошенко пообіцяв виконати вимогу. Натомість зареєстрував два законопроекти, що скасовують персональне е-декларування активістів і водночас посилюють вимоги щодо додаткового звітування безпосередньо громадських організацій. Ці документи і були спрямовані на експертизу до Венеційської комісії — дорадчого органу Ради Європи.

Які саме претензії висловлено стосовно законопроектів, що їх ініціював Петро Порошенко?

— Комісія проти того, щоб громадські активісти персонально подавали електронні декларації, як це роблять держслужбовці. Адже активісти не отримують ресурсів з держбюджету. На її думку, це просто нонсенс, таку норму має бути скасовано, і то невідкладно: до 1 квітня 2018 року — крайнього терміну подання перших декларацій відповідно до закону від 2017 року, — каже Ярослав Юрчишин, виконавчий директор ГО Transparenсy International.

Також Венеційська комісія не підтримує того, щоб громадські організації подавали розширений фінансовий звіт. Вона зазначила, що таких звітів у європейських країнах не подають, як про це стверджують в Україні. Громадські організації у країнах ЄС звітують лише тим, хто наповнює їх бюджет. Українська влада вимагає, щоб організації звітували їй про отримані гроші від міжнародних партнерів. Крім того, сьогодні держава отримує від громадських організацій сім видів звітів! Це перевищує кількість, встановлену для бізнесу чи отримувачів державних грошей. Венеційська комісія наполягає, що так не повинно бути.

Чи можемо сподіватися, що команда Президента виконає рекомендації Венеційської комісії?

— Думаю, що обов'язковість подання декларацій для активістів з 1 квітня залишиться. Зрозуміло, Україна тоді втратить бали в рейтингу демократичності.

Активісти готові до того, щоб заповнювати е-декларації до 1 квітня?

— Є частина громадських активістів, які вважають цей закон антиконституційним, дискримінаційним і готові в суді це доводити. Є частина, яка взяла електронні ключі й уже заповнює декларації.

Ірина ЛОПУХ

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Зміст