НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Гарет Джонс був першим

Зміст

Саме він розповів світові правду про Голодомор. Як британський репортер дізнався про терор в Україні

Зйомки стрічки “Гарет Джонс” розпочнуться у березні. Українські, польські та британські кіномитці розкажуть нам історію відважного газетяра, який, незважаючи на загрозу своєму життю, відвідав Радянську Україну в часи Голодомору, а потім розповів про побачене світові.

“...Одне слово вбивалося у мою пам'ять у кожній розмові. Це слово “голод”. Ніколи не забуду спухлі животи дітей у хатах, в яких мені довелося заночувати”, — писав 27-річний журналіст у своєму репортажі.

“Ситуація жахлива, голод майже скрізь, гинуть мільйони... Терор зріс до незвичайних масштабів”, — повідомляв Джонс у листі до батьків наприкінці березня 1933 року.

До слова, матір Гарета Джонса, Енні Гвен Джонс, у 1889 — 1892 роках жила в Юзівці (нині Донецьк), була вихователькою онучок засновника міста Джона Юза — тож Україна не була чужою для родини журналіста.

То яким був Гарет Джонс? Чому вирішив вирушити в Україну та розповісти про голодний терор?

— Народився він в Уельсі, — каже Віталій Огієнко, науковий співробітник Українського інституту національної пам'яті. — Знав багато мов, зокрема, німецьку, французьку й російську. Гарет дуже рано почав свою кар'єру і вже у 25 років став радником із міжнародних питань прем'єр-міністра Великої Британії.

Джонс багато подорожував, спілкувався з відомими особистостями. Зокрема, у 1932 році брав інтерв'ю в Гітлера, ще до того, як той став німецьким канцлером.

А як Джонс потрапив в Україну?

— У 1932-му він приїхав у Москву, щоби писати про індустріалізацію та колективізацію. Спершу Гарет ставився до цього доволі позитивно, як і більшість західних журналістів. Ці реформи здавалися майже неймовірними у часи Великої депресії. Та ще в Москві він зрозумів, що радянська ідеологія, про яку розповідають світові, дуже відрізняється від реальності в Союзі. Останньою краплею стала поїздка в Україну.

Як це було?

— Аби поїхати туди, треба було отримати дозвіл від радянської влади. Однак Гарет Джонс зробив по-іншому — він просто придбав квиток на поїзд і в березні 1933 року вирушив до України інкогніто. Вийшов у Харківській області, де й зіштовхнувся зі всіма жахіттями Голодомору. Декілька днів він ходив від села до села, спілкувався з людьми й все занотовував.

Депеушники виявили Джонса випадково — помітили, що він іноземець, затримали, перевірили документи... А опісля відправили в Москву і депортували з Радянського Союзу, заборонивши в'їзд до країни.

Однак змусити його мовчати вони не змогли?

— Так. Після повернення Гарет Джонс одразу дав прес-конференцію у Мюнхені, де розповів про побачене. Тоді це стало справжньою сенсацією.

Голодомор настільки вразив Джонса, що за два роки він написав на цю тему понад 20 статей. Зокрема, і про те, що голод в Україні викликаний штучно. До слова, дехто вважає, що Джордж Орвелл використав статті Джонса під час написання повісті “Колгосп тварин”.

Як склалося життя Джон са далі?

— Воно було схоже на детектив. І навіть обставини смерті репортера до кінця не з'ясовані. Відомо, що його застрелили у 1935 році в Монголії. Є підозра, що Джонса вбили радянські спецслужби.

Юлія СКОРИК

„Експрес” № 5 (9685) 1 — 8 лютого 2018 року

Зміст