НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Так починався Facebook

Зміст

Створення найпопулярнішої соцмережі світу не обійшлося без скандалів

Facebook розпочав свою роботу 4 лютого 2004 року в гуртожитку Гарварда. Хто тоді думав, що вже в 2017му соцмережа об'єднає майже два мільярди людей у світі?

— Своє творіння студент Гарварда Марк Цукерберг спершу назвав TheFacebook, — розповідає Ярослав Мільо, керівник відділу в ІТ-компанії. — А почалося все з... покарання.

Перед TheFacebook Цукерберг створив ресурс Facemash, де користувачі із двох фото обирали більш вродливу дівчину. Знімки дівчат Цукерберг взяв із сайта Гарварда, “хакнувши” його.

Уже в першу ніч роботи Facemash став неймовірно популярним. Кількість його відвідувачів перевищила 22 тисячі — і сервер Гарварда не витримав навантаження, вийшов з ладу. Та за використання чужих фото без дозволу Цукерберга стали уникати, а коледж покарав його за злам сайта шістьма місяцями громадських робіт.

Однак 19річного Марка помітили інші студенти Гарварда — Камерон і Тайлер Вінклвосс. Вони запропонували Цукербергу стати розробником сайта-соцмережі для студентів Гарварда. Але той вже задумався про значно більші масштаби.

То він не пристав на пропозицію?

— Цукерберг вдавав, що працює над сайтом братів, але насправді займався власним проектом. І через два місяці запустив TheFacebook. Користувач цієї соцмережі мав простий профіль, у якому міг вказати ім'я, прізвище, вік, місце навчання, сімейний статус. Також була можливість писати повідомлення іншим користувачам. В основному на цьому функціонал завершувався. А влітку 2004 року Цукерберг заснував компанію Facebook. Полишив Гарвард і переїхав із командою до Каліфорнії.

Брати Вінклвосс звинуватили його, що він вкрав їхню ідею, подали позов до суду. Однак довести це їм не вдалося — Цукерберг не крав їхній програмний код чи дизайн, усе створив самостійно.

Як розвивалася соцмережа?

— У 2006 році з'явилася стрічка новин, і це багатьом не сподобалось. Оскільки в ній відображалися зміни на сторінках користувачів, цим стали користуватися спамери. Вони створювали несправжні події для того, щоб привернути увагу до своїх профілів. Тоді Цукерберг придумав алгоритм, який дозволив змінювати налаштування приватності.

У 2008 році з'явилася можливість додавати фото, у 2010-му — ставити “лайки”.

Після скандалу з президентськими виборами у Facebook тепер відфільтровують пропаганду. А через декілька місяців у стрічці новин стане менше новин від брендів та ЗМІ — пріоритет надаватиметься оновленням від друзів.

А скільки українців тепер користуються цією соцмережею?

— За даними внутрішньої статистики Facebook для рекламодавців, у 2010 році їх було менш як три мільйони, а наприкінці 2017-го — понад 10 мільйонів.

Андрій БОБАК

„Експрес” № 5 (9685) 1 — 8 лютого 2018 року

Зміст