НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Пишіть заяву — гроші повертають

Зміст

Споживачам, яким встановили загальнобудинкові лічильники, перерахують плату за газ. Щоправда, за певних умов

Мешканцям багатоквартирних будинків, у яких встановлено загальні лічильники обліку газу, нині надходять платіжки з астрономічними сумами. Вони у 5—10 разів вищі за ті, які сплачують мешканці такого ж будинку, маючи індивідуальний прилад обліку газу в квартирі.

Пишіть заяву — гроші повертають

У Житомирі люди ви ступили проти такого свавілля, нав'язаного їм до прийняття у грудні минулого року змін до Закону “Про забезпечення комерційного обліку природного газу”. Відтак звернулися до суду — і перемогли. Відтепер на це рішення орієнтуватимуться у всіх судах України.

Про деталі справи розповідає позивач Ігор Скоропад, голова ГО “Об'єднання споживачів природного газу міста Житомира”.

У чому була суть вашого позову до газової компанії?

— З грудня 2016 року компанії “Житомиргаз” та “Житомиргаззбут” самостійно розпочали встановлення загальнобудинкових лічильників у багатоквартирних будинках міста. Зазвичай це робилося без дозволу інспекції ДАБК і без відповідного рішення співвласників будинків. Газовики покликалися на Кодекс газорозподільчих систем (ГРС) і зуміли переконати Нацкомісію з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що індивідуальні лічильники у квартирах вже можна не встановлювати. Натомість слід встановити один загальний на будинок.

І що змінилося після цього для споживачів?

— Після встановлення загальнобудинкових лічильників розрахунок споживання газу стали проводити дуже дивно. У деяких будинках газовики одразу встановили найвищу граничну норму споживання на особу, мотивуючи це відмовою деяких мешканців платити за показниками загального лічильника. Наслідком було те, що оплата за газ для багатьох зросла в 5 — 10 разів! Саме це стало причиною подання нашого позову для захисту споживачів.

Яке рішення у цій справі ухвалив суд?

— Постановою Апеляційного суду скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове судове рішення. Згідно з ним, дії ПАТ “Житомиргаз” та ТОВ “Житомиргаззбут” щодо визначення об'єму газу за загальнобудинковими лічильниками, а також нарахування за їх показниками визнано протиправними. Суд зобов'язав припинити таке нарахування та визначення об'єму спожитого газу через загальнобудинкові лічильники.

Що робити тепер споживачам газу, яким тривалий час приходили платіжки із завищеними сумами?

— Потрібно звернутися з відповідною заявою та збереженими квитанціями за газ до газопостачальної компанії та вимагати перерахунку, — пояснює Дарина Григорчук, юристка та уповноважена особа позивача. — Терміном перерахунку буде період з моменту встановлення у їхньому домі загального лічильника і до 22 січня 2018 року, коли відбулося засідання Апеляційного суду.

На це рішення Апеляційного суду будуть орієнтуватися суди всієї України?

— Так, безперечно. У Житомирі подали позов від громадського об'єднання. Відтак рішення суду на нашу користь прийнято “для невизначеного кола осіб”. Це означає, що його дія може охоплювати й інших споживачів.

Ну а саме встановлення таких лічильників без згоди власників багатоквартирного будинку заборонено змінами до Закону “Про забезпечення комерційного обліку природного газу”, які Верховна Рада ухвалила торік у грудні.

Чи можуть споживачі тепер вимагати встановити їм індивідуальні лічильники газу?

— Так. Коштом газових компаній до 1 січня 2021 року газопостачальні компанії встановлюватимуть квартирні лічильники, — пояснює авторка змін до закону, народна депутатка Альона Бабак. — Закон також передбачає компенсацію споживачам, які власним коштом уже встановили газовий лічильник. Відшкодовуватимуть такі витрати поступово, упродовж 12 місяців і за рахунок коштів, які споживач у тарифі на розподіл природного газу сплачує суб'єктові господарювання, що діє на відповідній території. На сьогодні газовий лічильник разом з установленням коштує 3600 гривень.

Сергій БОВКУН, Богдан КУФРИК, фото з архіву

„Експрес” № 5 (9685) 1 — 8 лютого 2018 року

Зміст