НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Яловичина — це надто дорого

Зміст

Вартість м'яса зростає. Що буде з цінами надалі?

“Хіба середньостатистичний українець може зварити собі борщ на м'ясі?” — обурюються покупці, минаючи торговельні ряди у супермаркетах чи на базарах. Статистика свідчить: споживання м'яса з року в рік зменшується.

Яловичина — це надто дорого

— Сьогодні тушка курки зросла в ціні на третину, філе — на 50%, — розповідає експерт аграрних ринків Денис Марчук. — Але якщо оцінювати всю м'ясну категорію, то курятина залишається найдешевшою порівняно з іншими видами м'яса. Якщо в грудні 2017-го кілограм свинячої вирізки чи яловичини коштував 110—140 гривень, то куряче філе можна було придбати за 83—105 гривень.

— За попередніми даними, торік у структурі споживання українцями м'яса частка птиці залишалася найбільш вагомою — 48%, — додає Світлана Пашко, старша наукова співробітниця Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”. — При цьому на свинину припадає 37%, на яловичину — лише 14%, на інші види м'яса — 1%. На початку 2000-х років ми мали трохи іншу картину. На курятину припадало 38%, на яловичину — 26%, на свинину — 34%.

В Україні фактичний рівень споживання яловичини та телятини протягом останніх років має тенденцію до зменшення. Нині він на 70% менший від раціональних норм! У той же час споживання м'яса птиці перевищує рівень раціональних норм майже в півтора раза.

Чому сьогодні маємо такий перекіс?

С. Пашко:

— Вартість свинини минулоріч зросла на 40% (сала взагалі на 80%), яловичини — на 35%. Яловичина та свинина сьогодні дорожчі за м'ясо курей в тушках у 1,7—2,2 раза. При цьому споживання яловичини та свинини може зменшуватися через скорочення поголів'я великої рогатої худоби, часті спалахи вірусу африканської чуми свиней та низьку купівельну спроможність населення.

Д. Марчук:

— Тут треба говорити й про іншу тенденцію. Споживання м'яса загалом скорочується. Якщо у 2013 році українці споживали приблизно 62 кг м'яса на особу в рік, то вже у 2016-му — 56 кг (за минулий рік ще немає даних). При цьому раціональна норма споживання м'яса повинна становити 80 кг/рік на душу населення. Науковці констатують, що населення стало замінювати натуральний білок іншими, менш корисними продуктами, наприклад, хлібобулочними виробами, випічкою, рослинними білками.

Які тенденції за кордоном?

Д. Марчук:

— Якщо в Україні споживають 8—8,5 кг яловичини на особу в рік, то в інших країнах Європи — і до 40 кг. І річ тут не лише в ціні. В Україні ще й нерозвинута культура споживання цього виду м'яса. Немає і державної політики розвитку твариництва, зокрема м'ясних порід худоби.

Що буде з цінами на м'ясо цього року?

С. Пашко:

— Тенденція до підвищення цін зберігатиметься, навіть з огляду на заплановане урядом зростання з другого кварталу мінімального рівня зарплати до 4200 грн. Наприклад, у 2017-му роздрібна ціна на м'ясо зросла в середньому на 30,4—46,1%, тому що середня зарплата з січня по листопад збільшилася з 6008 грн до 7479 грн, тобто на 24,5%.

Д. Марчук:

— Багато залежатиме від ситуації на зовнішніх ринках. Якщо нашому товаровиробникові буде вигідно вирощувати ту чи іншу категорію м'яса на експорт, то, звичайно, це підштовхуватиме ціни й на внутрішньому ринку.

Леся ЯСИНЧУК, фото з архіву

„Експрес” № 5 (9685) 1 — 8 лютого 2018 року

Зміст