НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Як заробляють на війні

Зміст

В оборонно-промисловому комплексі України — повний безлад. Вiд прем'єр-міністра вимагають нарешті навести порядок

З відкритим листом до голови уряду звернулися представники громадськостi та експертного середовища. Вони стверджують: в оборонно-промисловій галузі на численні факти зловживань, корупційних дій, маніпуляцій з контрактами, про які пишуть українські та іноземні медіа, влада не реагує.

Як заробляють на війні

Подробиці — у розмові з військовим експертом Юрієм Касьяновим та головою експертної організації StateWatch Глібом Канєвським, підписантами листа до пана Гройсмана.

Що змусило вас виступити з відкритим зверненням до прем'єра?

Г. Канєвський:

— В оборонно-промисловому комплексі України нині застій. І це при тому, що в країні вже майже чотири роки триває війна. За згаданий перiод ми стали свідками численних корупційних скандалів, пов'язаних і безпосередньо з “Укроборонпромом”, і з підприємствами, підпорядкованими цьому концерну, а також Міноборони та Державному космічному агентству. Скандали не припиняються і не закінчуються відставками чи звільненнями.

На ваш погляд, чому такий стан справ?

Г. Канєвський:

— Нині контроль над ОПК фактично здійснюють Адміністрація Президента, Рада нацбезпеки й оборони та Кабмін. Але ніхто не відповідає за те, що діється в цьому секторі. До речі, більшість закупівель в оборонній сфері — це державна таємниця. Проаналізувати їх неможливо.

Ю. Касьянов:

— А тим часом “Укроборонпром” функціонує як комерційна організація, що об'єднує оборонні держпідприємства й заробляє гроші. Та головна проблема в тому, що цей концерн — дуже корумпований.

У чому проявляється його неефективність чи корупційність?

Г. Канєвський:

— Нині в реєстрі є понад 100 кримінальних проваджень проти тих чи iнших підприємств “Укроборонпрому”. I стосуються переважно дільності бронетанкових заводів, зокрема київського, львівського та житомирського.

Скажімо, у липні минулого року детективи НАБУ затримали низку посадових осіб Збройних сил України та Львівського бронетанкового заводу за підозрою у розтраті та привласненні майна. Суть схеми полягала у тому, що замість нових двигунів для танків насправді закупили такi, які раніше вже були у використанні. Як наслідок, сума розтрати бюджетних коштів сягнула 28,5 мільйона гривень. Раніше ж, у травні 2015 року, п'ять років умовно отримав попереднiй директор цього ж заводу за заволодіння понад 2 мільйонами гривень, які були призначені для ремонту в зоні АТО бронетранспортерів і двигунів.

У жовтні ж минулого року НАБУ оголосило підозру посадовим особам Київського бронетанкового заводу в зловживанні на суму понад 57 мільйонів гривень. Ішлося про те, що Міноборони уклало угоду із заводом про постачання модернізованих БТР. Та, як виявилося, замість якісної бельгійської сталі завод закупив дешевшу українську, яка за технічними показниками не підходить для виготовлення корпусів БТРів.

Ю. Касьянов:

— А упродовж 2014—2016 років Державна аудиторська служба провела планові перевірки діяльності 12 підприємств — учасників “Укроборонпрому”. За результатами аудиту виявили факти фінансових порушень та неефективного управління ресурсами на понад 550 мільйонів гривень! Можемо собі лише уявити, які суми зловживань могли би бути, якби перевірили усі понад 100 підприємств концерну.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото Reuters

„Експрес” № 5 (9685) 1 — 8 лютого 2018 року

До речі

До госпіталю може не довезти

Майже половина автомобілів, вироблених компанією, яку заснував Порошенко, вийшла з ладу на фронті

Рада волонтерів при Міністерстві оборони України зібрала кейс пропозицій та вимог щодо змін та удосконалення санітарного автомобіля “Богдан-2251” від медиків та водіїв, які працюють у зоні АТО. Ряд цих пунктiв передали Міноборони та виробникові ще восени 2017 року.

Нагадаємо, такий автомобіль спеціально для фронту почала виготовляти у 2016 році корпорація “Богдан”. До 2009 року співвласником компанії був Петро Порошенко.

То що ж не так з автомобілем? Чим незадоволені медики та водії на передовій?

— “Богдан-2251” — це санітарний автомобіль, призначений для доставки поранених з лінії фронту до госпіталю. Корпорація “Богдан” виготовляє його на основі китайського пікапа Great Wall Wingle. До речі, умови тендера, який оголосило Міноборони, було прописано так, що взяти в ньому участь могли лише одиниці. Одна автівка коштує приблизно 870 тисяч гривень, — каже Валентина Варава, членкиня Ради волонтерів при Міністерстві оборони.

Скільки рятiвних автомобілів передали на фронт?

— Згідно з державним оборонним замовленням, 100 автомобілів. Поки що ЗСУ прийняли лише половину. Із 50 автомобілів 20 вже побували в ремонті. Тобто майже половина! I це при тому, що експлуатують їх лише півроку. Лише деякі мають пробіг понад 10 тисяч кілометрів, інші — менше.

То які недоліки в карети меддопомоги “Богдан2251”?

— Медики категорично заявляють, що не будуть його використовувати, бо він шалено труситься на бездоріжжі. А при транспортуванні поранених це дуже велика проблема. Також вони вказують, що треба переобладнати місця для поранених, облаштувати спеціальні кріплення для систем інфузій та іншого медичного обладнання.

Основні претензії водіїв — недостатня прохідність машини та слабкий двигун, схильність до заносів на асфальтному покритті, ненадійна електрика, критично висока чутливість паливної системи і двигуна до якості пального, відсутність комплектів запасних частин тощо.

Ірина ЛОПУХ

Зміст