НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Гусари Петра Порошенка

Зміст

Почесна варта президентського полку одягла однострої Російської імператорської армії

Гусари Петра Порошенка

Президент похизувався цією світлиною з гусарами на своїй сторінці у Facebook.

Скандалом обернулася традиційна зустріч глави держави з іноземними послами, що цьогоріч відбулася у відреставрованому Маріїнському палаці. А все — через форму військовослужбовців батальйону почесної варти, повз яку урочисто проходили Петро Порошенко з дружиною і дипломати.

Уважні люди не могли стримати емоцій, коментуючи оприлюднене на сторінці Петра Порошенка у Facebook фото: “Ну хто примудрився одягнути почесну варту в рашко-імперську форму?” “Це ж гусари. Може, в Адміністрації Президента до когось таки дійде, як має виглядати український церемоніальний однострій?” “Не соромно невігластво демонструвати?” “Форма почесної варти має дуже помітний відбиток московської імперії. Цікаво, чи чули дизайнери, яким доручали розробляти ці костюмчики, про Холодний Яр, чорних запорожців?”

Наскільки виправдані такі різкі коментарі? З'ясовуємо це у розмові з одним із розробників новітніх одностроїв для Збройних сил України Віталієм Гайдукевичем та істориком Сергієм Пархоменком.

Що це за форма, у якій ми побачили військовослужбовців батальйону почесної варти?

В. Гайдукевич:

— Це форма Чорноморського козацтва часів імператорської Росії. Для почесної варти її пошили ще за часів Кучми, тобто за проросійського керівництва Збройних сил України. Очевидно, ці костюми лежать на складах досі. Чому, хто і навіщо одягнув у них вартових — запитання до департаменту державного протоколу та церемоніалу Адміністрації Президента як організатора заходу.

С. Пархоменко:

— Так, це справді форма, яку використовувало так зване Чорноморське козацтво. Схожий однострій — з червоними рукавами і червоною вставкою — мали інші військові формування (зокрема, кавалерійські) російської армії. Тому асоціація з гусарами тут аж ніяк не випадкова. Де-факто — це форма одного з військових формувань Російської імперії!

А хто такі чорноморські козаки? Чи мали вони якийсь стосунок до запорозького козацтва?

С. Пархоменко:

— З історії відомо, що після ліквідації Запорозької Січі приблизно п'ять тисяч козаків подалися до гирла Дунаю і утворили там Задунайську Січ під протекторатом османського султана. Решта двадцять тисяч були інтегровані до російської армії для діяльності у межах майбутньої Новоросії.

Швидке зміцнення Задунайської Січі вимагало від Російської імперії якоїсь протидії. Бо її існування викликало дедалі більші симпатії в українського населення. Тож за порадою князя Григорія Потьомкіна, задунайських козаків закликали повернутися до рідного краю, пообіцявши кожному з них дати землю. Так запорозьких козаків ввели у загальний імперський контекст, давши їм іншу назву — спершу Військо вірних козаків, а потім — Чорноморське козацьке військо.

Чорноморських козаків використовували для виконання військових завдань як на морі, так і на суші в боротьбі проти Османської імперії. Їхніми руками Російська імперія брала турецькі фортеці й низку опорних пунктів на території нинішньої Південної України. Наприкінці ХVIII століття чорноморських козаків переселили на Кубань. А згодом їх об'єднали з козаками Кавказької лінії (так званим Лінійним козацьким військом, яке складалося здебільшого з етнічних росіян), і перейменували на Кубанське козацьке військо. Тобто фактично Чорноморське козацьке військо — це колишні запорозькі козаки, які офіційно були на службі в Російської імперії і які за заслуги перед нею отримали землі на Кубані, привілеї тощо.

В. Гайдукевич:

— Цих так званих козаків одягали в абсолютно російський однострій, в якому нічого питомо українського не було. Зрештою, козацтво там було лише в назві.

Як можна пояснити використання такої форми нині для вартових Президента?

В. Гайдукевич:

— У часи Кучми, коли розробляли однострій для почесної варти, хтось, вочевидь, вирішив, що так можна “прогнутися” перед Росією. Не знаю, хто давав вказівку його одягати тепер. Навіщо, якщо є новий гетьманський однострій часів Української держави 1918 року?!

Зауважу, почесна варта президентського полку має парадний однострій і церемоніальний, який ґрунтується на формі армії Української держави часів гетьмана Скоропадського і який був презентований на параді до Дня Незалежності. Чому почесну варту одягнули не в той однострій, що на парад, це питання, знову ж таки, не до мене.

С. Пархоменко:

— Справді, ситуація викликає багато запитань. Як ми розуміємо, у часи, коли Президентом був Кучма, як і до того, у нас свідомо калькували елементи й символіку російської — як радянської, так і імператорської армій. Такий-от “малороський” комплекс меншовартості: в усьому хотіли бути подібними на “старшого брата”...

І навіть нині, на четвертому році війни, бачимо відлуння цього комплексу меншовартості... Дуже прикро, що ніхто з Адміністрації Президента чи протокольної служби не поставив питання про неприпустимість використання такої форми. Схоже, що наявність людей із проросійськими поглядами на Банковій, в оточенні Президента — аж ніяк не міф... На жаль.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото facebook

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст