НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Схеми братків Дубневичів

Зміст

НАБУ стверджує: компанії, які належать депутатам від БПП, обдурили державу майже на півтора мільярда гривень

Чотирьом посадовим особам трьох підприємств оголосили підозру в заволодінні 300 мільйонами кубометрів газу вартістю понад 1,4 мільярда гривень. Як повідомляє Національне антикорупційне бюро, йдеться про компанії “Енергія — Новий Розділ”, “Енергія-Новояворівськ” та “Енергія”.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, кінцевими бенефіціарами, тобто власниками, згаданих фірм є народні депутати від БПП Ярослав і Богдан Дубневичі.

У чому ж саме полягали схеми, виявлені НАБУ, і яких результатів розслідування можна чекати? Про це — у розмові з директором Інституту енергетичних досліджень Дмитром Маруничем та головою Міжнародної ліги захисту прав громадян Едуардом Багіровим.

Які саме зловживання виявили за компаніями братів Дубневичів?

Д. Марунич:

— Усе дуже просто. З технічного погляду, ТОВ “Енергія — Новий Розділ”, як і “Енергія-Новояворівськ” та “Енергія”, — це теплоелектроцентралі. Вони виробляють як теплову, так і електричну енергію. Незаконно компанії збагачувалися завдяки маніпуляціям з обсягами газу та застосуванням цін на нього, які донедавна були різними для різних категорій споживачів.

Як саме?

Д. Марунич:

— Підприємства купували газ нібито для виробництва теплової енергії для населення за найнижчою ціною. Але насправді виробляли з нього електричну або теплову енергію для споживачів, які купують їх за найвищим тарифом, — скажімо, для промислових підприємств.

Наприклад, у 2013—2014 роках газ для виробництва тепла населенню коштував ТЕЦ трохи більше як 1300 гривень за тисячу кубометрів, а промисловість купувала його у 3—6 разів дорожче. 2015 року різниця в ціні газу для населення і промисловості також була істотна — 3 тисячі гривень проти 7—11 тисяч.

Е. Багіров:

— Детективи НАБУ вважають, що через такі схеми теплоелектроцентралі мали надприбутки, зіставні з розміром збитку, заподіяного НАК “Нафтогаз України”, тобто більш як 1,4 мільярда гривень.

Як вважаєте, чи будуть покарані винні за такі махінації?

Е. Багіров:

— Життя і комерційна діяльність братів Дубневичів — це яскрава ілюстрація корупційних схем української влади, апробованих протягом, як мінімум, останніх п'ятнадцяти років. Потрібен відкритий судовий процес. Щоби всі розуміли: для тих хто краде у держави та ще й у час війни, не має бути жодних поблажок. Таких називають мародерами. Я вважаю, що депутати Дубневичі — мародери, які крадуть у держави, у народу України. Вони повинні відповісти за законом. До слова, за такі дії їм загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі.

Навряд чи в цьому випадку покарання можуть зазнати бенефіціари компаній. Підозру ж оголошено людям, які обіймають керівні посади на підприємствах...

Е. Багіров:

— Якщо не перешкоджатимуть Президент Петро Порошенко, генпрокурор Юрій Луценко, голова СБУ Василь Грицак, які влаштували цькування детективів НАБУ, то це можливо. Але, знаючи нашу українську владу, наш політикум, дуже сумніваюся, що брати Дубневичі сидітимуть у слідчому ізоляторі і даватимуть свідчення у кримінальному провадженні: як крали, скільки крали, з ким ділилися. А цілком можливо, що ділилися прибутками від корупційних схем з людьми із Кабміну, з Адміністрації Президента чи з іншими народними депутатами.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст