НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Благословення на цей дім

Зміст

Триває йорданське освячення осель. Що варто про нього знати?

Більшість людей охоче відчиняють двері своїх помешкань священикам, які прийшли із йорданською водою для Божого благословення дому на весь наступний рік. Такі душпастирські візити триватимуть аж до Стрітення Господнього, яке відзначаємо 15 лютого.

Благословення на цей дім

Це добре відомо і пройдисвітам, які, одягнувши рясу і набравши простої води, теж ходять по хатах для їх начебто освячення, збираючи з довірливих людей непогані гроші собі в кишеню.

То що слід знати про йорданські відвідини священика і як підготуватися до окроплення дому свяченою водою?

Детальніше про це розповідають отець-настоятель Йосафат Бойко (УГКЦ) та протоієрей Євген Заплетнюк, кандидат богословських наук (УПЦ КП).

Для початку — як перевірити, що священик, який прийшов освятити дім, справжній? І як годиться запросити отця для йорданського візиту?

о. Йосафат:

— У священиків є посвідчення священнослужителя, тож можна перевірити його наявність. Утім, на жаль, дуже часто такий документ демонструють і пройдисвіти. Тому я раджу впускати в оселю лише того отця, в справжності якого не сумніваєтеся — приміром, ви були на богослужінні, яке він вів.

Отож людям слід домовлятися безпосередньо зі священиком про відвідини або ж записуватися у відповідну чергу. У парафіяльних храмах зазвичай є оголошення про те, у який час відбувається окроплення осель йорданською водою. І йдуть священики саме до тих вірян, які їх покликали, а не в усі будинки.

Священик, який приходить благословляти оселю, символізує прихід Ісуса Христа. Ті, хто запрошує й приймає священнослужителя, публічно визнають свою віру в Христа та свою приналежність до визначеної парафії, єпархії і Вселенської Христової Церкви. Саме ж окроплення йорданською водою символізує очищення дому й усіх, хто в ньому проживає, від усякого зла і всякого гріха. Проте воно не замінює Таїнства покаяння — сповіді.

Як слід готуватися до благословення дому і як саме воно відбувається?

— Молитися краще у вітальні, а не в коридорі. На столі перед іконою запалити стрітенську чи іншу свічку. Священик молиться разом із родиною, тоді вони разом колядують і в цей час окроплюють помешкання.

о. Євген:

— Слід заздалегідь старанно прибрати всі приміщення, які окроплюватимуть освяченою водою. Є особливі молитви благословення дому. Проте сьогодні немає уніфікованого обряду, який би використовували всі священнослужителі з цього приводу. Закінчуватись обряд може співом многоліття (“Многая літа!”) родині, під час якого священик дає цілувати усім присутнім хрест та окроплює кожного освяченою йорданською водою.

Тепер освячують офіси, магазини, автомобілі... Що Церква каже про це?

о. Євген:

— Це нормальна практика. Всюди людям потрібне благословення. Тож ми молимося, щоб люди щасливо добиралися на роботу та додому на своїй автівці, аби працювали на славу Божу в своїх кабінетах, заробляючи собі на хліб насущний.

Чи слід платити священику після таких душпастирських відвідин?

о. Йосафат:

— Очевидно, вимоги бути не може. Люди лише добровільно жертвують гроші — це своєрідна подяка за парафіяльне служіння. Або ж можна поцікавитися, які парафіяльні ініціативи потребують матеріальної підтримки, і фінансово допомогти їм.

Богданна МАРТИНИК, фото з архіву

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст