НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Тиждень розкоші на Мальдівах

Зміст

Чи доречний у час війни коштовний відпочинок Президента на райських островах?

Усе таємне стає явним. Так сталося і у випадку з новорічно-різдвяною мандрівкою українського Президента на Мальдівські острови. Хоч як Порошенко приховував свій заокеанський вояж, про нього загал таки дізнався.

Журналісти-розслідувачі програми “Схеми: корупція в деталях” з'ясували, що Порошенко, який відпочивав на Мальдівах під іменем Mr. Petro Incognito, на сім днів, з 1 по 8 січня, орендував цілий острів в Індійському океані. З компанією із дев'яти осіб (загалом було восьмеро дорослих і двоє дітей) оселився у п'ятизірковому готелі.

Переліт чартером, проживання, харчування й розваги коштували відпочивальникам близько 500 тисяч доларів (це понад 14 мільйонів гривень). За все Порошенко розрахувався готівкою. Що цікаво, у списку пасажирів чартерного рейсу (а їх було восьмеро) ні прізвища Порошенка, ні його рідних, ні будь-яких інших упізнаваних імен не значилося. На рейс були зареєстровані: Vera Lazarieva, Ivan Dekhteriev, Evheniia Safonova, Oleksandr Syshchykov, Kateryna Boieva, Vitalii Kokorin, Olena Senchenko, Olha Herasymenko. Автори розслідування вважають, що Президент і його попутники могли летіти на Мальдіви під вигаданими прізвищами або під прізвищами підставних осіб.

Понад те, розслідувачі сумніваються, що вояжери, повернувшись до України, пройшли паспортний і митний контроль. Бо зафіксували: від моменту зупинки літака на посадковій смузі й до виїзду кортежу Президента з території аеропорту, який далі попрямував у селище Козин (там живе сім'я Порошенків), минуло лише чотири хвилини...

Адміністрація Президента підтвердила факт подорожі Порошенка на Мальдіви, повідомивши, що він “оплатив поїздку сам з власного рахунку задекларованих коштів, що буде відображено в його електронній декларації”...

Ситуацію аналізуємо разом з експертом антикорупційної групи “Реанімаційного пакета реформ” Олександром Лємєновим, заступником голови комітету ВР з питань протидії корупції Віктором Чумаком та екс-заступником голови СБУ Олександром Скіпальським.

Інформація про мальдівський відпочинок Порошенка викликала неоднозначні коментарі у суспільстві. На вашу думку, чи є в цьому випадку підстави для критики Президента?

В. Чумак:

— По-перше, чи має право Верховний головнокомандувач під час війни відпочивати за межами країни? Вважаю, що ні. З міркувань національної безпеки. По-друге, чи має право Президент бідної країни відпочивати на найдорожчих курортах світу? Ні. З міркувань етики та моралі. По-третє, чи має право Президент країни порушувати правила перетину кордонів своєї країни? Ні. З міркувань рівності всіх перед законом. По-четверте, чи повинні медіа повідомляти таку інформацію про Президента? Так, бо така інформація є суспільно значущою. 

Державна прикордонна служба повідомила, що порушень під час перетину кордону не було...

В. Чумак:

— Так, але ми не можемо перевірити цю інформацію. Нам не дають відповідних документів. Відомо ж, що на паспортному контролі прізвища пасажирів, які прибули з-за кордону, вносять до відповідної бази даних. Потрібно щонайменше хвилину-дві на кожну особу. Якщо пасажирів восьмеро, то трьох-чотирьох хвилин для оформлення прибуття їх в Україну явно замало...

Скидається на те, що Президент і його попутники відпочивали під вигаданими прізвищами або під прізвищами підставних осіб. Чи виправдано це?

О. Скіпальський:

— Прізвища підставних осіб можуть використовувати співробітники розвідки для виконання чітко визначених завдань. Чи подорожував Порошенко на Мальдіви з розвідувальною метою? Дуже сумніваюся. Що й казати про осіб, які їздили разом з ним. На жаль, у Порошенкові так і не переміг “де Голль”, а переміг олігарх. Він приховує інформацію про свій відпочинок від суспільства, вдається до конспірації, урешті-решт, не інформує про витрати на заокеанські мандрівки.

О. Лємєнов:

— Якщо Президент використав підставні прізвища чи підставні документи для себе і для людей, які подорожували з ним, лише для того, щоб приховати сам факт відвідин Мальдівів, — це великий удар по його репутації. Діяльність глави держави має бути відкритою і прозорою.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст