НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

“Експрес” і блокада Порошенка. Таємничий дзвінок

Зміст

Суд зобов'язав поліцію розпочати кримінальне провадження проти керівництва “Укрпошти”

На підтримку “Експресу” виступають люди в усіх куточках країни, парламентські комітети і міжнародні організації

...У середу ввечері напередодні візиту Президента до Львова нам зателефонував керівник місцевої облдержадміністрації: “Я можу організувати вам зустріч із НИМ у кулуарах. Після розмови ВІН може вирішити всі проблеми газети одним дзвінком”.

“А що заважає йому розблокувати газету без зустрічі в кулуарах?” — наївно перепитали ми. У телефонній трубці зависла незручна мовчанка.

ВІН — це Порошенко. Як ви зрозуміли, у кулуарах він чекав від журналістів “Експресу” запевнень у лояльності під час президентської кампанії, що неофіційно стартує за декілька тижнів.

Ще згодом стало відомо, що спецоперацію з блокади газети “Експрес” курирує один з радників Президента, прізвище якого — мабуть, символічно — починається на літеру Г.

...Безглузда блокада газети “Експрес” державним підприємством “Укрпошта” триває третій тиждень. Близько 600 тисяч людей чекають на видання нашої компанії, за які заплатили “Укрпошті”, оформивши передплату на півроку чи рік. Ми підготували ці газети і надрукували їх, навіть не отримавши за це коштів передплатників. Утім “Укрпошта” далі ігнорує чинні договори, ухвали суду, закони і мораль, безпідставно блокуючи доставку газет людям по всій країні, зневажаючи їхній вибір, нав'язуючи їм провладні газети.

...Минулого тижня Центр обробки преси “Укрпошти” знову відмовився прийняти газети, які ми, виконуючи свій обов'язок перед передплатниками, доставили “Укрпошті” — згідно з умовами договору.

Відмову прийняти газети у Центрі пояснили лаконічно: “У нас приказ — не пускати”.

Ось такі “прикази” діють сьогодні в нашій країні, підміняючи чинні договори. І хоча цими днями “Експрес” підписав ще один вигідний “Укрпошті” договір, який нам особисто надіслав в. о. генерального директора держпідприємства Ігор Смілянський, доставку газет передплатникам не поновлено. Скільки важить слово керівника “Укрпошти” — зрозуміло без зайвих пояснень. Адже саме він публічно обіцяв поновити доставку передплати, щойно буде підписано ще один договір.

Політичний тиск на газету в цій справі вже очевидний. Із цим погоджуються і в парламентському комітеті з питань свободи слова.

Голова комітету Вікторія Сюмар закликала “Укрпошту” якнайшвидше владнати ситуацію з передплатою газети, підписавши договір із виданням — “без будь-яких додаткових умов”.

“Необхідно подумати про інтереси читачів, які хочуть передплатити та отримувати газету “Експрес”, але наразі не можуть цього зробити. Треба зробити так, щоб у найкоротший термін читачі отримували газету, — заявила Вікторія Сюмар. — Якщо у сторін є претензії одна до одної, вони мають вирішувати їх у суді. А доставка газет читачам повинна бути відновлена. Якщо у найближчий тиждень ситуація не вирішиться, то комітет буде жорстко реагувати”.

Народна депутатка Тетяна Чорновол звернулась до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з приводу ситуації, що склалася довкола блокування газети “Експрес”.

“Укрпошта” далі повертає кошти передплатникам, дезінформуючи їх, що газета “Експрес” більше не видається. Це робиться попри чинне судове рішення, яким такі дії заборонено”, — зазначає Тетяна Чорновол.

Народна депутатка наполягає, щоб Володимир Гройсман негайно вжив заходів реагування для розв'язання ситуації.

Голова парламентського комітету Верховної Ради з питань культури та духовності Микола Княжицький закликає зробити все, аби переслідування “Експресу” було зупинено.

“Кожен, хто ширить вільне слово, має право його ширити”, — наголошує депутат.

Микола Княжицький закликав “Укрпошту” негайно припинити переслідування найбільшої українськомовної газети: “Коли видання, газети, які працюють на окупанта і виходять різними мовами, вільно розповсюджуються, а найбільше українськомовне видання силами державного підприємства знищується, це — ганебна практика”.

Блокуванням “Укрпоштою” газети “Експрес” зацікавилася спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні. Її представники заявили, що проконтролюють, аби ситуація, що склалася між “Укрпоштою” і “Експресом”, була розв'язана справедливо.

Підтримала видання і Національна спілка журналістів України.

“Ця ситуація є надзвичайною для медіапростору. Одна з найбільших українськомовних газет — “Експрес” — втратила доступ до передплатників, а 65 журналістів видавничої групи, відповідно, ризикують своїми робочими місцями, — зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. — У цій ситуації керівництво “Укрпошти” має негайно розблокувати можливість передплати “Експресу”.

Тим часом Галицький районний суд зобов'язав поліцію розпочати кримінальне розслідування щодо неправомірних дій службових осіб “Укрпошти”.

“Ми подали заяву поліції про вчинення кримінального правопорушення службовими особами “Укрпошти” — незаконне повернення коштів передплатникам і блокування доставки їм газет, — пояснює директор ТзОВ “Експрес Медіа сХаб” Андрій Вей. — Суд поставив усі крапки над “і”. Тепер пани Смілянський, Чернявський і Ростов будуть змушені на допитах пояснити, хто давав їм вказівки порушувати закон. І, звісно, відповідатимуть перед законом за свої негідні вчинки”.

...Вам, мабуть, цікаво, як закінчилася наша розмова після пропозиції низько схилитися перед людиною, що обіцяла стати гарантом свободи слова у країні? Ми відповіли коротко: “Експрес” не продається”.

Ми не припиняємо нашої боротьби. Дякуємо кожній людині, яка в ці дні думками разом із нами.

Редакція газети “Експрес”

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст