НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Криптовалютна лихоманка

Зміст

Чому українські держслужбовці обирають біткойни?

57 держслужбовців вказали у своїх деклараціях криптовалюти як “нематеріальні активи”. Про це повідомляє інтернет-сервіс OpenDataBot. Переважно йдеться про біткойни, хоча є й менш відомі віртуальні гроші.

Найбільше власників біткойнів працюють в Одеській облраді, на другому місці — український парламент. І цікаво, що серед народних депутатів вкладають у криптовалюти здебільшого політики з владної фракції. Серед тих, хто вірить у майбутнє біткойнів, такі представники “БПП”, як Олександр Урбанський (у нього їх — 5328), Дмитро Голубов (4376) і Дмитро Білоцерковець (398).

Цього місяця курс найпопулярнішої “крипти” після грудневого наближення до 20 тисяч доларів опустився до 11-ти. Однак суми, які задекларували депутати та топ-чиновники, всетаки значні. Це мільйони, десятки мільйонів “зелених”!

Нову тенденцію серед наших парламентарів аналізують експерт із криптовалют Кір Келевра та виконавча директорка Центру протидії корупції Дарія Каленюк.

Чи перспективно інвестувати в біткойни, з огляду на суттєві коливання курсу?

К. Келевра:

— Попри деякі коливання, люди, які вклали в цю криптовалюту раніше, у виграші. До прикладу, ще рік тому один біткойн коштував трохи більше ніж тисячу доларів. А тепер — 11 тисяч! Дохідність вражає. Особи, які вчасно вклали в цю валюту, неймовірно збагатилися. Хоча сьогодні ситуація видається вже не однозначною.

Проте не варто забувати, що біткойни вибирають зазвичай ще й через анонімність. Людина отримує доступ до гаманця з електронними грошима за допомогою спеціального цифрового ключа, який є лише у неї. До імені та прізвища цей гаманець жодним чином не прив'язаний.

А чим нашим топ-чиновникам та депутатам може бути вигідна ця анонімність?

К. Келевра:

— Ніхто ніколи не зможе довести, за якою ціною людина купила “бітки”. Це дає значні можливості для відбілювання доходів та легалізації капіталу. До прикладу, коли особу запитають, звідки у неї гроші на купівлю біткойнів, то вона може відповісти, що купила їх, коли курс криптовалюти був, приміром, на рівні 5 доларів. А тепер, коли біткойн здорожчав, вона збагатилася і переводить ці гроші в готівку. От, мовляв, звідки кошти на недешеві покупки! Крім того, володіючи криптовалютою, легко можна проводити міжнародні перекази, які вкрай складно відслідкувати. Тому це, так би мовити, неймовірно зручний інструмент.

Д. Каленюк:

— Вірогідно, ці депутати та чиновники вирішили, що надійно зберігати кошти в біткойнах, і виконали свій обов'язок, задекларувавши їх. Але все ж варто мати на увазі, що за допомогою криптовалют ведуть і злочинну діяльність. У біткойнах хакери часто вимагають заплатити кошти в обмін на нейтралізацію вірусу, яким вони заражають комп'ютери. За допомогою криптовалют може працювати й нелегальний ринок зброї, наркотиків, порнографії.

Проте, думаю, для наших владоможців дуже важливим є те, що “бітки” практично неможливо конфіскувати. А оскільки складно з'ясувати, звідки ці гроші на рахунку з'явилися, то цілком імовірно, що таким чином і хабарі сплачують. У світі на цьому етапі активно шукають спосіб, як мінімізувати використання криптовалют з незаконною метою.

Навіть МВФ стурбований надмірною волатильністю (коливаннями курсу) біткойна та його популярністю серед шахраїв і терористів. Відомо, що представники організації закликають якомога швидше почати розмову про криптовалюту на світовому рівні. Першим майданчиком для обговорення може стати зустріч глав міністерств фінансів і центральних банків країн G20, яка відбудеться уже в березні в Аргентині.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст