НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

І невже приборкаємо ціни?

Зміст

Інфляцію тепер розраховуватимуть по-новому

Із січня наша країна перейшла на новий тип моніторингу продуктів, товарів та послуг, на підставі яких рахується інфляція. Зокрема, Держстат простежуватиме ціни на морожену рибу, ячмінну крупу, горілку та ліки. Та чи будуть офіційні показники інфляції наближені до реальних?

І невже приборкаємо ціни?

Адже останніми роками ми спостерігаємо ситуацію, коли ціни в магазинах показують у декілька разів вище зростання, ніж те, що відображене у звітах чиновників. А головне — чи вдасться приборкати інфляцію?

Які продукти моніторитиме Держстат?

— Якщо досі Держстат моніторив 23 соціальні продукти харчування, то після січня — вже 31 позицію, — розповідає Олексій Дорошенко, гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж. — Серед нових продуктів є такі, ціна яких викликала резонанс минулого року, — зокрема куряче філе. Крім того, простежуватимуть споживчі ціни на батон, пшеничний хліб, манну, ячмінну крупи, яблука, морожену рибу, макарони з м'яких сортів пшениці.

Також держава моніторитиме ціни на горілку, пиво та чотири види сигарет (від цигарок без фільтра до сигарет преміум-класу), на сім позицій ліків, бензин А-92 та А-95. Уперше до спостережень включено стоматологічні послуги та плату за оренду однокімнатної квартири. Зауважу, що в країнах ЄС досліджується ціна кошика продуктів, яка включає від декількох сотень до декількох тисяч назв.

Які ще нововведення?

— У минулі роки моніторинг змін цін на соціально значущі продукти харчування (ті, які люди споживають щодня) Держкомстат здійснював кожної декади, а з цього року такі дані будуть оприлюднювати щомісяця, — додає Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

Чому розширили такий перелік?

О. Дорошенко:

— Новий перелік ближчий до реалій життя, адже попередній діяв ще із 1996 року. Думаю, що більше соціальних продуктів, товарів та послуг включено до нього, то зрозумілішою буде картина інфляції. Сьогодні ніхто не вірить в офіційні цифри. Люди не розуміють, чому де-факто продукти дорожчають на 30—70% за рік, а інфляція становить лише 13,7%?

Чиновники зможуть оперативніше реагувати на ситуацію. Наприклад, якщо уряд побачить, що за місяць зростання цін на той чи той товар або послугу дуже велике, це буде сигналом, що щось йде не так. Будуть встановлювати причини (чи це картельна змова, чи світовий тренд) і певними методами впливати на інфляцію, тобто стримувати ціни.

Як саме? Адже в нас скасовано державне регулювання цін на соціальні продукти харчування...

О. Дорошенко:

— Візьмімо куряче філе, яке невипадково з'явилося в новому моніторингу. Торік ціни на нього підвищилися більш ніж на третину, хоч підстав для такого стрімкого подорожчання не було. Ми знаємо, що монополістом на цьому ринку є агрохолдинг “Миронівський хлібопродукт” Юрія Косюка, якому виділили рекордні дотації від держави у 2017-му. Так от, якщо ціни на куряче філе й далі безпідставно зростатимуть, то уряд може, так би мовити, приструнчити Косюка невиплатою цих дотацій. Важелів впливу може бути багато.

І ви вірите, що інфляція стане більш прогнозованою?

О. Пендзин:

— Прогнозованість інфляції забезпечується прогнозованою економічною політикою, яку здійснює уряд, та прогнозованою політикою НБУ щодо курсу гривні. А цього, на жаль, ми не бачимо.

Леся ЯСИНЧУК, фото з архіву

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст