НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Ні, їм зовсім не соромно

Зміст

Нечувано! У жодного з топ-чиновників, яких викрили на плагіаті дисертацій, досі не відібрали наукового ступеня

Українські науковці вимагають від Верховної Ради, Генпрокуратури і Рахункової палати розслідувати неправомірні виплати за науковий ступінь топ-чиновникам, яких викрили у плагіаті.

Ні, їм зовсім не соромно

Прізвища плагіаторів уже давно прозвучали, однак вони і далі отримують доплати за “липові” наукові ступені.

“Відсоток доплати за науковий ступінь сягає 15—33% посадового окладу, — пояснює Тетяна Пархоменко, докторка філософських наук, професорка, керівниця відділу з питань етики при секретаріаті Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. — За кандидатський — 15%, докторський — 25%, звання професора — 33%”.

Нагадайте, кого з топчиновників спіймали на плагіаті?

— Плагіат, зокрема, виявили у докторській дисертації Катерини Кириленко, дружини віце-прем'єра з гуманітарних питань В'ячеслава Кириленка. Також його зафіксували у дисертації екс-прем'єра Арсенія Яценюка, у науковій роботі екс-міністра освіти і науки Станіслава Ніколаєнка та інших.

Цікаво, що саме списав у своїй науковій роботі Арсеній Яценюк? Коли це було?

— У 2004 році в Українській академії банківської справи міста Суми він захистив дисертацію “Організація системи банківського нагляду і регулювання в Україні” на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю фінанси, грошовий обіг і кредит. Так ось, на 70 сторінках основної частини (с. 4—165) виявили плагіат — тексти без посилання на реальних авторів. На сімох сторінках був лише переклад з англійського оригіналу. І жодних лапок, лише поодинокі посилання, зокрема вигадані!

А в кого списував колишній міністр освіти?

— У роботі Станіслава Ніколаєнка, ректора Національного університету біоресурсів і природокористування та члена-кореспондента Академії педагогічних наук України виявили плагіат офіційних видань Російської Федерації та білоруського дослідного центру!

Він навіть подавав від свого імені фрагменти статей підлеглих. Нагадаю, у 2008 році Станіслав Ніколаєнко видав монографію “Теоретико-методологічні основи управління інноваційним розвитком системи освіти України”, а вже у 2009-му захистив цю монографію як докторську дисертацію. Назагал 50% його роботи — плагіат!

До речі, виявлено плагіат і в ще не захищеній докторській дисертації нинішньої міністерки освіти — Лілії Гриневич (йдеться про статті “Вітчизняна педагогічна теорія про розвиток освіти в Україні у контексті євроінтеграційних процесів” і “Поняття “освіта”, “розвиток освіти”, “освітня політика” в сучасному науковому дискурсі”. — Авт. ) . Було скопійовано цілі абзаци.

Які претензії були до Катерини Кириленко?

— Вона захищала докторську роботу “Теоретичні і методичні основи формування інноваційної культури майбутніх культурологів у вищому навчальному закладі”. Щонайменше 30% цієї роботи — плагіат. Тексти скопійовано в інших авторів без посилання. Фейкові посилання також були, як і псевдонаукові висловлювання. Зокрема, вона вставила у роботу фрагменти статті доктора філософських наук Олени Щербини-Яковлевої, у якій йшлося про “лептони” (елементарні частинки у фізиці) як носії психіки, емоцій — це не має жодного стосунку до культурології.

Наскільки поширений в Україні плагіат у наукових роботах?

— За експертними оцінками, 30% дисертацій, які захищали в Україні упродовж 1993 — 2017 років, містили плагіат. Це — найскромніші підрахунки. Згідно з деякими даними, таких навіть 50 відсотків! Найбільше плагіату (дві третини) містять наукові роботи соціально-гуманітарних наук, таких, як педагогіка, економічні науки, держуправління, культурологія, медицина. Найменший відсоток плагіату — у працях із природничих наук.

Скільки випадків плагіату ви виявили загалом?

— За час існування антиплагіатної ініціативи “Дисергейт” — близько півсотні. Додам, що викриттям займаємося не лише ми, нам надсилають інформацію й з інших джерел, яку ми ретельно перевіряємо. Однак за два роки нашої праці нікого не позбавили наукового ступеня. Мій відділ підготував на засідання Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти дані щодо плагіату, але засідання, на якому мали б розглянути ці матеріали, так і не відбулося...

А як можуть покарати плагіаторів?

— За законом, у випадку плагіату, рішення спеціалізованої ради про надання наукового ступеня скасовують, а науковий ступінь анульовують. Спецраду мають розпустити на два роки. Але нічого з цього не зроблено! Усе зрозуміло: плагіатори обійняли найвищі посади в державній владі, хочуть зберегти свій статус і забезпечити дітям такий же простий шлях до здобуття наукового ступеня.

У Європі, США за плагіат карають, і дуже суворо. Для науковця там вкрасти чужу роботу — ганебний вчинок! За це позбавляють посади, звання, звільняють із системи вищої освіти. Там нема терміну давності для плагіату. А в Україні пропонують термін десять років. Тож такі, як пан Яценюк і пан Ніколаєнко, можуть спокійно спати.

Як побороти плагіат в Україні?

— Суспільство має активно протидіяти цьому, — каже Тарас Фініков, президент Міжнародного фонду дослідження освітньої політики. — Люди не повинні прагнути фейкових звань. Також слід скоротити інфраструктуру вчених рад, різноманітних структур, які надають такі звання.

Юлія ГОЛОДРИГА, фото з архіву

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст