НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Президент боїться свободи слова

Зміст

Безпрецедентне затримання журналістів “Експресу” під час візиту Порошенка: працівників медіа, які мирно висловлювали свою думку, забрала поліція

...До Палацу Потоцьких під'їжджає розкішний кортеж Петра Порошенка — тут у нього зустріч із генералгубернаторкою Канади Жулі Паєтт. У цей час декілька журналістів нашого медіа мовчки піднімають плакати, на яких написано “Експрес не для влади, а для людей!”, “Стоп блокаді!”, “Експрес знову атакують!” До них підходить поліція і намагається відтіснити — щоби присутні не звернули уваги на проблему утисків свободи слова в нашій країні, щоби вкотре проігнорувати блокування “Укрпоштою” незалежного видання, щоби не псувати правдою ідеально продуманий візит Порошенка до Львова.

“Ми розташувались на тротуарі навпроти палацу. Не заважали руху пішоходів чи автомобілів, не скандували жодних гасел, — розповідає Оля Піліщук, журналістка видання. — Ми просто чекали, коли прибуде кортеж із Президентом, аби в цю мить піднести догори наші плакати”.

Поліція зреагувала миттєво. Ще б! До приїзду гаранта зазвичай стягують десятки, а то і сотні правоохоронців — усе для безпеки Петра Олексійовича.

“Поліція та працівники Державної служби охорони намагалися відтіснити нас, заступити плакати, — каже Андрій Бобак, журналіст. — За що нас затримали? Не розумію. За те, що ми мирно висловлювали свою думку, не порушуючи законів України?”

Так, саме за це. Шестеро журналістів незалежного видання потрапили до поліційного відділка.

“Там ми провели близько двох годин, — розповідає Богдан Куфрик, редактор відділу регіональних редакцій. — У відділку дізналися, що наше затримання здійснено на вказівку з Києва, яку дали місцевому генералові, — видно, дуже вже Порошенко боїться “Експресу”.

До речі, слідчі неохоче спілкувалися з нами. Вони самі усвідомлювали безглуздість затримання. І навіть не приховували обурення тим, що замість того, аби розслідувати реальні злочини, мусять охороняти Президента, а потім займатися виконанням безглуздих вказівок від його ж людей. Про Президента висловлювалися, м'яко кажучи, не дуже прихильно”.

Президент боїться свободи слова

Хіба таке мирне висловлення своєї позиції є порушенням?

“Шестеро журналістів просто мовчки підняли плакати. Це їхнє право, гарантоване Конституцією України, — пояснює Олексій Малярчук, юрист “Експресу”. — Так, стаття 34 стверджує, що кожному гарантоване право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб і на свій вибір. Це право зігнорували”.

Ось так Президент хотів укотре заплющити очі на проблему утисків свободи слова в нашій країні. І, звісно, тимчасово позбутися тих, хто про цю проблему нагадує.

Ми вирішили йти ва-банк і допомогти Президенту розплющити очі. Тож на зустрічі Порошенка з генерал-губернаторкою Канади Жулі Паєтт журналістка “Експресу” підняла плакат з написом “Стоп блокаді!”.

“Це був наш шанс подивитися гаранту в очі та спитати: чому ж він сам не виконує своєї обіцянки щодо захисту свободи слова в Україні? — пояснює Юлія Голодрига. — Порошенко ж казав: “Я захищатиму свободу слова”. Ми хотіли донести до Президента — саме тепер час це робити”.

Перш ніж потрапити на зустріч високопосадовців, наша журналістка пройшла декілька перевірок.

“Мене і фотокореспондента нашого видання Ярослава Станчака перевіряли особливо скрупульозно, — каже Юлія. — У моїй сумочці охоронцям навіть примарювалися потаємні кишені!

Із поваги до Жулі Паєтт ми не розгортали плакат під час її виступу. Чекали вдалого моменту. Наприклад, коли журналістам дозволять ставити запитання. Та брифінг відбувався без журналістських тем для відповіді. Організатори запевнили, що такого формату розмови не погодила канадська сторона. А може, це пан Порошенко заздалегідь знав, що на зустріч можуть прийти журналісти “Експресу” і поставити незручні йому запитання?”

Чи зреагував якось гарант? Ні. Він укотре заплющив очі на утиски свободи слова. А після того як Президент покинув Палац Потоцьких, охорона безпідставно намагалась відібрати у журналістки плакат із написом “Стоп блокаді!”

“Крім цього, охоронці перешкоджали роботі фотокореспондента — вони рукою відтискали смартфон, — веде далі Юлія Голодрига. — Опісля зустрічі охоронець так боявся, що я побіжу з плакатом за Президентом, що намагався піти за мною навіть у вбиральню. “Віддайте плакат, віддайте плакат!” — не вгавав. І необгрунтовано затримував нас в одному із залів палацу”.

...А відпустили журналістів із Палацу Потоцьких і відділка поліції тоді, коли Петро Порошенко вирушив зі Львова на Яворівський полігон.

Дуже дивний збіг. Вочевидь, правоохоронці робили все для того, щоби врятувати гаранта від цих декількох людей. Людей, які намагались висловити свою думку. Які нікому не перешкоджали. Які борються за свободу слова. Справжню, а не ту, яку обіцяв захищати Порошенко.

Редакція газети “Експрес”, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст