НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

7 тисяч кілометрів під вітрилами

Зміст

Українці за 43 дні перепливли Атлантику, зіткнувшись із дивними проблемами у Бермудському трикутнику

Семеро сміливців, серед яких п'ятеро українців, вирішили пропливти на легкому катамарані під вітрилами від африканського узбережжя до Куби.

— Ми подолали 3950 морських миль — це 7354 кілометри, — каже капітан Олександр Солярчук. — Я правильно обрав час експедиції, у цю пору дмуть стабільні пасати у бік Америки, тож вітер був завжди попутний. Двигуни? Так, вони на катамарані є, однак малопотужні та використовуються лише для заходу в порти і маневрування між причалами.

Що найнебезпечніше в океані?

— Завдяки сучасним системам навігації заблукати там практично неможливо. Ти завжди знаєш, де перебуваєш. Головне завдання капітана — не спрямувати судно у шторм. Десь слід додати швидкості, десь змінити курс, щоб оминути ураган. Це цілком реально, адже у мене був детальний прогноз погоди на весь шлях.

Хоча в Карибському морі ми таки потрапили у важкі погодні умови. Дощ, видимість до 100 метрів. І безліч суден! Якщо побачиш великий корабель лише на такій відстані — повернути чи зупинити катамаран уже не встигнеш. Але, на щастя, зіткнень ми уникли.

Тож найбільша небезпека — вітрила і системи, які ними керують. Якщо щось виходить з ладу, ти безпомічний. Ми йшли за маршрутом, де кораблів майже не було, тож, якби щось сталося, допомоги довелося б чекати дуже довго.

Ваш шлях пролягав через славнозвісний Бермудський трикутник. Було моторошно туди заходити?

— Команда начувана про легенди цієї місцини, але ніхто не злякався. Щоправда, всередині трикутника і справді почало коїтись щось незрозуміле. Весь шлях нас гнав вітер у спину, а тут різко настав повний штиль. Океан нiби перетворився на озеро. Нам довелось вмикати двигуни, щоби зрушити з місця.

Рибалили під час мандрівки?

— Так, але впіймали небагато: тунця, океанську рибу маха-маха, а також летючу, що сама на борт застрибує. За розміром вона як невелика таранька, тож ми вранці її збирали з палуби, солили і потім смакували з пивом.

То у вас і алкоголь на борту був?

— Команді ж слід якось піднімати бойовий дух! У нас було вино, пиво, на островах у Карибському морі ми докупляли ром. Але вживати спиртне я дозволяв лише під час відпочинку.

Така мандрівка — це розвага чи робота?

— Це пригода, експедиція і робота. Судно йде цілодобово, усі члени екіпажу по черзі заступають на вахту: двоє керують судном, двоє чергують на кухні, а троє у цей час відпочивають. І по колу змінюються. Кожен знає, що повинен робити, як підстрахувати партнера...

Якою є вартість такого трансатлантичного переходу?

— Загальний бюджет експедиції — близько 20 тисяч євро. Найдорожче обійшлася оренда катамарана, який я зафрактував на шість тижнів. Решта пішла на продукти, воду й пальне.

Максим КАЧУРІВСЬКИЙ

„Експрес” № 4 (9679) 25 січня — 1 лютого 2018 року

Зміст