НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

А хтось збагатиться на 10 мільярдів

Зміст

Експерти підрахували, що після підвищення тарифів наші підприємці платитимуть за світло більше, ніж у багатьох країнах Європи

Національна комісія з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) підвищила тарифи на електроенергію для малого та середнього бізнесу. Оптова ціна на електроенергію зросла на 16%.

— Нині у 23 країнах ЄС електроенергія коштує дешевше, ніж на Луганщині, — каже Андрій Герус, експерт у сфері енергетики. — Лише у 5 країнах тарифи вищі — в Ірландії, Іспанії, Великобританії, на Мальті та Кіпрі.

За даними Британського міністерства бізнесу та енергетики, середнє значення тарифів для середнього бізнесу 28 країн-членів ЄС становить 2,05 гривні за кВт-год. В Україні нижчими будуть тарифи лише в Києві та Дніпропетровській області. В усіх інших регіонах вони вищі. А в Луганській області взагалі — одні з найвищих у Європі! І саме ці тарифи є актуальними також для бюджетних установ та організацій — шкіл, лікарень, дитячих садочків...

НКРЕКП пояснює своє рішення про підвищення оптової ринкової ціни на електроенергію інфляцією, зростанням зарплат, девальвацією гривні, підвищенням цін на газ на 16,7% і вугілля на 38,3%. Як відомо, ціна вугілля розраховується з урахуванням доставки в Україну за формулою “Роттердам+”. Чи це справді об'єктивні причини?

— Керівники комісії пояснюють підвищення стандартними фразами. Однак насправді причина дуже проста — завдяки цьому рішенню компанія Ахметова отримає на 10 мільярдів гривень більше прибутків наступного року. Іншої мотивації немає.

Весь малий і середній бізнес змушують купувати дорогу електроенергію за тарифами Роттердам+. При цьому імпорт повністю заборонений, навіть якщо така електроенергія вдвічі дешевша. Чому? Бо це заважає будувати монопольний ринок та збирати корупційну ренту.

Чим це обернеться для бізнесу в Україні та якими будуть наслідки для пересічних українців?

— Бізнес платитиме за електроенергію на 16—20% більше. Відповідно, підніматиме ціни на свої товари і послуги, оскільки в них закладена вартість електроенергії. А це призводитиме до зростання цін. Відбудеться здорожчання товарів у магазинах, а також послуг на ринку. Тому в підсумку за збагачення Ахметова заплатить кінцевий споживач. Підприємства, рентабельність яких невелика, можуть закрити.

Світлана ОЛІЙНИК

„Експрес” № 1 (9669) 4 — 11 січня 2018 року

Зміст