НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Коляд-коляд-колядниця, всім хабарникам — в'язниця

Зміст

Останні події в Україні стали приводом до створення дуже оригінальних різдвяних пісень

Так склалося, що в колядках український народ з давніх-давен оспівував своє ставлення до влади, чиновників, політиків, злободенних подій у країні, придумуючи їм метафоричні образи. Тож і те, що відбувається в Україні сьогодні та останніми роками, лягло в основу нових колядок.

Про найоригінальніші з них нам розповідає Ярина Закальська, дослідниця українського фольклору, аспірантка кафедри фольклористики КНУ ім. Т. Шевченка.

Про що співають у сучасних колядках?

— Наприклад, у часи Євромайдану звучали колядки та щедрівки про Януковича та його поплічників. Наприклад, популярними тоді були рядки “Коляд-коляд-колядниця, Януковичу — в'язниця. Щоб до нас оте ЗеКа більш не пхало п'ятака...”

Або ж

Сію-вію посіваю. З України вимітаю — комуняку, москаляку... Януковича-собаку!

Щоб той Пес його поніс десь у тундру, десь у ліс.

От тоді ми погуляєм. Вип'єм чарку, заспіваєм.

Танцювати будем скоком. З новим щастям! З Новим роком!”

А в трагічні дні 2014—2015-го, коли в період різдвяних свят домовини з тілами воїнів АТО привозили їхнім рідним, по-новому зазвучала відома колядка “Сумний Святий вечір в 46-м році” (на мотив “Нова радість стала”). У ній оспівана ситуація, коли на Святий вечір “сіли до вечері мати з діточками, замість мали вечеряти — облились сльозами”, бо їхній батько репресований і перебуває в Сибіру на засланні. Автором слів був поет Марко Боєслав-Дяченко, однак ця колядка одразу стала народною.

На жаль, такий сумний текст колядки був актуальний у різні часи. Злободенний він навіть нині. Люди лише змінюють дату — на превеликий жаль, сумний Святий вечір у багатьох сімей був і в 2014-му, і в 2015 роках. І сьогодні... Через війну на Сході за столом часто когось не вистачає...

Коляд-коляд-колядниця, всім хабарникам — в'язниця

Отож і війна на Сході України народила свої колядки. Про що вони?

— Віддавна ворог у нас один — “а москаль північний — то наш ворог вічний”, як співається в повстанських колядках. А в сучасних — “Коляд, коляд, коляда, Путін для нас — лалала”, — розповідає дослідниця фольклору Ярина Закальська. — У період проведення Антитерористичної операції український народ також інтерпретував колядку “Небо і земля нині торжествують”. Відтак у ній з'явилися такі слова: “Путін сказився, кров'ю умився, нарід наш гвалтує, країну плюндрує” (замість традиційного приспіву “Христос родився, Бог воплотився...”).

Образ ворога — Путіна — можна розглядати також як персоніфікований образ Ірода (Антихриста, Люцифера) — “Катів Ірод наставляє”, “Гей, що нам браття нині робити? Ірод кремлівський хоче волю вбити”, “Опир шаліє у Кремлі”).

У сучасних текстах є й такі гіркі слова: “Падають герої, боляче дивитись, нема війська, нема правди, нічим боронитись”. Вводяться в текстовий простір і назви полків, що воюють у зоні АТО (“встав “Азов” з “Айдаром”, полетіли з пліч ворожих голови погані”). Нинішня популярність серед бійців АТО патріотичних колядок, які раніш здебільшого побутували на Заході України, робить їх не регіональними, а вже національними.

А які тепер популярні новорічні посівання та віншування?

— Наприклад,

З Новим роком вас тепер, щоби вмерло “ДНР”.

Новоросія пропала, і Московія сконала.

Щоб не гинули вкраїнці, в рідній би жили хатинці.

Позитиву вам, достатку, щастя й радості у хатку”.

Вікторія СЕРЕДА, фото Євгена КРАВСА

„Експрес” № 1 (9669) 4 — 11 січня 2018 року

Зміст