НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу

Зміст

Відомі люди висловили свої думки з приводу утисків найбільшого українськомовного видання країни

Державне підприємство “Укрпошта” далі блокує розповсюдження газети “Експрес” усупереч чинному договору. На підтримку видання висловилися відомі люди. Вони закликають “Укрпошту” і, зокрема, Президента Порошенка та прем'єр-міністра Гройсмана діяти в межах Закону і не порушувати прав журналістів та мільйонів читачів газети.

Степан Хмара, правозахисник, політв'язень радянських таборів, Герой України:

— Безперечно, це свавілля влади — через позицію видання. Я, як постійний читач газети “Експрес”, розумію, за що нинішня влада так не любить цієї газети. Тому що вона публікує багато критичних матеріалів про нинішніх високопосадовців.

Напередодні виборів триває “зачистка” медіа, які критикують владу. На них усіляко тиснуть. І такий тиск триватиме доти, доки суспільство не реагуватиме адекватно на свавілля і незаконні дії влади. Боротися потрібно обов'язково. Дії “Укрпошти” із блокування доставки “Експресу” незаконні. І б'ють не лише по виданню, а й по тих, хто читає цю газету.

Зрозуміло, у такій ситуації потрібно звертатися до суду. Але відомо, які в нас “незалежні” судді та суди. Їхнє рішення залежатиме значною мірою і від того, наскільки великою є громадська підтримка видань, на котрі тиснуть “згори”. Потрібна солідарність усіх журналістів. Сьогодні душать “Експрес”, а завтра душитимуть інших.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 1

Це проти принципів свободи слова

Левко Лук'яненко, політичний і громадський діяч, Герой України:

— Я вкрай обурений діями “Укрпошти”. Про мотиви таких дій здогадатися неважко. “Експрес” — це якісна газета, яка об'єктивно висвітлює події, зокрема політичні (що багато кому може не подобатися), і має чимало передплатників. Я читаю цю газету. І бачу, що вона публікує критичні матеріали, але ці матеріали обґрунтовані.

У ситуації, що склалася, держпідприємство “Укрпошта” відверто виявляє свою заангажованість. Хочу наголосити: завдання пошти — доставляти газету передплатникам. До її обов'язків не входить оцінювати зміст видання. Спроба зірвати передплату і доставку “Експресу” читачам — це понад її повноваження! Тож вимагаю від “Укрпошти” припинити незаконні дії з блокування доставки та передплати й виконувати договір, який вона уклала з видавцем газети “Експрес”.

Водночас закликаю всіх, зокрема інших видавців і журналістів, підтримати “Експрес”, пригрозити “Укрпошті” судовими позовами. Бо навряд чи державне підприємство діятиме всупереч волі Президента та його команди. Ті, хто забороняє правдиве слово, діють проти демократії та проти принципів свободи слова.

У нас Конституцією заборонена цензура. А це фактично прояв цензури! Чому “Укрпошта” не дає чесне пояснення своїх дій? Зрозуміло, що вона безпосередньо не напише, що декому не подобається зміст газети. А всі ми розуміємо, кому газета не подобається.

Петро Порошенко нині хвалиться успіхами України, досягнутими за період його президентства. Але чомусь боляче реагує на критику. Це ж неправильно! Не бійся послухати тих, хто тебе критикує!

Я закликаю журналістів проводити демонстрації і захищати своє право на свободу слова. Усією душею підтримую “Експрес” та право журналістів писати те, що вони хочуть, і поширювати це в усій Україні та й у всьому світі.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 2

Не важливо, що в головах посадовців

Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції:

— У відносинах будь-якого органу чи підприємства, що належить державі, та медіа усе має бути на сто відсотків публічно і прозоро. Неприпустимо, коли на видання тиснуть, не оприлюднивши юридичної позиції.

Так, не важливо, що в голові директорів держпідприємств або посадовців. Важливо, якою є їхня юридична позиція. Якщо публічної юридичної позиції “Укрпошти” у цій ситуації немає взагалі (а це публічна справа!), то тільки за це варто звільняти її керівництво.

Раджу “Експресу” використовувати будь-які методи й засоби захисту своїх прав, які не суперечать закону.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 3

Влада бере мас-медіа під свій контроль

Олександр Доній, політичний і громадський діяч:

— Природу проб лем, які виникли у вашого видання, можна зрозуміти. Ситуація зі свободою слова в Україні радикально погіршується. Влада бере мас-медіа під свій цілковитий контроль, тим самим заперечуючи той курс, який був проголошений під час подій на Майдані, та очікування суспільства.

Нинішнє керівництво держави ще наполегливіше, ніж попереднє, у спробі підкорення засобів масової інформації. Як на мене, ситуація зміниться лише після президентських виборів. До цього моменту політичний тиск на мас-медіа тільки посилюватиметься.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 4

Велика репутаційна пляма на ”Укрпошті”

Мустафа Найєм, народний депутат, журналіст, один із засновників Громадського телебачення:

— Якщо видавець газети виконує умови договору, а “Укрпошта” безпідставно його ігнорує, потрібно звертатися до уповноважених органів. Якщо уповноважені органи не реагуватимуть, іншого виходу, як виходити на протест, немає. Крім того, коли йдеться про перешкоджання поширенню інформації, слід звертатися до міжнародних організацій з питань свободи слова.

Такі дії, як блокування дільності газети, можуть, по-перше, погіршити ситуацію зі свободою слова у країні. По-друге, поставити велику репутаційну пляму на самій “Укрпошті” (як я розумію, нині є плани на захоплення ринку медіа). Дуже сподіваюся, що такі речі не справдяться і що через блокування поширення інформації не тиснутимуть на “Експрес” чи інші видання.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 5

Це порушення доступу до інформації

Євген Захаров, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини:

— “Укрпошта” не має права відмовляти виданню у розповсюдженні, якщо немає альтернативних варіантів такого розповсюдження. Як мені відомо, розповсюдження преси передплатникам в Україні здійснює єдине підприємство — “Укрпошта”. А якщо так, то відмова доставляти газету читачам — це порушення доступу до інформації, порушення свободи слова.

Щиро сподіваюся, що держпідприємство “Укрпошта” не вдаватиметься до порушень і читачі зможуть без проблем обирати, що їм передплачувати, що читати, й отримуватимуть уподобане видання.

Я підтримую “Експрес”. Я за незалежну пресу 6

”Експрес” зобов'язаний боротися

Семен Глузман, колишній учасник дисидентського руху і політв'язень, директор Українсько-американського бюро захисту прав людини:

— Я цілковито підтримую “Експрес”. На жаль, процеси, які відбуваються у країні зі свободою слова, дуже сумні. Вони поступово повертають нас у далеке минуле або ж уподібнюють до сусідніх країн на кшталт Білорусі й Росії. Але я думаю, що такий сценарій не вдасться реалізувати. Українці змінилися. Ми — не білоруси і не росіяни. Хай не все вміємо і не завжди поводимося так, як треба, однак два Майдани засвідчили: ми — інші.

Те, що люди, які нами керують, цього не усвідомлюють, — їхня біда. Думаю, незабаром вони все зрозуміють. Коли їх не буде у владі. Бо розуміння до них приходить тоді, коли їх усувають.

Про те, що тиснуть на “Експрес”, треба говорити, треба писати. “Експрес” зобов'язаний боротися заради нас, читачів. Ця газета для багатьох — як ковток повітря.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 1 (9669) 4 — 11 січня 2018 року

Зміст