НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

2018-й. Які прогнози?

Зміст

Відповіді на 10 важливих запитань про те, що чекає нас у найближчому майбутньому

Кожен сподівається на краще в новому році. Хоч десь, хоч у чомусь. Ми поставили провідним експертам України запитання, відповіді на які для нашого суспільства — дуже важливі. Ці запитання ми також ставимо владі, діймаємо ними одне одного, себе. Адже вони — про наше майбутнє.

Чи закінчиться війна?

Ігор Кабаненко, військовий експерт, екс-заступник міністра оборони України:

— Ймовірність припинення російсько-українського збройного конфлікту наступного року невисока. Адже не усунено його причин, пов'язаних з геополітичними амбіціями Росії.

Олег Жданов, військовий експерт, полковник Генштабу в 2003—2006 роках:

— У 2018 році збройне протистояння Росії та України, найімовірніше, не припиниться. Хоча не варто забувати й про США. Якщо вони проявлять наполегливість, то зможуть розв'язати нинішній російсько-український конфлікт на нашу користь.

Чи керуватиме країною нинішній Президент?

Олег Рибачук, екс-голова Секретаріату Президента України, колишній член РНБО, політик:

— Петро Олексійович щосили намагатиметься втриматись на посаді навіть другий термін. Та рівень незадоволення суспільства владою вкрай високий. Народ розуміє, що непереборне прагнення Президента і його оточення до збагачення — це найнебезпечніший вірус, який нищить країну. Людям може урватися терпець.

Чи будуть дострокові вибори?

2018-й. Які прогнози? 1

Ярослав Макітра, експерт Інституту соціальних технологій “Соціополіс”:

— Конфлікт Саакашвілі та Порошенка набирає обертів, гадаю, усе це може стати поштовхом до колапсу у владній системі та організації перевиборів — як мінімум, парламентських, а може, й навіть президентських.

Сергій Гайдай, політтехнолог:

— Ми вже доволі довго перебуваємо в політичній кризі. Будь-якої миті може настати точка кипіння, коли народ просто не матиме сили все це терпіти, і ніхто не зважатиме на те, скільки ще часу залишилося до чергових виборів.

Чи почнуть саджати топ-посадовців?

Степан Гавриш, екс-заступник секретаря РНБО, академік:

— Я не вірю, що когось із топ-посадовців посадять. Попри весь тиск громадськості, оце зачароване коло поруки тяжко розірвати. Я маю на увазі, що нинішні політики, чи то при владі, чи то в опозиції, пов'язані між собою помітними й непомітними узами, співпрацювали в минулому з оточенням Януковича. То хто кого садити має? Та й наше правосуддя політично кероване.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”:

— Думаю, що у 2018 році все-таки комусь із топ-посадовців оголосять судовий вирок. Владі доведеться це зробити, щоб заробити бали, адже навесні 2019-го — чергові президентські вибори. Крім того, якщо створять Антикорупційний суд, який буде під наглядом громадськості, виправдати когось із підозрюваних корупціонерів буде непросто.

Ірина ЛОПУХ, Ірина КОВАЛЕНКО, Наталія ВАСЮНЕЦЬ

А гривня зміцниться?

Дмитро Чурін, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Eavex Capіtal:

— Після січня, завдяки виходу на ринок аграріїв, які продаватимуть валюту, курс гривні зміцниться. Внаслідок цього вдасться згладити девальвацію гривні у 2018 році. За очікуваннями експертів нашої компанії, середній курс наступного року становитиме приблизно 28,50 гривні за долар, а на кінець року — 29,20. У разі негативного сценарію (якщо ціни на основні експортні товари — залізну руду, метал та агропродукцію — підуть донизу) курс може опуститися до 30 гривень за долар. Проте не нижче.

Олександр Савченко, екс-заступник голови НБУ:

— Доцільніше говорити про коридор, у якому буде коливатися гривня наступного року. Думаю, він буде в межах 26—30 гривень за долар.

На скільки зростуть зарплати?

Олександра Бетлій, провідний науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

— Навряд чи мінімальна зросте більш ніж до 4200 гривень. З 1 січня вона збільшиться до 3723 гривень. Щодо середньої зарплати по Україні, то, за прогнозами нашого інституту, вона у 2018 році зросте на 18%, і становитиме 8300 — 8400 гривень, а в грудні ми можемо вийти до 10 тисяч гривень. Усе залежить від того, як буде розвиватися економіка України.

Ціни на продукти харчування знизяться?

Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу:

— Ціни на соціально значущі товари за весь 2018 рік зростуть на 25—28%. Оскільки в бюджеті закладено вартість долара до кінця нового року на рівні 30 гривень, це означає, що продукти постійно незначно дорожчатимуть.

Що буде з вартістю житла?

2018-й. Які прогнози? 2

Анатолій Топал, віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю:

— Ціни в доларах на квартири в будинках масової радянської забудови й далі знижуватимуться. Бо забудовники нині пропонують нове житло за нижчою ціною (від 9 тисяч гривень за квадратний метр), аніж на вторинному ринку, де за нього все ще правлять 600—700 доларів. Люди не мають коштів і не інвестують у новобудови, і ціни на квартири там “просіли” на 10%. Щось подібне бачитимемо й наступного року.

Світлана ОЛІЙНИК, Леся ЯСИНЧУК

Куди ж на роботу?

2018-й. Які прогнози? 3

Ярослав Мільо, керівник відділу технологічних досліджень в ІТ-компанії:

— Український ІТ-ринок у 2018-му може зрости до 2,5 мільярда доларів. Також збільшиться кількість робочих місць для ІТ-спеціалістів. Нині в Україні працевлаштовано близько 200 тисяч таких фахівців, а в новому році роботу знайти можуть іще 70—80 тисяч осіб. Середня зарплата в галузі зросте до 40 тисяч гривень за місяць.

Найпопулярнішим напрямом залишиться програмування. До кінця 2018 року кількість програмістів сягне 100 тисяч. Буде попит і на професії дизайнера, мультиплікатора й тестувальника програмного забезпечення. Також з'являтимуться вакансії ІCO-аналітика (спеціаліста, який передбачає ситуацію на ринку криптовалют), блокчейн-розробника і спеціаліста операційних систем. Остання професія буде найвигіднішою в плані заробітку. Адже середня зарплата такого спеціаліста в Україні становить приблизно півтори тисячі доларів на місяць.

Скільки українців виїде на заробітки?

2018-й. Які прогнози? 4

Микола Александров, член Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування:

— Наступного року найпопулярнішою країною для трудових мігрантів буде Польща. Прогнозуємо, що там видадуть близько 1,8 млн запрошень на роботу для українців. Попри те, що кількість трудових мігрантів, які працюють у Росії, зменшується, 25% доходів, які переказують українці з-за кордону, надходить саме з РФ. Тому російський напрям буде в тренді ще якийсь час, що пов'язано з традиціями та звичками українців, які ще з радянських часів по гроші їздили саме до Росії. Дедалі більше посвідок на постійне проживання для українців видаватимуть Польща, Чехія, Словаччина, ФРН, Італія, США.

Андрій БОБАК, Ірина БАТЮК

Сенсації

...І перша пересадка голови!

2018-й. Які прогнози? 5

Цьогоріч у Китаї вперше у світі провели успішну трансплантацію голови. Щоправда, операцію виконували на трупі. Проте медики заявили, що це генеральна репетиція оперативного втручання на живих людях.

У світовій практиці відомий випадок, коли хлопчикові, що постраждав у ДТП, коли йому майже відірвало голову, вдалося “пришити” її назад. Але це стало можливим завдяки тому, що залишилися неушкодженими спинний мозок та одна судина, яка постачала кров у головний мозок.

Та вже от-от італійський нейрохірург Серджіо Канаверо планує пересадити голову програмістові Валерію Спиридонову, який має генетичну хворобу, що прикувала його до інвалідного візка, — спинальну м'язову атрофію. М'язи Валерія перестали розвиватися в однорічному віці, через що тіло цілком спотворене. Проте мозок працює — Валерій закінчив університет, тепер створює програмне забезпечення.

— Голову пацієнта планують пересадити на інше тіло: донором може стати людина зі смертю мозку (таке стається в ДТП, як варіант розглядають страченого в'язня), — каже Юрій Фурманов, професор, керівник відділу експериментальної хірургії Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова. — Такі операції робили раніше на собаках — відомий український нейрохірург Володимир Деміхов приживляв голову цуценяти до тулуба дорослого собаки. Пересаджена голова реагувала на те, що відбувалось довкола, були збережені зір, нюх, цуценя могло ковтати. Щоправда, життєздатною пересаджена голова була лише декілька днів.

— Експерименти з пересадки голови проводять у багатьох країнах Європи, — каже Андрій Костенко, головний лікар клініки Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова, голова комітету з біоетики та деонтології. — Технічно це відносно просто: пришити голову до тулуба, зшити нерви, судини, включити мозок у загальний кровообіг... Але не факт, що збережеться свідомість людини, не відомо, чи зможе вона мислити так само, як до операції. Нехай анатомічно голова й мозок будуть працювати, але чи буде це та сама особистість — ось у чому питання.

Учені у всьому світі нетерпляче чекають на першу трансплантацію голови. Сподіваємося, це таки буде успіх!

Політ до Сонця

Найбільш сенсаційною космічною подією 2018 року астрофізики вважають запланований на липень запуск дослідницького зонда Parker Solar Probe. Це буде одна з найдорожчих в історії НАСА програм, що обійдеться у 750 мільйонів доларів.

— Мета цієї місії — зібрати дані про структуру Сонця і механізм його нагрівання, це й досі є таємницею для вчених, — розповів Іван Крячко, завідувач відділу Головної астрообсерваторії НАНУ. — Науковці планують також дізнатися про динаміку магнітних полів у джерелах сонячного вітру, рівень енергії, що випромінює сонячна корона, тощо. Для цього зонд працюватиме в короні, температура якої становить 1400 градусів за Цельсієм.

За розміром Parker Solar Probe приблизно такий, як легковий автомобіль, а за запрограмованою швидкістю руху (майже 700000 кілометрів за годину) це — найстрімкіша машина, яку коли-небудь конструювали люди. Відстань до зірки на момент зближення із зондом становитиме понад 6 мільйонів кілометрів.

Марина МОРОЗ, Ірина КОНТОРСЬКИХ

„Експрес” № 95 (9656) 28 грудня 2017 — 4 січня 2018 року

Зміст