НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

100 відсотків рентабельності

Зміст

Фермери залюбки розширюють посіви гірчиці. Бо і проблем з її збутом не мають, і зиск чималий

Цікавий факт: з початку року вітчизняні підприємства виробили на третину більше готової гірчиці, аніж за відповідний період минулого року, — майже 7 тисяч тонн. Адже зростає зацікавленість нашою і готовою продукцією (соусами), і гірчицею як сировиною за кордоном.

Про перспективи гірчичного ринку розповідають Петро Лахай, експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу, та Світлана Купреєва, аналітикиня олійного ринку “УкрАгроКонсалт”.

Чи багато гірчиці вирощуємо?

С. Купреєва:

— Гірчиця — один з видів олійних культур. У структурі посівів на неї припадає менш як 1%. За офіційними даними, під цьогорічний врожай фермери відвели близько 41 тисячі гектарiв. Урожайність гірчиці коливається в межах 0,6—0,8 тонни з гектара. За попередніми прогнозами, зберемо приблизно 30—35 тисяч тонн. Традиційно в багатьох господарствах гірчицю розглядають як резервну культуру — для екстреного пересіювання. Також вона є добрим попередником для зернових.

А де посіви найбільші?

П. Лахай:

— У південних областях України, насамперед у Херсонській, Запорізькій. Також у Донецькій.

Наскільки прибуткова ця культура? Які ціни на зерна гірчиці?

С. Купреєва:

— 90% українського врожаю гірчиці продається за кордон. Там з неї роблять олію, використовують у кулінарії, медицині. Основним імпортером зерен гірчиці є країни ЄС (Німеччина, Нідерланди, Польща, Італія, Франція, Австрія). Крім того, олійні зерна продаються у Білорусь та ОАЕ.

Наразі на внутрішньому ринку ціни на білу гірчицю коливаються в межах 21—22 тисяч гривень за тонну, зерна гірчиці жовтої пропонуються по 18—19 тисяч гривень за тонну. Для порівняння: закупівельні ціни на пшеницю — 5,4 тисячі за тонну. Фермери кажуть, якщо вдало реалізувати гірчицю, то рентабельність вирощування може становити й 100%.

П. Лахай:

— Зростання інтересу до вирощування цієї культури зумовлює й зростання цін на неї, що відбулося цього року. В 2015-му Україна експортувала тонну гірчиці за 500 доларів США, а у січні-вересні нинiшнього року — вже за 660 $.

А куди експортується готова продукція?

С. Купреєва:

— Географія експорту готової гірчиці, тобто соусів, відрізняється від ринку сировини. Тут найбільшими імпортерами є Болгарія, Греція, Італія. Обсяги готової продукції значно менші від обсягів експорту сировини, але вони зростають з року в рік.

Так, у жовтні цього року випуск гірчиці великими і середніми підприємствами зріс до 828 тонн, що на 14% більше порівняно з минулим місяцем і на 32,5% — з жовтнем 2016 року. За період із січня по жовтень виробництво гірчиці склало 6,7 тисячі тонн, i це на 15% перевищує показник минулого року. Попередній рік, з огляду на зростання попиту на готову гірчицю з боку імпортерів, став переломним для виробників цієї продукції. У перші три місяці нового маркетингового року, який розпочався у вересні, спостерігається подальше збільшення експортних відвантажень готової продукції (+81,8%).

Очікуємо, цього року виробництво гірчиці перевищить 8 тисяч тонн, що стане максимальним показником за останні п'ять років. Сподіваємося, й експорт буде рекордним.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст