НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Ось чому так мало грошей

Зміст

Для забезпечення одного пенсіонера особі з мінімальною зарплатою треба працювати майже три місяці

Пенсійний фонд хвалиться, що середній розмір пенсії в Україні минулого місяця порівняно з початком року збільшився на понад 40% і становив 2447,95 гривні. Проте для того, щоб виплачувати пенсіонерові цю досить-таки невелику суму, середня зарплата в країні мала б бути не 7377 гривень, а вдвічі більша.

Ось чому так мало грошей

І ось чому. Розповідає Лідія Ткаченко, провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.

Яке сьогодні в Україні співвідношення пенсіонерів та людей, які працюють?

— Сьогодні в Україні налічується майже 11,8 мільйона пенсіонерів і 12,8 мільйона платників єдиного соціального внеску, частина з якого йде на пенсії.

Є такий критерій, як коефіцієнт заміщення зарплати пенсією. Йдеться про те, який відсоток від своєї колишньої зарплати має отримувати пенсіонер. У нас цей коефіцієнт — на рівні 20%. Тобто середній розмір пенсії може становити не більше ніж 20% середнього розміру зарплати в країні. Тим часом, за стандартом Міжнародної організації праці, згаданий коефіцієнт заміщення має становити не менше як 40%. У країнах Західної Європи він становить у середньому 56%.

Чому ж так?

— Для того, аби в Україні коефіцієнт заміщення зарплати в пенсійних виплатах становив хоча б 40%, у Пенсійний фонд зайняте населення мало б сплачувати 37% суми свого заробітку.

Цього року в бюджет Пенсійного фонду із держбюджету для виплати усіх пенсій надійшло 133,5 мільярда гривень (приблизно 60 мільярдів із цієї суми виділено саме на покриття нестачі від сплати єдиних соціальних внесків). Від платників єдиного соціального внеску, тобто від тих, хто працює, надійшло 136 мільярдів.

Завдяки чому пенсіонерам у розвинених країнах живеться краще? І скільки має заробляти людина в Україні, аби, сплачуючи податки, змогла утримувати хоч одного пенсіонера?

— Майже в усіх економічно розвинутих кра їнах діє солідарна система загальнообов'язкового державного пен сійного страхування. У деяких державах, як от Данія, Австралія, Нова Зеландія, пенсії фінансуються здебільшого із податків, які надходять від зайнятих громадян. Є країни, де діють накопичувальні пенсії, які формуються як корпоративні. Тобто про пенсію працівника дбає він сам і роботодавець, сплачуючи відповідні внески. Така система діє у Японії, США, Нідерландах.

Українським пенсіонерам доводиться виживати лише на ті кошти, які дає держава. Адже накопичувальна система у нас майже не діє. А заробити на утримання одного пенсіонера з сьогоднішнім середнім розміром пенсії — 2447,95 гривні, може лише той, хто має зарплату майже 13,5 тисячі гривень. Адже розмір єдиного соціального внеску становить 22% суми зарплати, з них приблизно 18,15% йдуть до Пенсійного фонду. Якщо в працівника — мінімальна зарплата (3200 гривні), то він сплачує у Пенсійний фонд лише четверту частину розміру середньої пенсії — 580,8 гривні. Та й навіть щоб забезпечити мінімальною пенсією одну особу (1452 гривнями), один працівник із мінімальною зарплатою має пропрацювати 2,5 місяця. Зрештою, у Пенсійному фонді виникає дефіцит — нестача страхових коштів. І з державного бюджету дотують згаданий фонд.

Скільки у нас незайнятих людей, які б могли працювати і сплачувати внески у Пенсійний фонд?

— За статистикою, в Україні налічується 1,6 мільйона безробітних. Є також економічно неактивне населення — люди, які не були зайняті й не були безробітними. Їх налічується приблизно 11 мільйонів. Понад половина з них — це пенсіонери через інвалідність, пільгові пенсіонери — ті, які швидше виходять на пенсію. Решта — ті, хто здобуває освіту, жінки у декретній відпустці й ті, хто доглядає за людьми похилого віку, інвалідами. Виходить, що в нас багато потенційних платників єдиного соціального внеску залишаються у резерві.

Богданна МАРТИНИК, фото з архіву

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст