НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Долари з пустелі

Зміст

“Нафтогаз” уперше отримав прибуток від видобутку нафти та газу в Єгипті

Концесійну угоду на пошук, розвідку й розробку родовищ у єгипетській пустелі уклали ще 11 років тому. Комерційний видобуток нафти розпочався в 2010-му. Але лише цьогоріч “Нафтогаз” отримав чистий прибуток від реалізації проекту — 5 мільйонів доларів.

Нагадайте, де саме в Єгипті і хто веде видобуток нафти й газу?

— “Нафтогаз” через свою дочірню компанію “Закордоннафтогаз” здійснює розвідку й експлуатацію двох нафтогазоносних блоків у східній пустелі Єгипту, — розповів Юрій Корольчук, голова наглядової ради Інституту енергетичних стратегій. — Підтверджені ймовірні запаси сировини, якими оперує “Закордоннафтогаз” у Єгипті, становлять 1,1 мільйона тонн нафти і 599 мільйонів кубометрів газу. Концесійна угода була укладена на 28 років. 75% прибутків залишають собі єгиптяни, 25% — дочірня компанія “Нафтогазу”.

Чому такий нерівноцінний розподіл?

— Єгиптяни розуміли, з якою компанією мають справу, — додає Михайло Гончар, президент Центру глобалістики “Стратегія XXІ”. — Тож витискували максимально вигідні для себе умови. На мою думку, захоплення такими зарубіжними проектами тоді, коли “Нафтогаз” не вилазив із боргів, свідчило про одне — тодішнє його керівництво та наближені особи намагалися з корпоративного бюджету налагодити свій бізнес.

Які роботи було проведено?

Ю. Корольчук:

— За даними самого “Нафтогазу”, в єгипетській пустелі пробурили 49 свердловин, з них 37 виявилися продуктивними. За останні три роки там видобули трохи більше як 300 тисяч тонн нафти та майже 200 мільйонів кубометрів газу.

Чому прибуток отримали тільки цьогоріч?

Ю. Корольчук:

— Гадаю, за рахунок збільшення видобутку. У 2011 році наші в Єгипті видобули лише 50 тисяч тонн нафти, а вже в 2016-му — у шість разів більше. Та й в останні два роки ціна на нафту зросла від 40 до майже 60 доларів за барель. Це, безперечно, вплинуло на прибутковість. Активно бурили свердловини, а отже, вкладали найбільше грошей у 2010 — 2011 роках. Нині майже не бурять, цей етап завершився. Триває чистий видобуток. Власне “Нафтогаз” отримував прибуток від єгипетських проектів і до цього року. Але всі зароблені там гроші, й навіть більше, він надалі інвестував у них.

М. Гончар:

— Так, обсяги видобутку збільшилися, а витрати компанії зменшилися, бо основні інвестиції було вкладено в попередні роки. Втім що таке 5 мільйонів доларів прибутку для “Нафтогазу”? Це не ті цифри, які роблять проект привабливим. Адже було вкладено набагато більше — за найскромнішими підрахунками, 60—70 млн доларів. Тобто потрібно ще з десяток років, щоб інвестиції окупилися.

Куди “Нафтогаз” продає видобуті в Єгипті газ та нафту? За якою ціною?

М. Гончар:

— Нафта та газ продаються і на внутрішньому єгипетському ринку, і на світовому за ринковими цінами (в середньому 57—58 доларів за барель нафти та 230—240 $ за тисячу кубів блакитного палива).

Якщо цей проект почав приносити прибутки, то чому керівництво “Нафтогазу” неодноразово заявляло про намір позбутися своїх єгипетських активів?

М. Гончар:

— “Нафтогаз” не має грошей, аби розвивати цей проект. Тим паче, з'явилися інші пріоритети — інвестиції у власний видобуток. Вигідніше вкласти у свої надра, бо ти не будеш три чверті прибутку віддавати комусь, а сам задовольнишся однією четвертиною. Зрештою, оцінкові запаси покладів нафти й газу на цих єгипетських блоках дуже суперечливі, хай там як, вони не є великими.

Ю. Корольчук:

— “Нафтогаз” аргументує це тим, що ціни на нафту істотно впали і бізнес не приносить очікуваних прибутків. Адже у 2012—2013 роках барель “чорного золота” коштував більш як 100 доларів, а тепер — удвічі менше.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст