НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Урок для українських комунальників

Зміст

Як за кордоном борються зі снігом та ожеледицею на дорогах і тротуарах

Для наших комунальних служб чи не кожен снігопад стає несподіванкою: зранку міста завмирають у довжелезних заторах через нерозчищені дороги, а на тротуарах тонуть у заметах чи ковзають на кризі перехожі. А як вирішують традиційні зимові проблеми в інших країнах?

Урок для українських комунальників

У Німеччині сніг починають прибирати на дорогах із 5 години ранку. Якщо сильний снігопад — техніка працює і вночі.

“Тротуари посипають дрібними камінцями, а дороги — спеціальними гранулами або поливають рідиною, які й при мінус 20 градусів за Цельсієм розтоплять кригу, — розповідає Роман Лищак, який живе у Німеччині. — У багатьох німців є бензовідкидальники снігу — спеціальні машини, які мають спереду ковш або фрезу, що розчищає сніг. Звісно, коли бувають сильні хуртовини, техніка може не витримати навантажень. Та проблему зазвичай швидко вирішують”.

Тротуари біля приватних будинків прибирають від снігу й криги самі мешканці. І зробити це треба до 6—7 години ранку! Адже якщо хтось послизнеться і впаде — саме мешканці будинку, біля якого це сталося, нестимуть за це відповідальність.

У Норвегії на основних трасах розміщені камери, з допомогою яких відстежують стан доріг.

“Щойно сильно засніжить — виводять снігоприбиральну техніку, — розповідає Світлана Іванісова з Тронгейма, що в Норвегії. — У будні чистку доріг намагаються закінчити до 7 години ранку. А якщо випав сніг у середині дня — його намагаються прибрати до 16 години. Адже з 16 до 18 години люди повертаються з роботи додому”.

Спеціальні машини спершу прибирають головні дороги, потім — заміські.

“Для очищення тротуарів використовують трактори чи спеціальні маленькі бульдозери. Вони можуть проїхати навіть вузькими тротуарами, — додає Світлана Іванісова. — Сніг перекидають на газон. Щоби не було слизько, тротуари і дороги посипають гравієм. А навесні, коли сніг тане, спецмашини збирають його для того, щоб використати наступної зими”.

Територію біля приватних будинків прибирають самі мешканці. Якщо ж це багатоквартирний будинок, то вони укладають договір із відповідними фірмами.

Олександр Мельник проживає у містечку Вайомінг, що на південному сході Канади. Розповідає: сніг там починають прибирати з доріг уже з четвертої години ранку, щоби люди могли дістатись до роботи.

“У містах працюють спеціальні машини — “сновбловери”, які автоматично вантажать сніг у кузов. Далі його вивозять у поля, — каже Олександр. — Біля будинків у кожної родини є маленькі “сновбловери”. Вони відкидають сніг убік. Лопатою навіть у селах ніхто вже не працює”.

Максим Монета, що проживає у Стокгольмі, каже, що і у Швеції нечасто побачиш засніжені дороги — комунальники швидко справляються зі своєю роботою.

“У Швеції технічним забезпеченням розчищення доріг займаються комуни. Проте часто їхньої техніки не вистачає для того, щоб очистити весь район. Тоді звертаються по допомогу до приватного парку — місцеві фермери й приватні підприємці надають свої машини та трактори. Коли синоптики повідомляють, що скоро падатиме сніг, машини перевіряють, визначають графік чергувань, — пояснює Максим Монета. — Якщо вхурделило вночі, то фермери та приватні підприємці виїжджають прибирати території навіть о 3 годині ночі.

Спершу очищають дороги від снігу. Якщо ж з'являється ожеледиця — посипають шляхи щебенем, дрібними камінцями граніту. Це роблять за допомогою спеціальних машин. Лопати використовують хіба що двірники. Великий ковш згрібає сніг на боки дороги. Далі його вантажать на машини та вивозять. Зазвичай сніг висипають у кар'єри, де він тане. А навесні комунальники збирають залишки щебеню, щоб використати наступного року”.

Катерина ЛІСКОВСЬКА, фото Reuters

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст