НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Європа об'єднує зброю

Зміст

25 держав ЄС створили континентальний оборонний проект. Які його перспективи?

Після того як сильна у військовому плані Велика Британія зібралася вийти з ЄС, а президентом США став Дональд Трамп, Євросоюз замислився про зміни у сфері оборонної політики.

Днями міністри закордонних справ 25 країн ЄС підписали рішення про створення PESCO (Permanent Structured Cooperation), що означає “постійне структурне співробітництво”.

Говоримо про оборонну програму Європи та її перспективи із керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком та головою Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергієм Джерджем.

Як саме PESCO змінить оборонні можливості об'єднаної Європи?

С. Джердж:

— У Брюсселі відразу зазначили, що PESCO не стане конкурентом Північноатлантичного альянсу. А навпаки, має посилити роботу НАТО в Європі. Адже PESCO — це механізм для втілення державами — членами ЄС спільних проектів.

Основна ідея співпраці полягає в раціональному кооперуванні та посиленні військової спроможності. Наприклад, спільно закуповувати 50 бойових літаків значно дешевше, ніж по п'ять кожній країні окремо. Також планують запровадити так званий військовий “шенген”. Щоби військова техніка НАТО могла безперешкодно рухатися по території всіх країн — членів Альянсу. Бо сьогодні для цього кожна країна Європи має надати дозвіл.

Європарламентарі назвали такий проект першим кроком до створення повноцінного оборонного союзу ЄС. Які його перспективи?

С. Джердж:

— Були неодноразові спроби створити оборонний союз, та всі вони провалилися. Припускаю, і цього разу так станеться.

Після Другої світової війни договір про створення Європейського оборонного союзу підписали в 1952 році у Парижі з ініціативи Франції. Але саме французькі парламентарі тоді його не ратифікували. Через два роки підписали договір про утворення оборонного Західноєвропейського союзу. Ініціатором виступив міністр закордонних справ Великобританії Ентоні Іден. Формально ця організація проіснувала аж 57 років, але так і не вийшла із зародкового стану. Її розпустили в 2011 році, визнавши очевидне: її функції понад шість десятиліть успішно виконує НАТО.

На початку 2000-х років були офіційні заяви про створення німецько-британського 60-тисячного армійського корпусу, однак ці ініціативи залишилися тільки на папері. Потім вирішили створити 15 батальйонно-тактичних груп у рамках ЄС. Та до цього також не дійшло.

Євросоюз уже 13 років має Агентство з питань озброєнь. Ця структура видала чимало документів, але так і не розробила жодного спільного танка...

Чому ці спроби провалилися?

С. Джердж:

— Бо абсолютно не раціонально сплачувати внески до бюджету Північноатлантичного союзу і паралельно фінансувати окремі європейські структури, які його де-факто дублюватимуть.

Провідні члени ЄС систематично не виконують свої фінансові зобов'язання навіть у рамках Альянсу. Унаслідок російської агресії проти України в 2014 році члени НАТО домовилися: європейські країни таки витрачатимуть на оборону 2% свого ВВП. І що? Досі це зобов'язання виконують чотири із 25 європейських членів НАТО — Британія, Греція, Естонія та Польща.

США фінансує 75% витрат Альянсу, тому Трамп і погрожував “зменшити свої зобов'язання”. Як на мене, варіанти паралельно фінансувати Європейський оборонний союз і НАТО або вийти з НАТО і фінансувати лише свій проект на сьогодні виглядають просто фантастичними.

Які країни ЄС найбільше зацікавлені у створенні окремого оборонного альянсу?

О. Мусієнко:

— Франція і Німеччина. Для Еммануеля Макрона це питання взагалі є серед пріоритетних. Він заявив, що через десять років Європа буде оснащена “загальною військовою силою, спільним оборонним бюджетом і загальною доктриною для дій”.

Франція традиційно була прихильником незалежної від США оборонної структури, нині утримує найбільшу серед держав ЄС армію — 222 тисячі осіб, володіє ядерною зброєю. Німеччина — друга в Європі за чисельністю війська (торік було 180,6 тисячі осіб). Але на технічне оснащення наразі не надто хотіла витрачатися, минулого року на оборону офіційний Берлін витратив лише 1,19% ВВП (для порівняння, Париж — 1,78%).

А от країни, для яких актуальна російська загроза, тяжіють усе-таки до НАТО. Це Польща, країни Балтії, Румунія. Адже тільки Альянс може найближчим часом надати їм потужний захист.

Ірина ЛОПУХ

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст