НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Люди нові, проблеми старі

Зміст

У команді Нацагентства з питань запобігання корупції — кадрове поповнення. Та експерти оцінюють перспективи відомства дуже скептично

Уперше у своїй нетривалій історії Національне агентство з питань запобігання корупції має визначений законом склад — 5 членів. Крім Наталії Корчак, яка є головою агентства, Олександра Скопича та Олександра Серьогіна, до керівної команди ввійшли Олександр Мангул та Станіслав Патюк.

Нагадаємо, агентство, у бік якого летить чимало критичних стріл, зі самого початку було недоукомплектованим. Запрацював орган у складі трьох осіб — голови Наталії Корчак та членів Руслана Рябошапки та Руслана Радецького. Пізніше до них приєднався Олександр Серьогін. Але згодом Рябошапка і Радецький подали у відставку. Вони відкрито конфліктували з Корчак і домагались її усунення з посади голови.

Чи варто чекати змін у роботі агентства з доукомплектуванням його складу? З'ясовуємо це у розмові із заступником голови комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Віктором Чумаком та головою правління Transparency International Україна Андрієм Марусовим.

У НАЗК влили свіжу кров. Хто ці новачки? Як загалом оцінюєте оновлену команду агентства?

В. Чумак:

— Олександр Мангул, який поповнив склад агентства, дотепер був головою Мелітопольської райдержадміністрації. Відомо, що він очолював тамтешню організацію партії БПП — “Солідарність”. Але після набуття чинності закону про держслужбу, яким заборонено партійність для держслужбовців категорії “А”, зупинив членство у президентській політсилі.

Станіслав Патюк — із Донецька. Був прокурором Авдіївки, працював на різних посадах у Донецькій прокуратурі. Звільнившись звідти у грудні 2014 року, подався в юридичний бізнес. Олександр Скопич, який увійшов до складу НАЗК раніше, працював у центральних та місцевих органах влади. І лише Олександр Серьогін не перебував на держслужбі, до призначення в агентство вів адвокатську діяльність.

Загалом можна говорити: у НАЗК переважають вихідці з президентської вертикалі. І проблема у тому, хто їх обирав. Хочу нагадати, що представником Президента у конкурсній комісії з відбору кандидатів на посади членів НАЗК є Олексій Горащенков. Це той самий “смотрящий” з Адміністрації Президента, про якого публічно заявила екс-працівниця агентства Ганна Соломатіна.

А. Марусов:

— Члени НАЗК не важковаговики у сфері боротьби з корупцією. На жаль, не вдалося зробити так, аби на чолі цього відомства були високі професіонали з позитивною репутацією.

Доукомплектування НАЗК чиновниками середньої ланки — лише намагання влади показати, що агентство радше живе, ніж мертве. Щоби західні партнери не вимагали перезавантаження відомства. Мовляв, є повний склад. НАЗК працює.

Чи можна вважати, що з доукомплектуванням складу НАЗК усе ж працюватиме якісніше та оперативніше?

В. Чумак:

— Проблема не лише в тому, що НАЗК зволікає з роботою, а й у тому, що воно не є незалежним, не працює за справедливими критеріями. Навряд чи агентство працюватиме об'єктивно, якщо комісія, яка укомплектовувала його склад, не об'єктивна. Тобто НАЗК може працювати і значно оперативніше, але я не вірю в його об'єктивність та незалежність.

А. Марусов:

— Я також не очікую, що поповнення команди агентства з питань запобігання корупції якось вплине на його діяльність. Бо НАЗК стало політично заангажованим інструментом. Його роботу контролюють із Банкової. А влада, як бачимо, з усіх сил намагається мінімізувати вплив викривачів корупції.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст