НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Загадковий лист Саакашвілі

Зміст

Лідер “Руху нових сил” підтвердив, що пропонував Президентові примиритися

У розпалі протистояння між Саакашвілі та Порошенком перший зробив несподіваний крок — написав листа. Спершу сторони замовчували цей факт. А коли інформація випливла на поверхню, підтвердили, що це правда.

В Адміністрації Президента, зокрема, заявили, що Саакашвілі начебто зізнався: допускав і допускає чимало політичних помилок, висловився за де-ескалацію ситуації та пообіцяв не вдаватися до подальшої дестабілізації. Водночас запропонував Порошенкові переговори “з уповноваженим представником”.

Саакашвілі свій крок прокоментував так: “Я робив те, що роблять переможці, люди, впевнені у своїй правоті. Я йому (Президентові. — Авт. ) сказав: “Ви мене звинуватили неправильно. Ви не можете не знати, що це образа — називати мене російським агентом. Ви мене принизили. Ви не можете не знати, що я не агент Москви, але я не тримаю зла. У мене у ставленні до вас немає агресивних намірів. Виграє з цієї ситуації тільки Путін, і я готовий розмовляти”.

Чим умотивоване звернення Саакашвілі до Порошенка про примирення?

— Цей лист означає, що головною метою Саакашвілі є повернення в українську політику, — каже директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. — А таке повернення не можливе без співпраці з Президентом, без лояльності органів державної влади.

Саакашвілі постійно так діє. Спочатку намагається максимально створити видимість загрози для керівництва держави радикальною риторикою і радикальними діями. А потім демонструє готовність до перемовин.

Лист був. Але він створив іншу проблему для Саакашвілі — фактично розколов так званий Міхомайдан на дві частини — політичну і військово-радикальну. І є небезпека подальшої радикалізації войовничо налаштованої частини Майдану.

— Є серйозна підводна частина стосунків Саакашвілі та Порошенка, — нагадує директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог” Андрій Миселюк. — Коли Саакашвілі пішов з посади голови Одещини, гучно гримнувши дверима, виявилося, що Президент розглядав його як спадкоємця Арсенія Яценюка на посаді прем'єра.

Свого часу екс-керівник Одеської області працював на те, щоб усунути Яценюка з поста. Добре пам'ятаємо антикорупційні форуми Саакашвілі, його гучні звинувачення на адресу Яценюка...

Як відомо з неофіційних джерел, оточення Президента пригрозило Саакашвілі, що оприлюднить усі домовленості. Ймовірно, тому Саакашвілі трохи зменшив градус напруги.

Як вважаєте, є шанси на примирення Саакашвілі та Порошенка?

А. Миселюк:

— Лише на тимчасове. Наразі кожен у цій грі намагається підвищити ставки. Саакашвілі хоче показати, що вміє нав'язувати свої умови. Однак навряд чи може претендувати на якісь посади.

Р. Бортник:

— Найімовірніше, цей конфлікт усе-таки буде залагоджено. Саакашвілі отримає більше, якщо йому вдасться зібрати багато людей, і виникне загроза повноцінного Майдану. Тоді влада піде на поступки. Поверне йому громадянство. Можливо, запропонує якусь посаду і відкриє чітку перспективу участі в українській політиці. Якщо ж не вдасться зібрати людей, максимум, на що може сподіватися Саакашвілі, то це повернення йому громадянства без будь-яких політичних перспектив.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст