НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Найдовша ніч і найкоротший день

Зміст

21 грудня розпочнеться астрономічна зима

Це станеться о 18.28 за київським часом, коли Сонце, рухаючись по екліптиці, пройде її крайню південну точку. Найкоротший день року триватиме близько 8 годин. А найдовша ніч — вдвічі більше!

Хоча загалом усе залежить від широт. Наприклад, у Чернігові день матиме 7 годин 49 хвилин та 58 секунд, а в Києві — аж 8 годин та 19 секунд. Услід за днем зимового сонцестояння прийде найдовша в році ніч, що триватиме від 16.56 до 8.56 — аж 16 годин!

“Зимове сонцестояння теж настає щороку в різний час — від 21 до 23 грудня. До прикладу, у 2019 році воно випадає 22 грудня о 4.19 за всесвітнім часом, — розповідає Анатолій Відьмаченко, завідувач відділу фізики планетних систем ГАО НАН України. — Тривалість дня і ночі також неоднакова у час зимового сонцестояння. Різниця може становити всього кілька часток секунди. Це пов'язано з коливаннями параметрів обертання Землі навколо Сонця та навколо своєї осі”.

Зимове сонцестояння вважається початком астрономічної зими. Чому ж наші пращури казали, що з цього дня Сонце повертає на весну?

— Перетнувши 21 грудня 18-годинний меридіан, Сонце невпинно піднімається вгору по екліптиці, починаючи свій шлях до весняного рівнодення, — пояснює Володимир Кажанов, науковий співробітник Харківського планетарію. — Воно настане 20 березня, коли світило перетне небесний екватор. Тож, як бачимо, наші пращури непогано зналися на астрономії.

До речі, саме палаюче колесо як символ зимового сонцевороту тривалий час було атрибутом народних зимових свят: умовне світило підпалювали і пускали з гори.

А чому ніч із 21 на 22 грудня — найяскравіша ніч зими?

— Тому що вона збігається з іще одним астрономічним явищем — метеоропотоком Урсиди. Це один із найяскравіших грудневих зорепадів у нашій півкулі, пік активності якого припаде на 21—22 грудня. Тож маємо рідкісну нагоду — впродовж 16 годин спостерігати зоряний дощ.

Урсиди — метеорний потік з радіантом у сузір'ї Малої Ведмедиці (її добре видно неозброєним оком, вона і є орієнтиром). Якщо ніч буде малохмарною, то можна побачити до 10 метеорів на годину.

Ірина КОНТОРСЬКИХ, Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 94 (9643) 21 — 28 грудня 2017 року

Зміст