НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Навіщо Трамп підіграв Ізраїлю

Зміст

Рішення президента США офіційно визнати Єрусалим столицею цієї країни збурило світ

У розпалі — глобальна дискусія довкола рішення президента США Дональда Трампа офіційно визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Вона викликала протести по всьому світу. Скажімо, на палестинській території палили портрети Трампа, а рух ХАМАС закликав палестинців до нового повстання.

Першим кроком до визнання Єрусалима столицею Ізраїлю стане перенесення американського посольства до цього міста. Наразі воно, як і посольства більшості інших держав, міститься в Тель-Авіві.

Що ж спонукало американського президента до такого кроку? І які наслідки він матиме?

Аналізуємо разом з виконавчим директором Центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом та директором Центру дослідження програм громадянського суспільства Віталієм Куликом.

Чому досі більшість держав світу не визнає Єрусалим столицею Ізраїлю?

І. Семиволос:

— Це одна з найконфліктніших тем арабо-ізраїльських відносин уже понад півстоліття. У гарячу фазу конфлікт довкола Єрусалима перейшов уже наступного дня після проголошення Держави Ізраїль. 15 травня 1948 року війська Єгипту, Йорданії, Лівану, Сирії, Саудівської Аравії, Ємену й Іраку розпочали бойові дії проти щойно народженої держави. Розпочалася арабо-ізраїльська війна 1948—1949 років, у ході якої Ізраїль приєднав 6,7 тисячі квадратних кілометрів із територій, які ООН виділила для утворення арабської держави. Унаслідок цієї війни Єрусалим, якому ООН у 1947-му до розв'язання тривалої суперечки надала міжнародний статус, був розділений: Західний Єрусалим опинився під контролем Ізраїлю, а Східний, включно зі Старим містом, — під контролем Йорданії.

Під час Шестиденної війни 1967 року Ізраїль захопив Східний Єрусалим і визнав це місто своєю столицею. Але оскільки є резолюція Ради Безпеки ООН про те, що Ізраїль має покинути окуповані території, зокрема й Східний Єрусалим, то світова громадськість не могла визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Тому посольства іноземних держав містяться в ТельАвіві. Але уряд, парламент та більшість ізраїльських державних установ — таки в Єрусалимі.

З яких причин Трамп вирішив піти назустріч вимогам Ізраїлю?

І. Семиволос:

— Ще під час передвиборної кампанії Трамп обіцяв перенести посольство США до Єрусалима й таким чином здобув голоси частини єврейського населення своєї країни. Тепер він виконав обіцянку.

В. Кулик:

— Для такого рішення президента США є й суб'єктивні причини. Звісно, не хочеться акцентувати увагу на походженні його родичів, зокрема зятя, хоч і це є фактором впливу (чоловік Іванки Трамп Джаред Кушнер — єврей, сама ж Іванка прийняла юдаїзм. — Авт.). Думаю, тут більшу роль відіграли досить тривалі дружні стосунки Трампа з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу.

До речі, нещодавно газета The New York Times оприлюднила інформацію про новий американський мирний план для Ізраїлю і Палестини. Що скажете про це?

І. Семиволос:

— За інформацією видання, президента Палестинської Національної Адміністрації Махмуда Аббаса вже навіть викликали до столиці Саудівської Аравії. Усе для того, щоб кронпринц цієї країни Мохамед ібн-Салман ознайомив його із деталями майбутньої американської пропозиції, яка стала надбанням зятя Трампа Джареда Кушнера. Суть пропозиції, за неофіційною інформацією, — палестинці відмовляються від претензій на Східний Єрусалим і створюють свою незалежну державу зі столицею в Абу-Дісі.

Ще один варіант — обмін контрольованих ними Юдеї та Самарії на значний шмат Синайського півострова. Якби палестиці погодилися, то їм нібито обіцяно потужну фінансову підтримку для розбудови на півострові своїх міст і сіл.

У цій глобальній грі з боку кожної сторони діють так звані яструби та голуби — прихильники радикальних і поміркованих дій. Очевидно, що цей план розроблено в колах проізраїльських яструбів. Частково на нього покладали надію, оскільки багато хто вважав, що нинішня активність у регіоні спільного ворога — Ірану — змусить палестинців погодитися. Але, як бачимо з реакції палестинців на рішення Трампа, вони не мають наміру поступатися територією чи обмінювати її.

До яких наслідків може призвести рішення президента Трампа?

В. Кулик:

— Воно вже спровокувало хвилю незадоволення арабських країн. Певна річ, це загострить ситуацію і в самому Ізраїлі. Але, з другого боку, такий крок збільшить прихильність до Трампа ізраїльського лобі у США.

І. Семиволос:

— Так, це рішення створює серйозну небезпеку ескалації насильства на Близькому Сході.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст