НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Пане Аваков, та годі фантазувати

Зміст

Міністр на засіданні суду в справі Януковича вирішив свідчити “слобожанською” мовою. Чули про таку?

І ми ні. А суд навіть дозволив йому користуватися цією дивомовою! То виходить, що пан міністр зробив науково-лінгвістичне відкриття?

Пане Аваков, та годі фантазувати

Обговорюємо це з Олександром Авраменком, мовознавцем, доцентом Київського унiверситету iменi Бориса Грiнченка, Павлом Гриценком, доктором філологічних наук, директором Інституту мовознавства НАН України, Олександром Палієм, істориком та політологом, і Андрієм Петришиним, правозахисником.

П. Гриценко:

— Те, про що говорить Арсен Аваков, — нонсенс. Як фаховий мовознавець, я ніколи не чув про існування “слобожанської” мови. Це все вигадки. В українській мові є слобожанський діалект, його мовні особливості та територіальні межі поширення добре вивчені й описані. Слобожанський діалект — діалект української мови! У своїх рисах він схожий і близький до української літературної. До російської він не подібний, адже їй притаманні зовсім інші риси.

Але чому ж Аваков так уперто говорить саме про “слобожанську”? Це очевидно російська!

— Посадова особа під час виконання службових обов'язків має використовувати літературну форму державної мови, а не іншу мову чи діалект. Це — просто гра на публіку! Тільки подумайте: таким чином можна вигадати ще й “галицько-польську” чи “закарпатсько-угорську” мову.

А яка мова для Слобожанщини є історично рідною?

О. Авраменко:

— Жителі цієї території ще здавна спілкувалися українською. Слобожанським діалектом зі своїми місцевими особливостями. Однак це не російська, а українська із вкрапленнями колоритних слів та звуків.

О. Палій:

— Російською на Слобожанщині почали говорити аж у післявоєнний час. До цього мовою сусіда спілкувалися лише у Харкові, де була адміністрація із людей з Росії. А також — на невеликій території Чугуєва, де розташовувались окремі російські поселення.

Цікаво також те, що Слобожанщина ХІХ століття була антимосковською. Навіть у літературі неодноразово описували різке протистояння між московитами та українцями у Харкові. Люди, що приїжджали з Росії, створювали свої поселення повністю російськими. Українці ж майже не мали зв'язків із сусіднім народом. А зникло це все під час Голодомору, коли винищили половину населення Слобожанщини.

Чи мав право суд дозволити панові Авакову спілкуватися “слобожанською”?

А. Петришин:

— Ні. У рішенні Конституційного Суду України, висновки якого є обов'язковими до виконання на території України і не можуть бути оскарженими, чітко і беззастережно встановлено, що “державною мовою в Україні є українська мова”. Для особливо темних та проросійськи налаштованих чиновників є офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови.

Українська мова як державна є ОБОВ'ЯЗКОВИМ засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства), а та кож в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина 5 статті 10 Конституції України).

Тому пан Аваков у суді мав би говорити державною. Навіть папугу можна навчити української мови! А частина наших політиків досі виключно російськомовні. А дехто особливо винахідливо прикриває незнання державної вигаданою мовою. Абсурд!

Вікторія СЕРЕДА, Ірина БАТЮК, фото Reuters

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст