НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Щоб подарунок Миколая не нашкодив

Зміст

На свята постарайтеся обмежити себе і дітей у споживанні солодощів та мандаринів

Незабаром у дітей почнеться “шоколадно-мандаринова ейфорія”, адже щедрий Святий Миколай завжди тішить цими ласощами. І так хочеться з'їсти всі солодощі одразу. Але це дуже шкідливо!

Щоб подарунок Миколая не нашкодив

Скільки ласощів дати дитині, щоб це не мало для неї сумних наслідків? Про це говоримо з Олександром Мартинчуком, кандидатом медичних наук, дієтологом НДІ харчування МОЗ, та відомим педіатром Євгеном Комаровським.

— У розумних кількостях солодощі навіть корисні, адже містять вуглеводи — джерело енергії для організму, який росте й розвивається, — каже Олександр Мартинчук. — Звичайно, краще замінити шоколад родзинками, курагою, чорносливом, фініками. Добре, якщо в пакунку від Миколая буде якісний зефір — який готують на основі фруктово-ягідного соку та агар-агару (витяжці з морських водоростей), а не на білках і желатині.

Дітям до чотирьох років найкраще дати цукерку на молочній основі. А от старшим — два — три квадратики шоколадної плитки.

А якщо не дотримуватись цих норм, тоді що?

Є.Комаровський:

— Більшість батьків цими правилами нехтує, тому не дивно, що в період зимових свят лікарняні палати переповнені дітками з харчовими розладами. Мало того, можуть навіть з'явитися алергічні прояви — нежить, закладення носа, почервоніння у горлі. Температури при цьому немає, але загалом симптоми нагадують вірусну інфекцію.

Магазинні цукерки містять ще й шкідливу “хімію”. Які з них порадите вибирати?

О. Мартинчук:

— Ідеально “чисту” продукцію ви знайдете нині, мабуть, лише у невеличких крамницях, де виготовляють цукерки вручну й термін придатності їх становить приблизно 14 днів.

У цукерках, які більшість людей звикла їсти, багато компонентів, шкідливих у великій кількості. Це, наприклад, трансжири (котрі найчастіше зустрічаються у вафельках та помадкових начинках), що здатні порушувати роботу печінки та серця. Це і сорбіт, харчовий додаток — замінник цукру, що сприяє набору ваги й навіть може негативно вплинути на зір. І всілякі барвники та підсилювачі смаку, на яких багато дітей мають алергію. Зазвичай сумлінні виробники не перевищують допустимі норми цих компонентів у продукції. Але згодом, на жаль, усі розумні норми порушують батьки, якщо дозволяють дитині безконтрольно спустошувати солодкий подарунок від Миколая.

Скільки можна з'їсти мандаринок дитині за день?

Є.Комаровський:

— Привчати малюка до цитрусових треба поступово, не раніше 1,5-річного віку, починаючи з декількох крапель мандаринового соку на день. І спостерігати при цьому чи не з'являється у дитини висипання на щоках та згинах кінцівок, на сідничках. Пізніше можна дати половину дольки, яку слід обібрати від плівочки.

У мандаринах міститься висока концентрація органічних кислот, які подразнюють слизову оболонку шлунка та кишківника. Більше як дві-три мандаринки на день не варто їсти навіть дорослому.

Ірина ЛЬВОВА, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст