НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Вони піаряться за наші гроші

Зміст

Підраховано, скільки коштів платників податків витрачено на політичну рекламу партій

За рік державного фінансування партії сукупно витратили 407 мільйонів гривень, які отримали на своє існування з державної скарбниці. На що пішли ці кошти — дослідили в Комітеті виборців України.

Докладніше — в розмові з керівником КВУ Олексієм Кошелем.

Тож як партії витрачають бюджетні кошти?

— На жаль, дуже неефективно. Замість того щоб вкладати їх у розвиток місцевих осередків, левова частка грошей іде на рекламу в ЗМІ, оренду приміщень. Так, із сукупних витрат “Самопомочі” та БПП кошти держбюджету становили 99%, “НФ” — 96%, “Радикальної партії Ляшка” — 93%, “Опозиційного блоку” — 88%, а “Батьківщини” — 79%.

Хто найбільше витрачає на рекламу?

— “Народний фронт” за рік витратив на статутну діяльність 109 мільйонів гривень, з яких 33 — на рекламу в ЗМІ, по 25 млн — на зарплати та оренду офісів. “Радикальна партія Олега Ляшка” витратила 47 мільйонів гривень, з яких 19 мільйонів — це витрати на рекламу, більшість яких отримали телеканали 112 та NewsOne. 6 млн “радикали” витратили на зарплати.

Не цурається вкладати кошти в рекламу й “Самопоміч”. Вона отримала 104 мільйони гривень, з яких 39 млн — на пропагандистську діяльність, а саме — на утримання партійної газети. Цікаво, що “Самопоміч” понад мільйон гривень витратила й на футболки, записники, ручки, прапори, горнятка, довідники тощо.

“Опозиційний блок” вподобав собі телеканал “Інтер”. Партія заплатила 4,6 мільйона гривень за погашення заборгованості перед ТОВ “Інтер реклама центр”. Тобто чотири парламентські партії тратять кошти на самопіар.

А інші партії?

— БПП “Солідарність” витратив 123 млн, з яких половину коштів передано на утримання місцевих організацій — 63 мільйони гривень. ВО “Батьківщина” витратила 24 мільйони гривень, з яких трохи більше четвертини — 6,7 млн, це оренда приміщень. Матеріальні витрати та опла та послуг становили 6,6 млн, а ще три мільйони витрачено на зарплати.

Як змусити партії витрачати більш ефективно бюджетні кошти?

— Варто прийняти закон, який би вдосконалив механізм державного фінансування партій. Зокрема, КВУ розробив законопроект, що передбачає — 70 відсотків партійних коштів, які отримує партія від держави, повинні йти на регіональні осередки залежно від результатів виборів. Друга норма — це повна заборона використання державних коштів на політичну рекламу та чітке визначення дозволених витрат.

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст