НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Скандальна розмова. Або просто монтаж

Зміст

Достовірність аудіозапису визначають за допомогою фоноскопічної експертизи. Чи допоможе це у випадку з Саакашвілі?

Запис розмови Міхеїла Саакашвілі з екс-регіоналом Сергієм Курченком — монтаж. Про це заявив соратник екс-президента Грузії, колишній заступник генпрокурора України Давід Сакварелідзе.

“Давайте призначимо експертизу, але не в нас, в МВС чи інших продажних агентствах, а міжнародну — у Британії чи Америці. Почекаємо й побачимо. Вона скаже про оприлюднені плівки, що це — монтаж”, — наголосив Сакварелідзе.

У тому, що записи, продемонстровані ГПУ, сфальсифіковані, переконаний і сам Саакашвілі. “Я знаю це стовідсотково, — заявив лідер “Руху нових сил” напередодні затримання. — Вони взяли зразки мого голосу з метою фальсифікації аудіозаписів із моєю розмовою, і збираються це в день мого арешту опублікувати”.

А як мала б відбуватись експертиза, на проведенні якої наголошують прихильники Саакашвілі? Як взагалі визначити — достовірний чи сфальсифікований запис, що фігурує серед матеріалів кримінального провадження? З'ясовуємо це в розмові з експерткою-криміналістом Анною Маляр та головою правління “Міжнародної ліги захисту прав громадян України” Едуардом Багіровим.

Сторона Саакашвілі наполягає на експертизі оприлюднених ГПУ аудіозаписів. Про яку експертизу йдеться і хто її мав би проводити?

А. Маляр:

— Потрібне фоноскопічне дослідження, тобто дослідження мови та звуків на аудіоносії. Зазвичай його здійснюють державні експертні установи. Це стандартна процедура в будь-якому кримінальному процесі. Її мета — встановити, кому належать голоси, які звучать на записі, чи були якісь зміни в записі та чи запис узагалі не змонтований.

Е. Багіров:

— Голос і мовлення кожної людини індивідуальні. Але вони можуть змінюватися, залежно від стану людини, умов запису, якості записувального пристрою і так далі. Тому, щоб визначити характерні особливості голосу конкретної людини та ідентифікувати її особу, експерти обробляють і вивчають декілька джерел, на яких зафіксована мова. Виокремлюють найстійкіші ознаки, які зберігаються у різних ситуаціях та умовах. І за низкою параметрів — силою голосу, тембром, інтонацією, швидкістю мовлення і так далі — визначають особу мовця.

Встановити наявність монтажу або змін до запису значно складніше. Тим паче, коли йдеться про цифровий запис. Складність у тому, що в цифровий запис можна легко внести зміни так, що, на відміну від колишніх магнітних, їх важко впевнено зафіксувати навіть найкращим експертам.

Але все ж таки — як саме це можна зробити?

Е. Багіров:

— Тут потрібно визначити умови й обставини звукозапису. Для цього досліджують звуки й шуми, зафіксовані на фонограмі. Тобто шукають відповіді на низку запитань, як-от: який характер звуків? Яким джерелам належать звуки? У яких умовах проведено запис — у приміщенні, на вулиці, на відкритій місцевості? Спеціалісти можуть очистити запис від шумів або, навпаки, вилучити зразки мови.

Фоноскопічні дослідження у рамках справи роблять за запитом слідчого. Але буває так, що сторона підозрюваного чи підсудного через суд звертається до незалежних компаній, щоб провести паралельну експертизу. Експертиза може бути як в Україні, так і за кордоном.

Висновки іноземних експертів можна буде використати як докази в нашому суді?

А. Маляр:

— Якщо Саакашвілі підозрює, що запис розмов змонтовано чи на записі звучать інші голоси, то повинен у судовому порядку обстоювати свою позицію. Обидві сторони мусять діяти у правовому полі. Бо політичні заяви, після яких немає юридичних дій, тобто подання заяв, оскарження — це пусте.

Е. Багіров:

— Українське законодавство чітко не регламентує, чи можна використовувати висновки зарубіжних експертів як доказ вини чи невинуватості. Це вже вирішує суд.

Чи важко зробити монтаж аудіозапису? Скільки така послуга може коштувати?

Е. Багіров:

— Монтаж може коштувати 100 доларів — у студентів, які вчаться на програмістів. А може і 5 тисяч доларів — у спеціалізованих компаніях, які готують професійні записи на замовлення.

До речі, навіть запис моєї розмови з вами можна використати для монтажу діалогу іншого змісту. Не обов'язково, щоби звучали потрібні слова. Їх можна моделювати за допомогою спеціальної програми. Фахівці завдяки такій програмі готують тексти і переводять їх у, так би мовити, звукову форму.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст