НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

102 мільйони? Та ви жартуєте!

Зміст

Як міністр молоді та спорту Жданов ремонтує новенький стадіон

102 мільйони? Та ви жартуєте!

Тим часом на сторінці НСК у Facebook зазначено, що ця спортивна арена готова приймати футбольні змагання найвищого рівня.

Оновили головну спортивну арену країни всього шість років тому, але їй дуже, дуже потрібен... капітальний ремонт!

У травні 2018 року київський НСК “Олімпійський” стане головним стадіоном континенту. Тут відбудеться фінал футбольної Ліги чемпіонів.

До такої важливої події столичний стадіон вирішили, так би мовити, причепурити. Бажання, звісно, похвальне, якби не одне але. На реконструкцію “Олімпійського” з держбюджету буде виділено 102 мільйони 855 тисяч 532 гривні! Тобто для проведення одного футбольного матчу держава повинна витратити з бюджету понад 100 мільйонів!

Такі витрати ще можна було б зрозуміти, якби цей матч вирішили провести на стадіоні у, приміром, Жмеринці, де арена ну абсолютно для цього не готова. Але матч відбудеться на новозбудованому стадіоні, який п'ять років тому приймав матчі фінальної частини чемпіонату Європи й фінал. Тобто стадіон, який приймав фінал Євро-2012, виявляється, не може прийняти фінал ЛЧ-2018.

Невже змінились технічні вимоги УЕФА щодо арен? Ні, все те саме. Тоді виникає логічне запитання: як за шість років можна було “вбити” стадіон аж на 100 мільйонів?

Зрештою, про “вбити”, судячи з усього, не йдеться. Ця арена спокійно приймає матчі під егідою УЕФА (єврокубки) та ФІФА (матчі збірних) і жодних нарікань від цих структур не надходить.

Тобто, щоб було зрозуміло, у нинішньому стані стадіон МОЖЕ прийняти матч Ліги чемпіонів. Але в нього вирішили вкласти майже 103 мільйони. Для чого?

Ремонтувати все, навіть ВІП-парковку!

Щоб зрозуміти, що саме хочуть відремонтувати на “Олімпійському”, ми заглянули в “Додаток 7” тендерної документації. Згідно з цим документом, лише в самій чаші стадіону слід зробити 577 найменувань робіт. Не кажучи вже про прилеглу територію.

Виявляється, арені потрібен капітальний (!) ремонт навісу над трибунами, необхідна антикорозійна обробка і фарбування всіх металевих конструкцій, які підтримують навіс. Чому вони заіржавіли за шість років — це запитання до попереднього виконавця робіт на стадіоні. Але платити за це будемо ми з вами. Так само не зрозуміло, як за шість років стала непридатною до використання плівка й мембрана з куполів стадіону, для чого слід міняти болтові кріплення навісу?.. Ви коли-небудь бачили, щоб дах на будинку вимагав повної реконструкції після шести років експлуатації?

Далі. Капітальний ремонт потрібен майже всім підтрибунним приміщенням. Коридори, роздягальні, душові, прес-центр, сходові майданчики, зал для розминок, зал очікування гравців, туалети, ВІП-парковка... Всюди, згідно з документом, слід зняти гіпсокартонне покриття, встановити нове, пофарбувати його... Кожен, хто робив ремонт, знає, що гіпсокартонна стеля не може знищитись за шість років. Для чого її міняти? Представникам УЕФА не сподобався колір?

Далі — більше. Виявляється, капремонт потрібен і президентській ложі, і ВІП-ложі, і парковці, де ставлять свої авта ВІПи. Ну невже президенти (свого часу Янукович, а тепер Порошенко) влаштовували у своїх кімнатах на стадіоні, де вони були лічені рази, погроми? Там слід відремонтувати 10 дверних коробок із повною заміною дверних полотен. Такий самий ремонт слід провести у всіх ВІП-ложах стадіону. У ВІП-фойє взагалі треба здерти всю штукатурку й накласти нову — декоративну та високоякісну.

Довкола арени, згідно з документом, слід поміняти асфальт, покласти гранітні плити.

Невже стадіон, у повну реконструкцію якого в період з 2008-го по 2011 роки вклали з держбюджету 4 мільярди 600 мільйонів гривень (на той час 575 мільйонів доларів) і який отримав від УЕФА категорію “Еліт”, через шість років після здачі в експлуатацію знову потребує ремонту? При чому капітального. Стадіон не використовується кожен день. І навіть не щотижня на ньому проводять матчі.

Та й узагалі, ремонт повинна виконувати фірма, яка робила це шість років тому — в рамках гарантійних зобов'язань. Бо відповідно до чинного законодавства, на будівельні роботи встановлюється мінімальний гарантійний строк 10 років!

Чому ж державне підприємство, яке експлуатує “Олімпійський”, не звертається до фірми-забудовника з вимогою усунення дефектів будівництва в рамках гарантійних зобов'язань? Назви цих компаній відомі всім: Холдингова компанія “Київміськбуд”, ТОВ “Завод Майстер-Профі Україна”, ТОВ “АК Інжиніринг”.

Пояснення може бути одне — в такому разі гроші витрачатиме забудовник, відтак чиновники з Міністерства молоді й спорту нічого не зароблять! А комусь дуже кортить “освоїти” більш як 100-мільйонний бюджет на виконання робіт.

Ось для кого цей тендер...

Не дивно, що тендер, який проводився для обрання фірми-підрядника для проведення реконструкції, нагадував радше фарс, аніж конкурентну боротьбу.

Насамперед у Міністерстві молоді й спорту вирішили, що розпорядником коштів на реконструкцію стане державне підприємство — “Олімпійський навчально-спортивний центр “Конча-Заспа” — яке пов'язане з реконструйовуваним об'єктом хіба що словом ”олімпійський” у назві.

До участі в тендері було допущено АЖ два підприємства: перше з них ТзОВ “Торговельний Дім “Універсал Трейд” і друге — ТзОВ “Ягуар”.

Пропозиції цих компаній різнилися між собою символічною сумою — лише 60,5 тис. гривень. Одна з фірм учасників, “Універсал Трейд”, яка запропонувала вищу ціну, займається оптовою торгівлею та не має ліцензії на право здійснення будівельних робіт. У її штаті аж три працівники, серед яких — жодного будівельника. З такими документами її взагалі не мали б допустити до тендера.

Очевидно, що призначення цієї фірми полягало в тому, щоб програти іншому учасникові — ТзОВ “Ягуар”. Так виглядає, що саме під неї оголошувався цей тендер, а тому шансів зекономити бюджет на реконструкції “Олімпійського” завдяки справедливій конкуренції не було.

Фірма “Ягуар” — не випадковий вибір тендерної комісії, адже це підприємство лише за останні три роки виграло в держави тендери на будівельні підряди на суму майже 180 мільйонів гривень і реалізовує масштабні проекти будівництва житла у Києві.

Але яким було наше здивування, коли ми виявили, що в 2010 році це підприємство виступало субпідрядником холдингу “Київміськбуд”, яке було одним із генеральних підрядників реконструкції НСК “Олімпійський” у 2010—2011 роках!

А претензії щодо неякісного виконання будівельних робіт стадіону, які не витримали гарантійного терміну, мали бути висунуті, зокрема, і холдингу “Київміськбуд”.

Однак Міністерство молоді й спорту оголошує штучний тендер, у якому прогнозовано виграє ТзОВ “Ягуар” — компанія, що була серед тих, хто виконував реконструкцію стадіону, який тепер потрібно екстрено капітально ремонтувати аж на 102 мільйони.

Ось вони — справжні наміри затійників реконструкції головного стадіону країни. А відповідальний за цю затію ніхто інший як Ігор Жданов — міністр молоді й спорту, у підпорядкуванні якого перебувають і ДП “НСК “Олімпійський”, і ДП “ОНСЦ “Конча-Заспа”.

Максим КАЧУРІВСЬКИЙ, Лариса МАКСИМЕЦЬ, фото facebook.com

„Експрес” № 92 (9629) 14 — 21 грудня 2017 року

Зміст