НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Тут створюють майбутнє

Зміст

Українці, що працюють у Кремнієвій долині, — про зарплати, умови життя та внутрішню кухню найбільших технологічних компаній світу

У цій невеликій частині американського штату Каліфорнія, на узбережжі затоки Сан-Франциско розташовані штаб-квартири кількох тисяч високотехнологічних компаній, серед яких Apple, Google, Intel, Tesla... Кремнієву долину називають найбільшим інноваційним центром світу, місцем, де твориться майбутнє.

У чому особливості життя та роботи у найбільшому технологічному центрі світу? Розповідають троє українців, що працюють там. Це Нік Білогорський, який зміг потрапити у Microsoft і Facebook, Арсен Костенко, що раніше працював у Sony, а тепер — у Twitter, та Олексій Шевченко, який заснував у долині власну компанію Grammarly.

Коли у Кремнієвій долині з'явилися перші технологічні компанії?

Н. Білогорський:

— Це було у 1910 році, у місті Пало-Альто заснували Federal Telegraph Corporation, що розробляла радіопередавальні технології. У 1930—1940 роках стали з'являтися компанії, що обслуговували авіабазу та базу морського флоту США, розташовані неподалік. У наступні десятиліття багато компаній тут створили випускники Стенфордського університету. Відтоді їхня кількість тільки збільшується. Нині в долині нараховується майже три тисячі компаній, у них працюють приблизно 400 тисяч осіб.

Наскільки важко влаштуватися туди на роботу?

А. Костенко:

— На 10—15 місць в одній компанії можуть претендувати по декілька тисяч кандидатів. Спершу вони спілкуються з рекрутером по телефону — перевіряється рівень володіння мовою та компетенції. Після успішної розмови запрошують на співбесіду в офіс.

Н. Білогорський:

— Із потенційними кандидатами спілкуються рекрутери, дуже рідко — генеральний директор. Виняток — Ілон Маск. Набираючи штат для роботи над електромобілями Tesla, він донедавна спілкувався із кожним кандидатом особисто, навіть із тими, хто влаштовувався просто охоронцем чи прибиральником. Тепер у Маска більше обов'язків, але він досі перевіряє багатьох потенційних кандидатів особисто.

Під час співбесіди в офісі кандидату одразу дають якесь практичне завдання. Перевіряють і на креативність: пропонують розв'язати логічну загадку або головоломку. Найбільше такі методи використовує Google. Для покращення мікроклімату в колективі працівникам дозволяють рекомендувати своїх друзів чи знайомих. У Facebook за хорошу рекомендацію навіть передбачена премія.

Чи є в компаніях долини якийсь дрес-код?

О. Шевченко:

— Ні, більшість одягається просто зручно — футболки, шорти, в'єтнамки.

А. Костенко:

— Узагалі немає ніякого офіціозу. Ніхто нікого не кличе “містер” чи “місіс”. Навіть до генеральних директорів звертаються просто на ім'я.

Які тут зарплати та умови праці?

Н. Білогорський:

— Найбільше платять Facebook, Google і Apple, там середня річна зарплата становить 125 тисяч доларів. Початківець на рік отримує мінімум 70 тисяч, а досвідчений спеціаліст рівня “сеньйор” — щонайменше 150 тисяч. Середній рівень зарплати у долині — приблизно 90 тисяч доларів на рік, не враховуючи молоді компанії, які тільки розвиваються.

А. Костенко:

— Компанії створюють кімнати відпочинку, ігрові кімнати, ресторани, басейни, спортзали, перукарні, бібліотеки, пральні. У Google, Microsoft, Cisco є дитячі кімнати. Деякі компанії пропонують своїм працівникам особливі умови: наприклад, Twitter може частково оплачувати оренду дому, Google платить за медичну страховку.

Скільки коштує проживання у Кремнієвій долині?

О. Шевченко:

— Житло дуже дороге. Середня ціна будинку становить 2 мільйони доларів. Однокімнатна квартира може коштувати 350 тисяч. Оренда в середньому обходиться 7 — 8 тисяч доларів на місяць, але можна знайти житло для сім'ї з дітьми і за 2 — 3 тисячі. Половина зарплати багатьох працівників долини йде на оренду житла.

Н. Білогорський:

— Тут доволі дорогі продукти. Пакет соку може коштувати 25 доларів. Харчування на місяць на людину обходиться мінімум у тисячу доларів. Рятує те, що в багатьох компаніях безплатні сніданки, обіди та перекуси. Найдешевший пакет медичного страхування коштує 170 доларів на три місяці. Податки за проживання, наприклад для двокімнатної квартири, забирають півтори тисячі.

Тобто, якщо середня зарплата у долині 90 тисяч на рік (7,5 тисячі на місяць) — майже вся ця сума йде на прожиття.

Чи багато українців тепер працює у компаніях долини?

Н. Білогорський:

— Приблизно 200. Вони працюють у Facebook, Google, Microsoft, Twitter тощо. Деяким вдалося створити власні компанії. Наприклад, Макс Левчин — віце-президент з технологій в Google, а раніше заснував PayPal. Ян Кум, який створив WhatsApp.

І що, кожен може спробувати запустити там свій стартап?

Н. Білогорський:

— Щороку у США запускають тисячі стартапів, але виживають одиниці. Щоб реалізувати свій проект, потрібні інвестори та дуже чіткий план розвитку. Найбільше ризикують зі стартапами в Google. Найперспективнішими вважаються проекти у галузі штучного інтелекту, альтернативної енергетики й електромобілів.

О. Шевченко:

— Отримати фінансування можна двома способами: звернутися напряму до компаній або представити свою ідею на технологічних ярмарках, які відвідують інвестори.

Андрій БОБАК

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

До слова

Долину Санта-Клара, у якій лежить майже сорок міст, прозвали Кремнієвою у 1970-х — через те, що тут сконцентрувалися компанії, які використовують у своїй роботі напівпровідники, серед яких найпопулярнішим є кремній. А от називати її “Силіконовою”, до слова, неправильно: англійською кремній пишеться “silicon”, а от силікон — із буквою е — “silicone”.

Зміст