НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Уже грудень, та ще не зима

Зміст

Метеорологи стверджують: холодна пора року досі не прийшла на територію України

Настане метеорологічна зима лише тоді, коли середньодобова температура більш як три дні поспіль буде з позначкою мінус. За прогнозами, це станеться не раніше ніж у другій декаді грудня.

— На більшій частині території України, включно зі столицею, температура дотепер залишається осінньою, — розповідає Олена Доніч, начальниця відділу кліматології Центральної геофізичної обсерваторії. — Стійкого зниження середньодобової температури повітря до мінусових значень поки що не спостерігаємо.

Як саме визначають початок метеорологічної зими?

— Якщо три дні поспіль стовпчики термометрів не підіймаються вище за позначку 0 градусів і надалі очікується зниження, такий період вважається метеорологічною зимою, — каже кандидатка географічних наук Віра Балабух, заввідділу синоптичної метеорології Українського науково-­дослідного гідрометеорологічного інституту. — Середньодобову температуру визначають, враховуючи результати восьми спостережень на добу кожні три години.

Такі спостереження проводять у всьому світі, відповідно до спеціального технічного регламенту. Близько 10 тисяч метеорологічних станцій у світі одночасно фіксують погоду вісім разів на добу й передають дані в інформаційні центри для обробки та формування карт погодних умов.

Коли в Україні зазвичай настає метеорологічна зима?

О. Доніч:

— Торік метеорологічна зима дещо випередила календарну і почалася 29 листопада. А у 2015 році, який вважається найтеплішим за час проведення спостережень, — аж 28 грудня!

Загалом, згідно із середніми кліматичними термінами, в Україні метеорологічна зима розпочинається не раніше як 26 листопада. Цьогоріч її початку чекаємо до середини грудня.

В. Балабух:

— В окремі роки на Півдні України взагалі не спостерігалося стійкого зниження середньодобових температур до мінусових значень.

Найтриваліший час безморозної температури повітря — 342 дні — зафіксовано в Ялті у 1966 році. А найтеплішою за час спостережень вважається зима 1956/1957 року. Тоді вже в лютому в південних і західних областях повністю відтанув ґрунт. У середині останнього місяця зими у Львові середньодобові температури становили +3,3 градуса, у Херсоні — +3,8, в Одесі — +4.

Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

Зміст