НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Перший учень Христа

Зміст

13 грудня Церква вшановує пам'ять святого апостола Андрія Первозваного

Саме він першим відгукнувся на заклик Христа піти за Ним і став одним із Його учнів.

— Святий апостол Андрій Первозваний був галилейським рибалкою, походив із Віфсаїди та був рідним братом святого апостола Петра, — розповідає протоієрей Назарій Лозинський, декан богословського факультету Богословської академії УПЦ КП. — Спершу він був учнем святого Йоана Предтечі, але коли Йоан Предтеча вказав на Ісуса Христа, назвавши Його “Агнцем, що бере гріх світу”, апостол Андрій пішов слідом за Христом. Пізніше він покликав свого брата Петра.

— А наймення Первозваний Андрій дістав, бо першим відгукнувся на заклик Ісуса Христа йти за Ним, стати Його учнем, — додає митрофорний протоієрей церкви святого цілителя Пантелеймона УАПЦ Василь Гнатів.

Чому саме святого Андрія особливо вшановують в Україні?

— Андрія вважають основоположником Української Церкви. Після Воскресіння Христа й Зіслання Святого Духа апостоли кинули жереб, хто в яку країну піде проповідувати. Йому випало свідчити Євангеліє на теренах сучасної України. Через Чорне море він добрався до гирла Дніпра. У ті часи тут уже були християни. Як сказано в літописі, Андрій зупинився на території, де постане Київ: “І стопи його стояли тут, і очі бачили, й уста благословляли”. Він пророкував постання великого міста, перебуваючи на місці сучасного Андріївського узвозу. Саме там, за переданням, і постала Андріївська церква. Рукою ж він указував на те місце, де через 1000 років після його проповідей постала Києво-Печерська лавра.

о. Назарій:

— Так, святому Андрію випало нести благовістя у країни вздовж узбережжя Чорного моря. Він багато подорожував і багато проповідував, зокрема скіфам, також у Криму.

У своїй останній подорожі Андрій прибув до міста Патри, де був розіп'ятий на хресті у формі літери “Х”. Саме тому цей хрест називається “Андріївським”. Апостол висів на хресті два дні, проповідуючи аж до самої смерті.

Коли Церква почала відзначати день цього святого?

— Про повсюдне вшанування святого апостола Андрія відомо вже із початку ІV століття, коли його мощі були урочисто перенесені до храму Святих Апостолів. Але згадки про його вшанування сягають ще давніших часів.

Назар ДАНЧИШИН

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

Зміст