НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Е-декларації під загрозою

Зміст

Аудит системи електронних звітів може призвести до її знищення, заявляють активісти

Умови тендеру на експертизу системи електронного декларування, який оголосило НАЗК, є дискримінаційними і містять ознаки корупції. У цьому переконані представники громадських організацій.

На думку Центру протидії корупції, Громадського люстраційного комітету, Transparency International Ukraine та “Реанімаційного пакета реформ”, агентство планує обрати заздалегідь узгоджених аудиторів, завданням яких є “знищити Реєстр і позбутися електронних декларацій”.

Подробиці — у розмові з головою ради Громадського люстраційного комітету Олександрою Дрік та юристкою Центру протидії корупції Анастасією Красносільською.

Перш за все поясніть: чим зумовлена потреба проводити експертизу системи електронного декларування?

О. Дрік:

— Ми вимагали аудиту ще на початку року, щоб раз і назавжди припинити маніпуляції на тему якості системи. Треба нарешті з'ясувати: що з програмою нині? Хто, коли і з якими наслідками у неї втручався? Чи спроможна вона перевіряти декларації в автоматичному режимі? Адміністратор системи, державне підприємство “УСС”, заявляє, що запуск автоматизованої перевірки декларацій неможливий. Мовляв, система не впорається. До речі, без такої автоматизації НАЗК перевірило за рік лише близько 100 декларацій.

Експертизу електронної системи декларування готові були підтримати іноземні партнери України. Однак замість незалежної експертизи з участю іноземних експертів, висновкам яких довіряли б ми і наші міжнародні партнери, НАЗК раптово оголосило тендер на аудит з дискримінаційними умовами.

У чому саме полягають ці дискримінаційні умови?

А. Красносільська:

— По-перше, участь у тендері заборонено брати іноземним компаніям, по-друге, умови конкурсу вимагають від компанії-учасника мати доступ до державної таємниці. Зауважу, що кількість компаній, які відповідають цій вимозі, в Україні дуже обмежена. По-третє, на подання тендерних пропозицій виділено менш як тиждень. Така поспішність може свідчити про те, що переможець уже відомий, а закупівлю проводять суто формально. До слова, вартість аудиту в НАЗК оцінили сумою 199 тисяч гривень. Це допорогова закупівля.

Яким, на вашу думку, може бути результат ініційованої НАЗК перевірки?

О. Дрік:

— Абсолютно очевидно, що аудит проводитимуть компанії, контрольовані держструктурами, і ті дадуть заздалегідь визначений висновок, який може зводитися до того, у чому весь останній рік намагались переконати суспільство депутати від БПП і Генпрокуратура: система недосконала, треба створювати нову. А розробка будь-якої нової системи електронного декларування, за підрахунками Держспецзв'язку, забере чотири роки і коштуватиме Україні 12 мільйонів доларів.

Власне, це матиме два ключові наслідки. По-перше, ми втратимо систему декларування. Це означає, що не матимемо доступу до реєстру електронних звітів, який був важливим джерелом інформації не лише для правоохоронних органів, а й для пересічних громадян, журналістів, громадських активістів. По-друге, такий висновок може делегітимізувати вже оприлюднені декларації. Фактично НАБУ, яке розслідує близько 70 кримінальних проваджень на підставі даних з електронних декларацій, не зможе надалі цього робити. Бо у фігурантів справ з'явиться можливість оскаржувати їх у суді.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

Зміст