НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Економічно нестабільні — це про нас

Зміст

Урядовці рапортують про покращення матеріального стану українців, а цифри засвідчують протилежне

Пенсії перерахували, соціальні стандарти підвищили — здавалось би, добробут зріс. Але ж ні! Індекс поточної економічної спроможності, який розраховує Центр Разумкова, у листопаді порівняно з жовтнем істотно знизився. Чому?

— У нашому Індексі оцінюються не лише показники купівельної спроможності (заробітна плата, вартість товарів, інфляція), а й ширше коло економічних питань та факторів, які впливають на добробут громадян, — розповідає Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру. — Наприклад, заборгованість заробітної плати, доступ населення до кредитних ресурсів. Це дає оцінити спроможність населення до поточних економічних витрат, вирахувати його економічну стійкість.

Як базовий період для обрахунку Індексу взято кінець 2013 року, коли було фактично нульове економічне зростання, відносно невелика динаміка інфляції, заробітної плати. Це був період певного консервування економічної ситуації.

Які показники Індексу ви фіксували за цей час?

— Величезне падіння Індексу було в 2014—2015 роках, коли ми спостерігали фактично економічне провалля. На 1 січня 2016 року Індекс знизився до 70 балів зі 100 (грудень 2013-го). Торік відбулася певна стабілізація економіки, тому Індекс підвищувався, у листопаді 2016-го його позначка сягнула 75 балів.

Протягом перших трьох кварталів цього року відбувалося досить стрімке нарощування Індексу, він перевищив позначку 90 балів. Основні причини — подвійне підвищення мінімальної заробітної плати, відносно стабільний валютний курс, не дуже висока (за нашими мірками) інфляція, не було шокових змін у вартості ЖКП. У жовтні Індекс економічної спроможності сягнув позначки 97,4 бала. Це означає, що ми поки що не вийшли на умовний рівень кінця 2013-го року, але близько до нього підібралися. Але в листопаді стали свідками різкого зниження Індексу до 92,9 бала.

І що його спричинило?

— Ми попереджали, що з початком опалювального сезону, коли треба буде платити за тепло, ситуація помітно погіршиться. Так, у жовтні середня номінальна зарплата дещо зросла (з 7352 грн до 7377 грн, тобто на 0,4%), проте прискорення інфляції призвело до зниження Індексу реальної заробітної плати на 0,8%. Надалі спостерігається високий рівень заборгованості з виплат заробітної плати (приблизно 3,5 млрд грн). Вартість кредитів для населення залишається високою (середньо-зважена ставка за новими кредитами домашнім господарствам зросла з 28,8% до 29,0%), хоча ставка за депозитами залишилась низькою і незмінною (6,6%).

Чого нам очікувати надалі?

— За моїми підрахунками, зниження Індексу. Наприкінці року відбуваються різні виплати (“тринадцята” зарплата, бонуси). Це може спричинити прискорення інфляції, а також девальвації. Згадайте січень нинішнього року, коли ми бачили і стрімке зростання цін, і послаблення гривні.

Так, виплати населенню готівкою, з одного боку, позитивні, бо підвищується купівельна спроможність. А з іншого — в умовах слабкої економічної динаміки (2% зростання) вони спричиняють інфляцію та девальвацію.

Президент анонсував зростання мінімальної заробітної плати з нового року до 4100 гривень. Як це вплине на ситуацію?

— Це сприятиме збільшенню купівельної спроможності. Але дуже важливо, щоби підвищення стосувалося не лише мінімальної зарплати, але й інших соціальних стандартів, зокрема, прожиткового мінімуму.

Усі соціальні стандарти в Україні наразі занижені й не відповідають практиці розвинутих країн або нормативам, рекомендованим міжнародними організаціями. Насамперед це стосується офіційного прожиткового мінімуму, який передбачає фактично фізіологічний рівень виживання людини; відповідно, занижена мінімальна заробітна плата, а відтак — і середня.

За міжнародними оцінками, до бідних належать верстви населення, які витрачають на продукти харчування понад 50% своїх доходів. В Україні середнє домогосподарство витрачає на харчування приблизно 50% сукупних доходів, тобто більшість населення може класифікуватися як бідне.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

Зміст