НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Секретарі із зарплатами міністрів

Зміст

Працюючи в уряді, вони заробляють і 145 тисяч гривень на місяць

У всіх міністерствах, крім Міністерства охорони здоров'я, цього року з'явилися держсекретарі — по суті, менеджери, покликані організовувати роботу відомств. На посади їх обирали за конкурсом, обіцяли їм серйозні місячні зарплати — на рівні 60—70 тисяч гривень. Немало! А виявилося, що заробляють вони значно більше.

Секретарі із зарплатами міністрів

Докладніше — в розмові з експертом Міжнародного центру перспективних досліджень Ігорем Петренком та експертом Українського інституту аналізу й менеджменту політики Миколою Спиридоновим.

Скільки на місяць приблизно отримують люди, які працюють на посадах держсекретарів?

М. Спиридонов:

— Посадові оклади в державних секретарів невисокі — в середньому 13 тисяч гривень на місяць. Однак за рахунок всіляких надбавок (за ранг, за вислугу років, за інтенсивність праці, за виконання особливо важливої роботи, за роботу з таємними документами і так далі), премій та іншого роду доплат чиновникам вдається заробляти більше. Іноді — приблизно в 10 разів більше, ніж посадовий оклад.

Для прикладу, у серпні держсекретареві Мінекономіки Олексієві Переверзенцеву було нараховано 145,4 тисячі гривень, а держсекретареві МВС Олексієві Тахтаю — 122,9 тисячі. Держсекретареві МЗС Андрієві Зайцю у травні нарахували 141,5 тисячі гривень, а держсекретареві Мінінфраструктури Андрієві Галущаку в жовтні — 123,3 тисячі. У середньому ж їхня зарплата коливається в межах 50 — 140 тисяч гривень.

За яку роботу вони отримують такі суми?

І. Петренко:

— Після обрання та призначення держсекретарів ключові повноваження у міністерствах розподілилися так: міністри відповідають за формування стратегії відомства, а держсекретарі забезпечують її реалізацію. Тобто організовують роботу команди, розподіляють ресурси, планують конкретні заходи тощо.

За задумом, держсекретар мав би бути аполітичною фігурою. Якщо міністр змінюється, державний секретар залишається на своєму місці, оскільки його призначають на п'ять років. У такому разі команда держслужбовців на чолі з держсекретарем може втілювати в життя розпочату реформу за визначеним раніше планом. Зауважу, що посади державних секретарів належать до найвищої категорії А серед посад державної служби.

Що каже практика? Чи справді люди, які працюють держсекретарями, не залежні від міністрів?

М. Спиридонов:

— На жаль, ні. Є підстави сумніватися в прозорості конкурсів на посади держсекретарів і в тому, що ці люди — незалежні фігури. Низка міністрів завдяки особливому становищу в уряді отримали зручних людей на цих посадах. До слова, міністр інфраструктури Володимир Омелян і виконувач обов'язків міністра МОЗ Уляна Супрун свого часу відважилися на відкритий демарш проти призначення держсекретарями у їхні відомства, як вони заявляли, “ставлеників напівкриміналітету, які контролюватимуть потоки”. До слова, у Мінохорони здоров'я держсекретаря не призначено й досі.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото з архіву

„Експрес” № 90 (9615) 7 — 14 грудня 2017 року

Зміст