НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Там потрібні наші кадри

Зміст

З нового року Польща спрощує правила працевлаштування іноземців

З 1 січня чужоземних працівників реєструватимуть навіть у повітовій владі, притім починати працювати можна буде й без робочої візи. Про це повідомила директор повітового управління праці в місті Груєць Мажанна Скочек.

Там потрібні наші кадри

Докладніше про те, як наші громадяни зможуть влаштовуватися на роботу в Польщі по-новому, ми розпитали речника Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Миколу Александрова.

У чому полягають головні зміни у працевлаштуванні іноземців у Польщі?

— Основне нововведення — дозвіл на сезонну роботу, який видаватимуть на дев'ять місяців. Це буде повноваження старости за місцем проживання особи, яка хоче найняти іноземця. Такий дозвіл головним чином стосується зайнятості в сільському господарстві та туризмі. В окремому розпорядженні ще мають детально перелічити, які сфери належать до сезонних.

Які ще новації?

— Дозвіл на короткотермінову роботу. Його видаватимуть терміном на шість місяців, коли йтиметься про працю в усіх сферах, які не можна віднести до сезонних. Досі українці мали змогу працювати так само півроку, але за запрошенням роботодавця (так званим освядченням). Натомість із нового року староста повіту видаватиме дозвіл на роботу на ті самі шість місяців протягом року.

Великою перевагою для українців стане те, що дозволи від старости можна буде отримати одразу після прибуття працівника до Польщі й передачі його документів у повітове управління праці (PUP). Маючи ці дозволи, можна братися до праці без робочої візи, тобто поїхати до Польщі на роботу, скориставшись туристичним “безвізом” із біометричним паспортом. Але той, хто планує працювати в Польщі довший термін, згодом усе-таки буде змушений оформити робочу візу.

Також із нового року всі типи дозволів на роботу для іноземця стануть платними для працедавця.

І яка буде їх вартість?

— 30 злотих (близько 230 гривень). Ці гроші витрачатимуть на оплату страхових внесків.

Крім того, дозвіл на роботу будуть реєструвати в електронних базах даних, до яких матимуть доступ служби, що контролюють легальність працевлаштування іноземців. Роботодавці ж змушені інформувати управління праці про те, чи іноземний громадянин почав працювати фактично, бо дотепер реєстрували лише запрошення на роботу. А цим, варто зазначити, українці часто зловживають — польські фіктивні компанії видають нашим громадянам запрошення на роботу, які вони використовують для того, щоб потрапити на заробітки до Чехії, Німеччини чи інших країн.

То, може, і тих, хто працевлаштовує іноземців нелегально, будуть суворіше карати?

— Так, маєте рацію. Максимальний штраф за таке порушення з наступного року становитиме 30 тисяч злотих, нині — це 5 тисяч злотих.

Які працівники нині затребувані в Польщі?

— У листі міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Поль щі йдеться про серйозний дефіцит зварників, слюсарів, електриків, медсестер, кухарів. До речі, саме через це дещо зросла й середня місячна зарплата: нині вона становить приблизно 1700 злотих — близько 13 тисяч гривень.

Ірина ЛОПУХ, фото з архіву

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст