НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

І перевірте, будь ласка, якість землі

Зміст

Відтепер у договорі оренди фіксуватимуть показники родючості ґрунту. Однак у такій новації є підводні камені

Кабмін вніс зміни до типового договору оренди землі. У ньому зазначатимуть якість ґрунту на момент її передачі в користування. Якщо стан орендованої ділянки погіршиться, власникові повинні відшкодувати збитки. Але чи працюватиме урядова ініціатива на практиці?

Про це розпитуємо Андрія Мартина, завідувача кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Чому виникла потреба фіксувати в договорах оренди якість ґрунту?

— На жаль, орендарі намагаються використовувати землю найбільш інтенсивними способами, зокрема вирощуючи найприбутковіші культури, не переймаючись станом ґрунтів та збереженням їх родючості. Підприємців не хвилює, що буде із земельною ділянкою, на якій майже безперервно вирощують соняшник чи кукурудзу.

Головне питання для власників паїв — щоб орендар вчасно сплачував орендну плату та регулярно підвищував її розмір. Очевидно, що після декількох десятиріч такого “господарювання” землі нашої держави можуть втратити статус найкращих у світі. А нашим нащадкам доведеться мати справу з ґрунтами, які втратили агрономічну цінну структуру та частину гумусу, забруднені засобами хімізації сільського господарства.

А як це працюватиме в реальних умовах?

— Почнемо з того, що “якісний стан ґрунтів”, судячи з усього, будуть визначати на підставі агрохімічних паспортів земельних ділянок. А ці документи не безплатно складає на безальтернативній основі один з інститутів Мінагрополітики. При цьому ключове значення матиме сам факт фіксації стану ґрунту. І тут впливатиме людський фактор.

Що маєте на увазі?

— Наприклад, якщо фахівцеві, який відбирає проби ґрунту, землекористувач сподобався, то у зразки з його ділянки можна буде тихенько додати органіки — аналізи покажуть зростання родючості. В іншому випадку у зразок можна сипонути пісочку, щоб був зворотний ефект.

Тобто під гарним приводом боротьби за збереження родючості ґрунтів фактично створюється інструмент корупційного впливу на агробізнес, який дасть змогу “вирішувати” найширший спектр питань — від створення відповідних труднощів в оформленні прав оренди до примусового припинення прав користування землею для неугодних чи незговірливих орендарів.

Чи зможе власник сподіватися на відшкодування, якщо буде доведено, що його ділянку виснажили?

— Чинне земельне та цивільне законодавство навіть без змін у типовому договорі оренди передбачають відшкодування користувачем майна завданих власникові збитків, якщо майно повернуте в гіршому стані, ніж було передане в користування.

Головна проблема зазвичай полягає в тому, що точна фіксація характеристик якісного стану земельної ділянки коштує немало. І ні орендарі, ні тим більше власники ділянок, як правило, не хочуть витрачати на це гроші. Крім того, методики, які б давали змогу однозначно встановити розмір завданих збитків, наразі нема. Фактично, для того щоб порахувати їх, власник повинен найняти оцінювача, який має визначити, на скільки “подешевшала” земельна ділянка, втративши частину своєї родючості. Але якщо ділянка, навіть втративши частину родючого шару ґрунту, й надалі може давати дедалі більший прибуток, адже агротехнології не стоять на місці, то збитку як такого для власника може й не бути.

Зазначу, якщо власник ділянки та землекористувач не захочуть обтяжувати себе додатковими умовами щодо якості ґрунтів, вони можуть укласти договір емфітевзису. Це інша форма користування землею, на регулювання умов якої уряд не має впливу, а форму договору визначають на свій розсуд сторони, які його укладають.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст