НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Зелений бізнес депутатів

Зміст

Експерти показали, як народні обранці перетворили екологічну політику на оббирання громадян

Так, за даними Громадського руху “Чесно”, так звані зелені тарифи, за якими електрику продають країні підприємства альтернативної енергетики, надано 12 фірмам п'ятьох народних депутатів чи членів їхніх родин, 10 фірмам вісьмох екс-помічників шістьох нардепів, 4 фірмам трьох помічників колишніх народних депутатів.

Експерти сходяться на тому, що такий численний загін політиків у володінні підприємствами альтернативної енергетики — результат не випадкового збігу, а цілеспрямованого формування ними умов цього бізнесу під свої інтереси. А якщо по-простому, це, за словами фахівців, — політична корупція.

Запрошуємо до розмови Оксану Ставнійчук, аналітикиню руху “Чесно”, та Андрія Геруса, ексчлена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Чому бути власником підприємств вітрової, сонячної та малої гідроенергетики нині вигідно?

А. Герус:

— Тому що на енергію, вироблену не атомною чи тепловою генерацією, в Україні запроваджено порівняно високі тарифи. Сьогодні тариф на “вітер” у нас становить 0,102 євро за кВт-год, а в Німеччині — 0,08 євро, у США — 0,06 долара. Тариф на “сонце” у нас — 0,102 євро, тоді як у деяких країнах Європи — 0,05 євро.

Ще більше ці тарифи вражають, якщо порівнювати з тарифом, скажімо, на енергію, яку виробив “Енергоатом”, — 0,466 гривні за кВт-год, тобто у 8—10 разів нижчим! Як наслідок, нині альтернативна генерація виробляє 1,5% електроенергії, але забирає з ринку вже близько 8% грошей. Понад 5% платіжок за електроенергію нині йде саме на зелену енергетику.

О. Ставнійчук:

— За правління Януковича цей бізнес неформально називали “клюєвським” або “клюєвсько-ахметовським”, тому що на той час найвідомішими його власниками стали брати Андрій і Сергій Клюєви (сонячні електростанції) і Ринат Ахметов (вітрові). Клюєвим нині правоохоронні органи закидають ще й те, що свій “сонячний бізнес” вони збудували на кредити, взяті в держбанку без наміру повертати, тобто насправді державним коштом...

Хто ці політики, які з таких переплат країни за електроенергію мають прямий зиск?

О. Ставнійчук:

— Осіб, чию прив'язку до альтернативної енергетики ми виявили, можна для зручності розділити на три групи. Перша — це нинішні депутати і їхні близькі родичі.

Юлія Львочкіна з “Опозиційного блоку” є співвласницею шести підприємств — ТОВ “Енергія Карпат”, ТОВ “Ресурсекоенерго”, ТОВ “Енергія-1”, ТОВ “Гідроенергоінвест”, ТОВ “Акванова Інвестмент”, ТОВ “БТК “Едельвейс”. Її спеціалізація — малі ГЕС, а партнером у цих фірмах виступає Ігор Тинний.

Степан Івахів із депутатської групи “Воля народу” є бенефіціаром двох фірм сонячної електроенергетики — ТОВ “Дельта Вест Ойл Груп” і ТОВ “Завод Галичина”. Його партнерами у цьому бізнесі є діти покійного нардепа Ігоря Єремєєва та Сергій Лагур — партнер по Групі “Континіум”.

Хто ще?

— Анатолій Матвієнко, член парламентської фракції БПП, — співвласник сонячної електростанції ТОВ “Вінсолар”. Іншими співвласниками є, зокрема, Роман і Вадим Гриби. Другий у 2005 році працював на посаді заступника Матвієнка в уряді АР Крим.

Катерина Чижмар, директорка Інституту права та післядипломної освіти Мін'юсту і водночас дружина нардепа Юрія Чижмаря (представник Радикальної партії Олега Ляшка), є співвласницею і ГЕС, і СЕС одночасно — через фірми ТОВ “Акванова Девелопмент” і ТОВ “Акванова Гідроресурс”. Одним із її партнерів виступає бізнесмен Ігор Тинний, що, нагадаю, працює в цьому бізнесі й з Юлією Льовочкіною з “Опоблоку”.

І нарешті син нардепа-мажоритарника Богдана Дубневича (фракція БПП), Павло Дубневич, є співвласником сонячної електростанції ТОВ “Ліг Агро”.

А чим характерна друга група політиків у цьому бізнесі?

— Це депутати, які прямо не володіють підприємствами альтернативної енергетики, зате їхні помічники задіяні в цьому бізнесі. Директорами або бенефіціарами фірм, що мають зелений тариф, є 8 екс-помічників шістьох народних депутатів.

Це одразу три успішні в сфері сонячної та малої гідроенергетики колишні помічники вінницького депутата від БПП Олександра Домбровського — Володимир Житник, Володимир Підлісний і Олександр Нікіторович.

Один екс-помічник депутата “Народного фронту” із Київщини Віктора Романюка — директор МГЕС Тарас Чигринюк. Також репрезентантка вітрової енергетики Людмила Єльяшенко — експомічниця Максима Єфімова, нардепа від БПП із Донеччини.

У сонячній генерації трудиться Андрій Семанів — колишній помічник народного депутата Михайла Довбенка (БПП, Івано-Франківщина). Відправив свого помічника Юрія Мостового в альтернативну енергетику і Артем Ільюк, член депутатської групи “Відродження” з Миколаївщини. А львів'янин із фракції “Опозиційний блок” не перешкодив, так би мовити, відходу в сферу сонячної енергетики помічника Романа Гриба.

Які ж політики належать до третьої групи?

– Це вже колишні народні депутати. Таких ми виявили трьох. Це міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, чий екс-помічник Сергій Риженко тепер займається “сонячним” бізнесом. Крім нього, нинішній міністр екології та природних ресурсів, а в 2014 році міністр Кабінету Міністрів Остап Семерак — його помічник Володимир Федорчук став успішним у галузі малих ГЕС. І, нарешті, нинішній керівник прифронтової Луганщини Юрій Гарбуз, чия людина — Фент Ді — є директором фірми — власника малої ГЕС.

Тобто зелені тарифи в Україні ще не скоро стануть доступними?

— Зеленому тарифу в нинішньому його розмірі нічого в Україні не загрожує — як інструмент стимулювання будівництва потужностей альтернативної енергетики він діятиме до 2030 року і принесе отримувачам ще чимало “зелені”.

Андрій ГАНУС

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст