НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Закон Магнітського. Несподіваний поворот

Зміст

Побувати в будь-якій країні Шенгенської зони зовсім скоро може стати неможливим для оточення Путіна і... українських корупціонерів

Сейм Литви ухвалив “закон Магнітського”, яким заборонено в'їзд у країну іноземцям, що пов'язані з великомасштабною корупцією, відмиванням грошей або порушеннями прав людини. Днями 83 депутати сейму проголосували за документ з переліком таких осіб, у якому — 44 прізвища. До речі, “закон Магнітського” прийняла нещодавно й Канада, також він ухвалений у США, Естонії та Великій Британії.

Документ набуде чинності в січні наступного року.

Нагадайте для початку, ким був Магнітський?

— Аудитором, партнером і керівником підрозділу з податкових консультацій британської юридичної фірми Fіrestone Duncan, — нагадує політичний експерт Володимир Бардачук. — Магнітський надавав консультації інвестиційному фонду Hermіtage Capіtal Management.

У 2008 році його заарештували в справі про ухилення від сплати податків у фонді Hermіtage Capіtal. Друзі та колеги аудитора вважають, що Магнітського взяли під варту через те, що розкрив аферу з дочірніми фірмами Hermіtage. Через них, на його думку, низка високих чиновників і співробітників правоохоронних органів викрала з державної скарбниці 5,4 мільярда рублів. У СІЗО Магнітський тяжко хворів і помер, як вважають, внаслідок убивства, вчиненого у формі свідомого ненадання адміністрацією установи належної меддопомоги.

Із пропозицією запровадити візові санкції для російських чиновників, пов'язаних із загибеллю Сергія Магнітського, американський сенатор Бенджамін Кардін та конгресмен Джим Макговерн виступили в грудні 2010 року... Врешті-решт, 14 грудня 2012-го президент США Барак Обама підписав цей закон. Пізніше американська влада затвердила “список Магнітського” — перелік прізвищ російських посадовців, щодо яких повинні діяти санкції.

Скільки осіб потрапили під санкції?

— У першій версії списку було лише 18 прізвищ. На початку нинішнього року офіційний представник держдепартаменту США Джон Кірбі повідомив, що там уже 44 прізвища.

Наприкінці 2016 року Сполучені Штати відмовилися від переслідування за “законом Магнітського” лише тих, хто причетний до смерті цього чоловіка. Тепер санкції можуть стосуватися впливових осіб із будь-яких держав, якщо вони скоюють злочини, але не переслідувані правоохоронною системою своєї країни. Йдеться про “позасудові вбивства, тортури чи інші масштабні порушення міжнародно визнаних прав людини”, а також про корупцію, розкрадання коштів.

Які саме санкції накладають на осіб зі “списку Магнітського”?

— Вони не мають права на оформлення віз США, для них закритий в'їзд до країни. Заборонені вихідні активи цих осіб, якщо вони в юрисдикції Сполучених Штатів або контрольовані громадянами Америки. Для громадян США діє заборона на укладання будь-яких угод з ними.

Щодо теперішнього литовського закону, то з нового року іноземцям, які підпали під його дію, найімовірніше, буде заборонений в'їзд не тільки в Литву, а й на територію всіх країн Шенгенської зони.

Несподівано!

— Так. Це могло статися і раніше, після ухвалення такого закону в Естонії, але в законодавстві цієї країни з прийняттям акта Магнітського виникла певна колізія, тому на практиці він там наразі не запрацював.

У чорному списку можуть опинитися й українські корупціонери?

— Проблеми з візами і керуванням капіталом можуть виникнути в корупціонерів із будь-якої країни. Тож і нашим хабарникам варто починати хвилюватися.

Андрій ГАНУС

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст