НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Вашингтон обурений і попереджає

Зміст

З нашої країни за два останні місяці депортовано декількох громадян Грузії. Тривають арешти активістів, які підтримують Саакашвілі

Одна з провідних тем тижня — затримання та арешт бійця батальйону “Донбас” Олександра Новікова, другого командира цього ж батальйону Анатолія Виногродського та добровольця батальйону ОУН Леоніда Литвиненка. Усі вони були серед серед організаторів табору Руху “Визволення” на вул. Грушевського у Києві, куди вийшли з вимогою ухвалити антикорупційні закони. Чимало учасників цього руху підтримують Михайла Саакашвілі.

Вашингтон обурений і попереджає

Соратниками екс-президента Грузії силові структури цікавляться не вперше.

Нагадаємо, 21 жовтня з України до Тбілісі примусово повернуто громадян Грузії — колишнього охоронця Саакашвілі Георгія Рубашвілі, екс-водія політика Михайла Абзіанідзе і підполковника грузинської армії у відставці Давида Макішвілі. Тоді Саакашвілі заявляв, що це зроблено “на особисте розпорядження Порошенка”.

А вже в листопаді у Києві затримали чотирьох громадян Грузії — колишнього бійця АТО Вано Надірадзе, оператора Тамаза Шавшишвілі, інструктора Нацгвардії Мамуку Абашидзе і колишнього охоронця Саакашвілі Зураба Цинцадзе.

На такі заходи жорстко відреагували у Державному департаменті США: “Ми переконані у важливості того, щоб Україна уникала дій у царині верховенства права, які можуть видатись політично мотивованими”, — заявив представник Держдепу.

Причини та наслідки резонансних подій обговорюємо із політтехнологом Сергієм Гайдаєм та політичним аналітиком Юрієм Бутусовим.

Чи були підстави для затримання та висилання з країни прихильників Саакашвілі достатніми?

Ю. Бутусов:

— Це, звичайно, політичні рішення, пов'язані з участю в протестних акціях або близькістю до Саакашвілі. До прикладу, візьмімо затримання колишнього керівника батальйону “Донбас” Виногродського. Формально йому оголосили підозру у вчиненні розбійного нападу на охоронця одного з приватних сільськогосподарських підприємств Кіровоградщини. Це сталося ще 27 липня. І з того часу Виногродський не ховався від слідства, не тікав з країни. Але чомусь саме тепер його вирішили заарештувати. І ще велике запитання, чи справді він винен. До прикладу, “Самопоміч” озвучила версію, що Виногродський захищав селян, які стали жертвами рейдерів...

С. Гайдай:

— Підозри щодо більшості затриманих шиті білими нитками. А судові засідання, де їм обирали запобіжний захід, проводили переважно в закритому режимі. Очевидним є одне: все робиться з мотивів боротьби з політичними опонентами. Люди, яких затримують, — або мають зв'язки з опозиційним політиком Саакашвілі, або брали участь в акціях на Майдані. І відповідальність за такі репресивні дії лягає на Президента і його команду.

Силові структури, зокрема СБУ, як і в часи Януковича, замість дбати про державну безпеку, виконують вказівки глави держави щодо ліквідації загрози від політичних опонентів. Це вже бачать навіть у США.

Які наслідки матиме обурення у Вашингтоні для Порошенка та країни загалом?

С. Гайдай:

— Через такі дії влади Вашингтон втрачає інтерес до нашої держави. Як наслідок, допомога США, зокрема лобіювання наших інтересів на міжнародному рівні, може зменшуватися. Це стосується, зокрема, і військової, і фінансової, і гуманітарної підтримки.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

До речі

Ви проти влади? Забирайтесь додому

Правозахисники заявляють, що рішення про примусове повернення громадян Грузії на батьківщину є політичним переслідуванням. Їх депортація відбулася з порушеннями українського законодавства та відповідних інструкцій. Про це повідомила омбудсменка Валерія Лутковська.

— Це було практично викрадення людей, замасковане під примусове повернення в Грузію. Їх права були порушені. Адже ці люди не мали доступу до адвокатів, — вважає і Борис Захаров, керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини. — Було порушено процедуру, яка прописана в Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства. Також було порушено Конституцію України, а саме 29 статтю, згідно з якою кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність. А також статтю 5 Європейської конвенції з прав людини, котра гарантує право на свободу та особисту недоторканність.

Дії СБУ, ДПСУ, ДМСУ мають ознаки злочину, передбаченого статтею 146 — незаконне позбавлення волі або викрадення людини. Після затримання громадян Грузії суд мав би обрати їм запобіжний захід, а потім вирішувати справу по суті. Мало того, двоє з депортованих осіб мають в Україні сім'ї. Їхні дружини й діти є громадянами України, тобто було порушено статтю 8 Європейської конвенції — повага до приватного сімейного життя.

Скільки коштує українському бюджету депортація?

— Це чималі гроші. У жовтні громадян Грузії депортували на батьківщину літаком Нацгвардії. Це був чартерний рейс. За нього заплатили не менше десяти тисяч євро з нашого бюджету. У листопаді громадян Грузії депортували поромом. На цю операцію також витратили чималу суму.

Богдан КУФРИК

Зміст