НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

То от чому бензин дорожчає!

Зміст

Виявляється, компанії-оператори найбільших мереж автозаправок змовляються встановлювати завищені ціни на пальне

І це доводять у судах. Так, днями Вищий господарський суд задовольнив касаційну скаргу Антимонопольного комітету і зобов'язав компанію “AMІК Україна” сплатити 12,5 мільйона гривень штрафу.

То от чому бензин дорожчає

Ця справа тягнеться з минулого року. У жовтні 2016-го АМКУ оштрафував сім нафтотрейдерів на суму понад 204 мільйони гривень, звинувативши їх у тому, що вони змовилися, встановлюючи ціни на пальне. Йдеться про такі компанії, як ТОВ “Золотий екватор”, ТОВ “ВОГ Рітейл” (бренд WOG), ПП “Окко нафтопродукт” (бренд OKKO), ТОВ “Альянс Холдинг” (бренд Shell), ПІІ “АМІК Україна” (бренд Lukoіl / AMІC), ТОВ “СОКАР Петролеум” (бренд SOCAR) та ТОВ “Параллель-М ЛТД” (бренд Parallel).

З'ясувалося, що із січня 2013-го по січень 2016 року компанії — оператори найбільших мереж АЗС встановлювали ідентичні роздрібні ціни на бензин марки А-95 та дизельне пальне. Ба більше — АМКУ довів, що вони синхронно змінювали вартість на інформаційних табло стаціонарних автозаправок, хоч для цього не було об'єктивних причин. За цей період ціни на бензин А-95 зросли з 10,78 — 11,6 грн/л до 22,97 — 24,99 грн/л.

І ось — перші вердикти в цій гучній справі. Нещодавно АМКУ виграв касацію у Вищому господарському суді в ТОВ “Параллель-М ЛТД”, що повинна буде сплатити 1,4 млн гривень штрафу. До речі, компанія належить до бізнес-групи СКМ Рината Ахметова. На “AMІК Україна” накладено 12,5 млн гривень штрафу. Інші нафтотрейдери, яких звинуватили у змові, ще оскаржують чималі штрафи в судах.

— “АМІК Україна” є однією з фірм, які на нашому ринку володіють мережею автозаправних комплексів, — розповідає експерт ринку Іван Матковський. — Як стверджує офіційний сайт цієї структури, компанія має австрійське походження. Однак є підозри, що кінцевим бенефіціаром виступає фірма “Лукойл” (Росія). Саме на заправках з брендом “Лукойлу” з початком російської агресії проти України у 2014 році з'явився бренд АМІК. Мабуть, намагалися уникнути бізнесових втрат через належність до економіки сусідньої країни.

Вищий господарський суд України фактично підтвердив картельну змову найбільших операторів АЗС при встановленні цін у 2013 — 2016 роках. А який стан справ нині?

— Те, що є змова, можемо побачити, заїхавши на будь-яку АЗС, — каже Михайло Гончар, президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”. — Ціни на заправках різних мереж різняться незначно, на декілька копійок, хоч пальне постачають з різних джерел — Білорусі, Польщі, Литви, Румунії.

І. Матковський:

— Так, великі нафтотрейдери домовляються про ціну, яку встановлюють на ринку, щоб отримувати надприбутки.

Наведу приклад. Сьогодні польський національний оператор “Орлен” пропонує бензин марки А95 на українсько-білоруському кордоні на митному пропуску Удрицьк — Горинь за ціною 647 доларів США за тонну (1333 літри), або 17 420 гривень. У перерахунку це означає, що літр бензину марки А-95 там коштує 13 гривень. Ціна ж літра згаданого бензину на більшості наших АЗС (за винятком мережі заправок, афілійованих із Кременчуцьким нафтопереробним заводом) — у межах 30 гривень.

Та це ж значно більше!

І. Матковський:

— Навіть якщо припустити, що податки на пальне становлять близько 40% вартості на кордоні, його ціна (включно з транспортуванням до пункту продажу) буде не більш як 20 гривень за літр. Але ж не 30!

Надприбутки від продажу бензину та солярки має майже кожна українська заправка. Причина проста: в нас не здійснюють належного контролю за цінами та якістю пального, нікому захищати пересічного покупця.

Часто підвищення ціни на пальне обґрунтовують зростанням світової вартості нафти. Насправді ж це маніпуляції. Бо якщо нині збільшується вартість “чорного золота”, то така нафта лише за декілька місяців потрапить на нафтопереробний завод, а відтак — і на ринок. Нинішнє зростання вартості пального в Україні — не що інше, як спекуляції власників заправок, щоб мати надприбутки.

Чи зможуть мільйонні штрафи зруйнувати цю змову операторів?

М. Гончар:

— Чекаємо на судові рішення щодо компаній, які мають сплатити найбільші суми, зокрема “ВОГ Рітейл” (54 мільйони гривень).

Однак уже зрозуміло: доходи від продажу пального нафтотрейдерами, яких підозрюють у картельній змові, оцінюються сотнями мільйонів доларів. Тобто ці штрафи для них — крапля в морі, зважаючи на те, що з 2013-го по 2016 рік гривня знецінилася у понад три рази. При першій-ліпшій нагоді вони не втратять можливості знову підвищити ціни. Тим паче, що антимонопольне законодавство в нас недосконале. А процес доведення картельної змови дуже і дуже тривалий...

Леся Ясинчук, фото Reuters

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст