НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Пане Турчинов, з вас досить

Зміст

Нацбанк позбавив ліцензії найбільшу мережу валютних обмінників

ТОВ “Фінансова компанія Абсолют Фінанс” більше не зможе займатися обміном валюти. НБУ забрав у неї ліцензію на здійснення таких операцій. Відомо, що компанія, яку пов'язують із секретарем РНБО Олександром Турчиновим, володіє багатьма позабанківськими пунктами обміну валют у країні — їй належать 1223 обмінники.

Пане Турчинов, з вас досить

Нацбанк звинуватив “Абсолют Фінанс” у тому, що валюту в її канторах обмінювали без касових апаратів, тобто без подавання звітності до ДФС. За інформацією фіскалів, ліцензію на право обміну валют отримали 32 компанії. З них 27 зареєстрували касові апарати в ДФС, решта п'ять — порушують закон. Серед них, очевидно, і ТОВ “Фінансова компанія Абсолют Фінанс”.

Але чи все так просто з позбавленням ліцензії однієї з найбільших у цій сфері компаній? Експерти впевнені, що ні, і, найімовірніше, йдеться про банальний переділ ринку.

Як відомо, велика частина валютного ринку перебуває в тіні. А Нацбанк почав “чистку” легальних обмінників. Чому?

— Позбавлення ліцензії такого типу компанії — справді прецедент, — коментує експерт банківського ринку Олексій Кущ. — На мою думку, боротьба з легальними обмінними пунктами нині не мала б бути пріоритетом Нацбанку. Потрібно боротися з нелегальними канторами, адже 70% валютного ринку — в тіні, і це впливає на курс. “Міняйли” розхитують курс у кризових ситуаціях. Крім того, нелегальні обмінники є фінансовою базою для тіньового сектору економіки.

Чи може йтися про переділ ринку?

— Звичайно. В Україні дуже мало бізнесів, які нині дають прибутки. Коли економіка фактично зупинилася, заробляти можна на валютних операціях. Ті забезпечують надприбутки.

Арифметика проста. Якщо обмінні пункти на курсі заробляють від 1% до 2% за день, то за рік може бути і близько 700% прибутку! До того ж прихованого від оподаткування. За моїми скромними підрахунками, прибуток тіньового сектору від таких операцій становить декілька мільярдів доларів за рік.

— Упевнений, що аналогічні порушення допускають всі пункти обміну валют, — додає експерт Олександр Дубинський. — Щодо “Абсолют Фінанс”, думаю, що суди та позови податкової змусили цю компанію змінити “парасольку” і перевести свої обмінники під іншу вивіску, щоб не платити податків до скарбниці.

Леся ЯСИНЧУК, фото Reuters

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст