НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Біометричні паспорти. Терпець вривається

Зміст

Ситуація з цими документами виходить за всі розумні межі: виготовити їх вчасно не можуть, однак гроші за терміновість беруть

“Не питай мене про плани на новорічні свята, — каже знайома. — Ще влітку подала документи на виготовлення біометричного паспорта з надією, що в грудні поїду на Різдво до родичів в Італію. Минуло майже чотири місяці. Мої дані, кажуть, персоналізовано, але паспорта досі немає. У Міграційній службі виправдовуються, мовляв, затримка — через поліграфкомбінат “Україна”, де й друкують паспорти”.

Мабуть, у кожного з нас є друзі, родичі чи знайомі, яким затримали видачу біометричного паспорта. Адже проблема набуває нових масштабів. Люди чекають на документ, який мали б отримати максимум за 20 робочих днів, по три-чотири місяці! Такі терміни просто дратують, бо ж виходять за будь-які межі здорового глузду.

“Подала документи на нетермінове виготовлення закордонного паспорта ще 12 вересня, — розповідає Лідія Невєрова. — Досі його не отримала! Телефонувала на “гарячу лінію”, писала голові ДМС... Результату — нуль. У паспортному столі сказали, що нині видають документи, здані 18 серпня. То, виходить, мені ще майже місяць чекати?..”

“Мій брат заплатив за термінове виготовлення паспорта 810 гривень у Міграційній службі, збирався їхати на конференцію до Польщі, — розповідає Марина Яблонська. — Згідно із Законом, мав отримати документ через сім днів, але сталось це аж за два місяці! Приблизно тоді ж його знайомий подавав документи через Державне підприємство “Документ”, де заплатив 1210 гривень. І хоч також із затримкою отримав свій терміновий паспорт, проте таки швидше — через місяць...”

Отакої! То, може, ДП “Документ” надають пріоритетність на поліграфкомбінаті?..

“Чекаю на нетермінове виготовлення паспорта уже третій місяць, — бідкається й Олена Воробець-Зелінська. — Тим часом мої знайомі, які подали на терміновий паспорт пізніше за мене на місяць, отримали його тиждень тому...”

То що ж коїться з виготовленням біометричних паспортів? Адже по надцять разів на добу звучать по радіо й ТБ бадьорі оголошення про “паспорт за добу і без черг”. Люди й справді без проблем здають документи. Проблеми починаються в них після цього...

Біометричні паспорти. Терпець вривається

Ми проаналізували сотні повідомлень у спільнотах на цю тему й помітили цікаву тенденцію. Найдовше чекають на новий закордонний паспорт ті, хто подав документи на нетермінове виготовлення у ДМС. Трохи менше ті, хто подавав у ДП “Документ”. Але в будь-якому разі всі чекають по декілька місяців. Хоча, згідно з Постановою КМ України №152 від 7 травня 2014 року, паспорт для виїзду за кордон видається не пізніше, ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Ось що з цього приводу ми почули в Державній міграційній службі. “Ми не дотримуємось строків видачі паспортів через ускладнення з персоналізацією даних на поліграфкомбінаті “Україна”, — каже Сергій Гунько, керівник прес-служ би ДМС. — Яка пріоритетність видачі паспортів? Усе залежить від поліграфкомбінату. Ті паспорти, які оплачені як термінові, за технологічною схемою на поліграфкомбінаті подаються до друку раніше. Тому різниця в строках виготовлення термінових і нетермінових паспортів — величезна.

Запевняю вас, немає значення, де ці документи подаються: чи в сервісних центрах, чи в підрозділах міграційної служби. Місце подання документа жодним чином не впливає на строк оформлення біометричного паспорта”.

Найприкріше те, що проблема з термінами видачі паспортів тягнеться віддавна. Ще у серпні ми з'ясували, що на поліграфкомбінаті “Україна” можуть друкувати за годину шість тисяч паспортів. Але техніка для персоналізації документів, яку використовує комбінат, дає змогу опрацювати лише до 9600 анкет на добу. Підрозділи міграційної служби та
ЦНАПи в усій країні оформлюють приблизно 20—23 тисячі замовлень на біометричні паспорти на добу. Зрозуміло, що з такими обсягами замовлень комбінат впоратись не може. І хоч віддаємо перевагу виготовленню термінових паспортів, люди їх все одно не отримують вчасно.

Тоді навіщо пропонувати послугу з виготовлення термінових паспортів, знаючи, що виконати її тепер — нереально? Питання риторичне, оскільки відповідь на нього не зміг нам надати ніхто.

Христина БІЛЯКОВСЬКА, Вікторія СЕРЕДА, фото УНІАН

„Експрес” № 88 (9601) 30 листопада — 7 грудня 2017 року

Зміст