НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Як змайструвати міні-стодолу?

Зміст

Ще наші предки знали: найкраще зберігати врожай кукурудзи, бобів чи квасолі у спеціальній хатинці-кошниці

Як змайструвати міні-стодолу?

У такій дерев'яній конструкції зернові можуть зберігатися декілька років.

...Біля стодоли на подвір'ї Степана Мандзюка — мішки з кукурудзою. Чоловік каже, що саме зараз буде зсипати їх у кошниці. “Це що, величезні кошики якісь?” — питаю господаря та роззираюся, бо ніяких плетених велетнів не видно.

“Кошниці — це наче стодола, але зменшена”, — намагається якнайпростіше пояснити пан Степан та веде мене до криниці. За декілька метрів помічаю дощату споруду. Хатка для кукурудзи має форму перекинутої трапеції: знизу — вужча, зверху — ширша і накрита бляхою.

“Такі кошниці здавна робили в селах, але колись їх плели з лози, а дах накривали очеретом, — розповідає Степан Мандзюк. — Тепер кошниці роблять з ялицевих дощок. Таку і я собі змайстрував. Заввишки кошниця — 2,1 метра, завширшки зверху — один метр, а знизу — 70 сантиметрів”.

“Чи важко зробити кошницю?” — запитую господаря.

“Як мудра голова та вправні руки, то не буде ні з чим муки”, — відбувається жартом Степан Мандзюк та каже, що змайстрував для господарів уже не одну таку хатинку, тож нині може скласти кошницю навіть наосліп.

“Розпочинаю з каркаса, — веде далі майстер. — Спершу збиваю чотири дошки для боковинок, після цього ще по чотири — для передньої та задньої стінок, потім — основа під дах. Загалом на останню потрібно 16 дощок. Коли це збив, то перевертаю каркас та забиваю дощечками. Відстань між ними — два сантиметри. На один бік кошниці потрібно 30 дощечок, на чотири боки — 120”.

Кожна дощечка в кошниці, за словами пана Мандзюка, завтовшки п'ять сантиметрів. На, так би мовити, вході до хатки для кукурудзи господар припасував двоє дверцят із металевими защіпками.

“У нижні мені зручніше накидати кукурудзу, а через верхні забирати”, — мовить чоловік. Дах кошниці пан Степан накрив двома листками білої покрівельної бляхи, сполучив їх зігнутою вужчою бляхою.

Згодом господар збив трапецієподібне дерев'яне підвищення, яке є наче фундаментом для зернового зимівника. На чотирьох кутах цього підвищення просвердлив дірки, в які, мов деталі дитячого конструктора, вставив чотири ноги каркаса. “Між підвищенням і каркасом я настелив підлогу із 25 дощечок”, — пояснює далі господар.

Усередині кошниці Степан Мандзюк прибив густу металеву сітку, плетену квадратиками 1,5 на 1,5 сантиметра. Це для того, щоб сюди гризуни не добралися і щоб птахи кукурудзу не видзьобували.

Зимівник для зернових пан Мандзюк змайстрував за три дні. Такі ж кошниці робить і на продаж, ціна однієї — 600—800 гривень без вартості матеріалів. Їх господар сам ніколи не купує, каже, що це клопіт замовників.

“У такій домівці кукурудза може зберігатися від одного до п'яти років, там вона не запариться та не покриється цвіллю, — каже пан Степан. — Щоправда, коли надворі сильні дощі чи сніг, зимівник краще накрити брезентом і вже після негоди зняти. До речі, зберігати у кошниці можна не лише кукурудзу, а й квасолю, боби, зерно — це така собі міні-комора”.

Сабіна РУЖИЦЬКА, фото автора

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Зміст