НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Різдво, а потім ще раз Різдво

Зміст

Рішення парламенту спровокувало дискусію щодо надміру державних свят. Чи не забагато їх у нас?

Отже, народні депутати ухвалили зробити вихідними обидві традиційні дати святкування Різдва християнами різних конфесій — 25 грудня та 7 січня. Натомість виключили зі святкових днів 2 травня.

Різдво, а потім ще раз Різдво

“Комітет звернув увагу, що є країни, які двічі святкують Різдво: Білорусь, Молдова, Ліван, Албанія. Тому ми теж можемо святкувати його і 25 грудня, і 7 січня”, — пояснила логіку нововведення голова парламентського комітету з питань соцполітики Людмила Денісова.

— Як на мене, це рішення має радше політичний характер. Зміни внесли для того, щоб оновити структуру свят і трохи відійти від пострадянських традицій, — коментує економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков. — Згідно з соціологічним опитуванням, до конфесій, які святкують Різдво за григоріанським (нинішнім світським) календарем, у нас відносить себе лише близько 2% населення. Це порівняно небагато. Натомість Церкви, чиїми вірними називає себе більшість населення, — три православні конфесії і греко-католики — поки що не планують синхронізувати святкування народження Христа з більшістю світу.

Думаю, що встановлення 25 грудня державним вихідним можна інтерпретувати як реверанс у бік наших західних партнерів, у яких цей день є святковим. Це — символічний жест, покликаний засвідчити, що Україна рухається шляхом західної інтеграції.

Скільки державних свят тепер мають українці?

— Таких вихідних у нас одинадцять: Новий рік, тепер матимемо два вихідні на Різдво — 25 грудня і 7 січня, Міжнародний жіночий день (8 березня), Великдень, День міжнародної солідарності трудящих (1 травня), День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня), Трійця, День Конституції України (28 червня), День незалежності України (24 серпня) та День захисника України (14 жовтня).

А чи не забагато ми святкуємо?

— Якщо говорити про кількість оплачуваних вихідних у різних країнах, то для порівняння враховують не лише державні свята, а й відпустки. Приміром, у Китаї, як і в Україні, одинадцять державних свят, однак відпустка — всього п'ять днів на рік. Отже, загалом, крім щотижневих вихідних, китайці відпочивають лише 16 днів. Натомість в Україні, враховуючи середню відпустку 24 дні, таких днів маємо 35. Проте якщо порівнювати з європейськими країнами, то це не такий уже й великий показник.

І скільки ж часу відпочивають європейці?

— Найбільше відпочивають австрійці — 38—43 дні (відпустка 25—30 днів та 13 державних вихідних). Приблизно на одному рівні з Україною шведи — 36 днів (відпустка 25 днів і 11 державних свят), бельгійці — 30—34 дні (відпустка 20—24, державні свята — 10). Та й німці, які мають репутацію працьовитої нації, недалеко втекли: 29—33 вихідних (з них 20 — відпустка, 9—13 — державні свята). У Чехії відпочивають 32 дні (20 — відпустка, 12 — державні свята), в сусідній Польщі — 33 (20 — відпустка, 13 — державні свята). А от чи не найменше відпочивають серед країн Європи в Норвегії: лише 2 державні свята та ще 25 днів відпустки.

У яких країнах громадяни мають найбільше часу для свят та відпочинку?

— У Камбоджі (Азія) 47 вихідних, з яких 29 — державні свята, та Андоррі (маленька країна в Європі) — 44 вихідні, з яких 14 — державні свята.

Чи є зв'язок між тривалістю свят та відпусток у різних державах і їхньою економічною успішністю?

— У ті дні, коли країна не працює, внеску у свій ВВП не робить. Тому на перший погляд видається: що більше вихідних, то більше в економічному плані мала би втрачати держава.

Однак кількість робочих днів — аж ніяк не єдиний фактор економічної ефективності держави. Очевидно, що чимало країн, які мають стільки ж вихідних або й більше, ніж наша держава, є більш розвинутими. Чому так? Бо для досягнення високих економічних показників велике значення мають також продуктивність праці, рівень модернізації виробництва (для прикладу, частка енергоспоживання у кінцевій вартості продукту) та ще багато інших факторів, які значно більше важать у цьому сенсі, ніж кількість вихідних.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 86 (9587) 23 — 30 листопада 2017 року

Зміст